Rahvapärased taimenimetused

Kalmusejuur

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Kollerahaiguse vastu olla abi: võta sisse klaas Vene votkat. Vanarahvas keetnud kalmusejuuri ummuksin kaetud kaane all. Sissevõetult olla abi alati tuntav.

Kalmusejuured sisemise valu vastu.

Jalutu arstimiseks keedetud rohtu kalmusejuurtest, katusesamblast, sipelgapesast ja üheksa marjapuu marjadest. Sipelgapesa (ühes sipelgatega) pandud kotiga patta. Sellest leemest tehtud jalutule vanni ja antud talle seda ka juua. 2 näd. pärast olnud terve.

Kalmusejuured kuivatati ära ja hõeruti peeneks ja anti seda pulbert inimestele ja lammastele, kui oli köha. Kalmukatest tehti veel mattisi.

Hambavalu vasta kalmusejuure närimine ja piibupigi.

Kollerahaiguse vasta olla hää: keedetagu kalmusejuuri ummuses riista sees, kauem aega. Joodagu vett päeval 3-4 korda, jäävat haigus ära.

Naisterahvaste haiguste vastu pruugiti päevalille (madalad sinised lilled, kasvavad heinamaal puhmades), valge õelmetega veriheina, kadakamarju, koiheinu, kalmusejuured olivad üleüldse tuttavad.

Kõhurohuks oli kalmusejuur, palderjanijuur, ubaheinajuur, maarjasõnajala juur ja hiirekõrva juured. Neid korjatakse kõiki enne jaanipäeva. Kuivatatakse vilun. Siis jahvatatakse kohvimasinast läbi. See pulber segatakse söögisoodaga läbi ja pannakse purgi sisse. Kui kõht hakkab valutama, siis see pulber teeb terveks.

Kõhurohuks joodi kadakamarjateed, tammekooreteed, kalmusejuureteed, pälünäteed.

Kõht lahti. Kalmusejuure pulber on seesthaiguse vastu, kui kõht lahti oli.

Koolera. Heinputke juur, tedremarana juur ja kalmusjuur kuivatati ära ja tehti pulbriks. Kõiki võeti ühepalju. See oli koolerarohi. 1 teelusikatäis 3 korda päevas võeti sisse.

[seest valu] Kalmussejuurt ka riiviti või tambiti kuivatatult ära pulbriks. Võeti sisse.

Kalmusejuure tie kõhuvalu vasta, kui kõhust lahti on inimese. Seljahaiguse vasta ka sisse võtta.

Kalmusejuure om selle vastu, kui inimesel söögiisu sugugi ei ole. Juure kuivatatakse ja tükike - ütte tollikese - võid panna tee sisse, tuu om väga kange.

„Sihemiste hädade“ vastu kasutas mu kadunud äi August Järvine järgmist rohtu: kalkarijuur, tedremarana juur, kalmusejuur - hakiti peeneks ja kallati ½ liitrit viina peale. Hoiti 2 nädalat. Võeti 1 pits söögi alla. Teise variandi puhul asendas kalmust selle puudumise korral mädarõigas.

Raske haiguse puhul, millele pole osatud nime anda, on tehtud kalmusejuurte vanni kaks korda nädalas. Kui valu on olnud paremal pool viimase ribi all, siis on olnud maks haige. Kui aga vasemal pool, maksavalust veidi allpool, siis on olnud põrnahaigus.

Kalmusejuurte tee korraldab seedimist ja on kõhuvalu vastu.

Kui rinde alt oli inimene ära venitanud, tuli võtta üks naps kalmusejuure viina. See tehti nii: kalmusejuured puhastati ja kuivatati väikeste tükkidena. Siis pandi need valge viina pudelisse ja pimedasse seisma. Nädalapäevad hiljem võis tarvitama hakata. Mõni selline „rohupudel“ seisis kapis aasta või rohkem, enne kui otsa sai. See olenes muidugi ka peremehest, kelle kapis ta seisis. Aitas ka pipranaps. Selleks võeti noaotsatäis peenpipart ja võeti see viinaga ära. Kes naistest viina ei tahtnud, võttis ainult pipart.

Kalmusejuur on siis hea, kui midagi seest valutab.

Taimede kasutamisi endisel ajal arstirohtudeks ja kuidas tarvitati:
/---/ Veriheinu /---/.
Palderjaniteed, kummõliteed loomadele joogiks, kadakamarju ka loomadele joogiks, ärnikateed, pedäjekasu teed, kalmusejuuri süüakse pulbrina, verejooksu sulgemiseks, põdrasambla teed, vehvermentsiteed.

Kalmusejuur: tarvitatakse kõhulahtisuse puhul peenelt.

Taimede kasutamisi endise aja arstirohtudeks:
Kalmusejuured - kuivatatakse, aurutatakse ja hõõrutakse pulbriks, siis tarvitatakse kõhurohuna.

Kalmusejuure teed tarvitatakse isupuuduse, neeruhaiguse ja südamekloppimise vastu.

Vanasti tarvitati rohuna palderjani, kalmusejuuri, ärnikat.

Taimede kasutamist arstirohuks.
Kalmusejuuri tarvitati siis, kui kõht oli.

Taimi, mida tarvitati arstimiks.
Kalmusejuurt: pekstakse peeneks ja annakse veega juua kõhuvalu vastu.

Taimi arstirohuks: Ämmaleht, kummelihain, paiseleht, palderjaan, kalmusejuur.

Kalmusejuured hõõruti pulbriks ja võeti ka niisamuti kõhurohuks.

Taimede kasutamisi arstirohuks.
Kalmusejuurt peksetakse peeneks ja antakse kõhuvalu puhul.

Mul oli üks üheksat seltsi rohujuurte nimed üles kirjutatud, mis olid venimishaiguse vastu. Enam ei leia üles. Vist põletasin ära. Ühekorra neid vanu pabereid aasin tulle, et mis neist ikke hoida, ega neid vaja pole. Aga nüüd oleks vaja. Aga enam ei ole! Mine nüüd Palamuse kabelist Karma Leena käest neid juurenimesid küsima. Nüüd oleks Leenat veel vaja, aga teda enam ei ole.
Kalkarijuured, südameema juured, kalmusejuured, palderjanijuured, tedremarana juured… Niipalju on neist meeles, aga nelja taime ei tule meelde.

Selle rohu retsepti kogemata sain kätte, mis Karma Leena õppas venimisehaiguse vastu. Aga ma olen ta poolikult üles kirjutanud. Nii et ma ei tea tast enam õieti midagi. Sest on umbes nelikümmend aastat aega. Kas on grammi mõõdud vai tuli kopikate eest niipalju osta. Kõiki ühevõrd.
Kirjutan nii, nagu mul on seekord kirjutatud:
Pool toopi viina
5 ärnikateed
30 kaalijodati
5 liikvat
5 prantsuse viina
5 tormanijuuri
5 kalkanijuuri
5 rabamisejuuri
5 südame-ema venimise juuri
5 kalmusejuuri
5 tedremarana juuri
5 palderjanijuuri
Need rohud tulid kõik poole toobi viina hulka panna ja kui kaua tuli seista lasta, enne kui võis tarvitama hakata, seda ma pole tähendanud.
Tarvitada tuli kolm korda päevas, supilusikatäis korraga sisse võtta.
Apteegist tulid need rohud kõik tuua. Küllap nad ikka vist grammi kaaluga on. Igaühte viis grammi.
Need said nagu pool naljapärast üles kirjutada.
Tema käis hädalisi ka masseerimas ehk nii nagu ta ise ütles, katsimas. Katsis ära ja kohe andsid sooned järele.
Mõnele soovitas jihvti. Kui arst jihvti andis, kohe sai abi tema õpetuse järele.

Kalmusejuuri tarvitati inimeste ja loomade kõhuvalu vastu.

Kalmusejuurtest tehakse kirburohtu - “insektapulber”.

Kalmusejuuri tinktuuride valmistamiseks kui isuäratajat.

Kalmusejuuri ja -juurikaid leotatakse vees, et siis neist mitmesuguseid tinktuure valmistada.

Kalmusejuured. Leotatakse piirituse sees ja tarvitatakse kõhuvalu vastu.

Kalmusejuured. Krampide vastu.

Kalmusejuuri tarvitati ka. Need kasvavad jõepõhjas ja kraavides. Taim tõmmatakse juurega üles ja juurikas kuivatatakse. Kuiv juurikas jahvatati pulbriks, näiteks kohviveskiga, ja riputati söödikute hävitamiseks igale poole (näiteks kui taheti hävitada kirpe, täisid).

Majas kirpude vastu võideldi nii, et põrandaid pesti seebikiviveega. Peres tuli valge voodi ja ihupesu pestes alati ka keeta. Siis hävisid kirbud ja kirbumunad. Sõnajalalehti ja kalmusejuuri tuli põrandale raputada, need hävitasid kirpe. Tragi naine püüdis elava kirbu ka kinni ja tappis küüne all ära, enne seda kahe sõrme vahel uimaseks pigistanud.

Kalmus (Acorus calamus L.): juurte pulber veresoonte lubjastuse vastu.
Kalmusejuure mõstas puhtes, kuivatets vilun ärä, jahvatets peenikses ja sedä pulbert võets üits supilusikutäus egä pääle söögi. Jalutu hakkab jälle kõndme.

Kalmusejuurtega hautatakse.

Vähihaiguse arstimiseks: kalmusejuured, koirohi, heinputke juured, teelehed, tammekoored, kirburohi ja kasekõbjas, kõik segamini ja teeks keeta ja seda teed siis juua.

Taimed.
Kalmusejuured - kõhuvalu vastu.

Kalmusejuure tee on värskendava mõjuga, puhastab verd, söögiisu puuduse, sooltekanali limastamise, inglishaiguse, näärmetõve, jooksva, maksa-, põrna-, sapi- ja neeruhaiguste puhul, kergendab kuupuhastust ja mõjub rahustavalt südamekloppimisele.
(2-3 klaasi päevas, 10-15 grammi 1 liitri vee kohta.)

Reuma raviks tehakse kalmusejuure vanne. /---/

Hingeõhu haisemist arvati nii, et maos seedimise juures on midagi vastupidi, et see seedimise või käärimise hais tuli vastupidi. Oles pidanud seeditava massiga ühes minema, arvati, et see on niisugune viga, mida ei ole võimalik ravida. Arvati ka, et paksud igemed koguvad toitu igemete ja hammaste vahele. Ehk ka lagunud hammaste aukudesse kogub söögijäätmeid ja roiskub seal. Tehti ka mitmesugustest lilledest ja heintest theed. Keedeti kalmussejuurika hästi kanget theed ja sellega loputati päeval mitu korda.

[Taimede kasutamine arstirohtudeks.]
Kalmusejuure - viinaga leotatult.

Kõhu lahtiolek. Heinputke juurt, kalmujuurt, tammekoort ehk teed, tominga koore teed, ka võetud tahma, sibulaid, küüslauku, mustikaid kõhuvalu puhul. Arnikaviina. Tedremadara juure naps, mustsõstra marjade naps.