Haiguste märksõnad

Sapihaigus

Selle haiguse märksõnaga setotud rahvapäraste taimenimetuse loetelu:

Selle haiguse märksõnaga seotud tekstid:

Kalmus on rohuks isu puudumise, südamekloppimise, neeruhaiguse, luuvalu, sapihaiguse ja paistetuse vastu. Seks võetakse üks lood kuivatatud ja peenekslõigatud juuri poole toobi veega.

Üks vana medõde õpetas, et kui maks või sapp haige on, siis õunapuu koore teed juua, üks näputäis noori kuivatud koori poole liitri keeva vee kohta, 15 minutit tõmmata lasta, 20 minutit enne sööki pool klaasi juua ja teeb söögiisu. Tegi aaloesüste minu mehele, aga ikka tuli sapp välja lõigata, ei mõjunud midagi need tema rohud. Aga ehk mõnele mõjuvad.

Kõllatõbi. Kelle jo tuu tõbi külge lööse, sis tuul olõ-õi' inämb sapp kõrrah, vot sapp aasege kõllatsõst. Sis ei olõ' muudo, ko pühi' mõtsa või kohe niäle, koh vohopaadsa' (~ kitsõuibo', soemarä) kasusõ'. Tuu om väikene puhmu muudo puu, musta' marä' küleh. Tuul om päälpuul must kuur, ko tuu ar' koorit, tulõ alt kõllanõ kuur vällä. Vot tuud kõllast kuurt omge kõllatõbõ jaost vaja. Tuust kõllatsõst koorõst tetäs tsäi, ne ke juut, ne saasõ abi.

Sapirohud - sapitõbe vastu.

Sapirohud. Neid keedetakse sapihaiguse vastu.

Kadak [Gustav Vilbaste märkus “Ei”].
Kadakaõli päält määrides mõjub parandavalt halvatuse ja külmand liikmete pääle; kadakaõli 3-6 tilka suhkru ehk supilusikatäie veega võtta parandab kollatõbe, kõhu veetõbe, umistanud neerusid ja sapihaigusi.

Maksahaiguste ja sapihaiguse vastu aitab kalmusejuur.

Kalmusejuure tee on värskendava mõjuga, puhastab verd, söögiisu puuduse, sooltekanali limastamise, inglishaiguse, näärmetõve, jooksva, maksa-, põrna-, sapi- ja neeruhaiguste puhul, kergendab kuupuhastust ja mõjub rahustavalt südamekloppimisele.
(2-3 klaasi päevas, 10-15 grammi 1 liitri vee kohta.)

Võilille ekstrakt, kui on sapipõie valu ja valud rindade all, ajab kõhu täis.

Takjas - “tagjas”. Kui lehed alles varreta, siis “kobloleht”. Sama nimega ka teised suured lehed. Leht umbeshaige jala vastu. Lehtedega kaetakse kasvavaid linnaseid ja pannakse ka leivale alla ahjus küpsetamise ajal. Sapihaiguse vastu. Vaata ka „ohakas“.

No kaselehe tee on ka sapi jaos.

Muidugi on ravijõuga lilli. Ma kasvatan saialilli sapivaevusi leevendavaks või kergelt desinfitseerivaks teeks, olen ka tinktuuri valmistanud; /---/

Olen teinud roosi õielehtedest patju peavalu leevenduseks ja kuivatanud kibuvitsamarju sapiteeks.

Võtta üks mustrõigas. Teha sellesse süvend, et üks supilusikatäis mett sinna ära mahub. Õhtul panna mesi süvendisse ja hommikul saadud vedelik enne sööki ära juua. Kasutada poolteist kuud pidevalt, iga päev ikka samal ajal. Sapiteede haiguste puhul.

Maksa-, sapi- või kollatõve korral tehti pihlakakoore teed. Üks supilusikatäis pihlakakoort klaasi vee kohta.

Raudrohtu korjan, pidi ergutama. Ta pidi olema, kõik sapid ja maksad, kõigile head tegema. Ma tunnen ta vastu vajadust.

Maksale, sapile toore mustasõstra lehe tee. Seda on soovitatud haljana. Kas ta kuivamisega kaotab ära selle toime?

Harilikku linnurohtu kasutati teena neeru-, sapi- ja põiepõletiku vastu.