Haiguste märksõnad

Hingeõhu haisemine

Antud märksõna alla kuuluvad kõik kirjed, kus taime kasutakse halva suuõhu vältimiseks või ennetamiseks.

Hingeõhu haisemise põhjuseks peeti näiteks mingi haisva asja nägemist ja sellejuures tavadest mittekinnipidamist, kas inimese enda või ka ema poolt (lapse kandmise ajal) või koguni millegi halva söömist.
Kui inimene midagi haisvat asja ehk raibet näge, sis ei pia ta mitte seda nähten sülgama, muidu hakkas tal suust halba haisu välla käima; – – H II 31, 232 (39) < Otepää – H. Nugin (1890)
Ingeõhk aiseb mõnel inimesel selle pärast, et tema ema kandmese aegas ei ole raipe peale mööda minnes sülitanud. H II 40, 1104 (12) < Tallinn < Hanila – P. Einbluth (1893)
Kelle hinge õhk haiseb pahaste, see on veikeselt oma rooja söönud. E 22268 (10) < Ambla – J. Ekemann (1896)

Selle haiguse märksõnaga setotud rahvapäraste taimenimetuse loetelu:

Selle haiguse märksõnaga seotud tekstid:

Abi halva hinge lõhnamisele vasto. Mõnel inimesel käib väga halv hingelõhn suust välja, et selge tundja inimine seda ära kanda ei jõua ligi olles niisuguse haige juures. Selle haiguse vasto olla hää rohi kasepuu söede söömine. Kes selle haiguselene süsi söövad, kaduvad halb lõhn suust ära.

Halb õhk suust kaotakse kadaka ja piparmündiga.

Heinputk (Angelica sylvestris) - juure osi tarvitetakse sisemiste haiguste vastu, kui hingeõhk lõhnab.

Hingeõhu haisemine. Söödi kadakamarju 1-9 ja tagasi.

Halb hingeõhk.
Halb hingeõhk tekib maohaigusest ehk haigetest hammastest. Magu raviti mageda piimatoiduga.
Hambaid loputati soolase veega ja kumeliteega.

Hingeõhu haisemine. Piparmündi teed joodi ja kadakamarju söödi.

Kadakamarja kolm-neli tera ära süüa, võtab suust halva lõhna ära. Kadakamarju ei tohtima suust enam välja sülitada: kui oled kõrra suhu pannud, pead ära sööma. Sellepärast ei tõhtima välja sülitada, et tal on Jeesuse rist õtsas. Vanaaegne uskumus.

Heinputke juure vesi on hää sisemise haiguste vastu, kui hingeõhk lõhnab.

Kadakamarjad ja -oksad okkadega.
Järjest juua, korrastab kõhtu, puhastab sooled.
Küpseid marju peenendada, pulbrina süüa, võtab halba lõhna suust ja hingamisest. Ka õlle sees võib oksad, marjad veekeetmise juures tarvitada, annab õllele omapärase maitse.
Teena võib marju, küpseid ja ka tooreid, ning oksi tarvitada. Tugevasti keeta, kuid mitte liiga, et lõhna kaotab. Veerand liitrit korraga juua, päevas kuni 1 liiter teed.

Kadak [Gustav Vilbaste märkus “Ei”].
Kadakamarjad 2-5 tükki päevas suus katki pureda ja alla neelata - mõjuvad hästi puhutuse, närvetuse ja halva hingeõhu vastu suus.

Halb õhk suus: piparmünt.

Kalmusejuurtest keedeti kanget teed ja seda joodi ja loputati suud päeval mitmeid kordi suust halva lõhna peletuseks.

Hingeõhu haisemist arvati nii, et maos seedimise juures on midagi vastupidi, et see seedimise või käärimise hais tuli vastupidi. Oles pidanud seeditava massiga ühes minema, arvati, et see on niisugune viga, mida ei ole võimalik ravida. Arvati ka, et paksud igemed koguvad toitu igemete ja hammaste vahele. Ehk ka lagunud hammaste aukudesse kogub söögijäätmeid ja roiskub seal. Tehti ka mitmesugustest lilledest ja heintest theed. Keedeti kalmussejuurika hästi kanget theed ja sellega loputati päeval mitu korda.

Kadakamarad. Puhutuse, närvetuse ja halva hingeõhu vastu suus.

Kadak. Kadakamarjad on erilise arstirohulise tähtsusega. Korjata tuleb ainult valminuid, mustjassiniseid marju. Kuivatamiseks tuleb nad asetada mõneks ajaks tõmbavasse sõela või laua pääle. Kadakamarju tarvitatakse arstirohuks kõhu-, põie-, neeru- ja maksahaiguste puhul. /---/ Kadakamarju süüakse (3-5 tükki päevas) muutlikus ilmastikus haiguste ja nakkushaiguste hoidmiseks, kõhukorratuse arstimiseks ja halva suulõhna kaotamiseks. Kadakamarja tee on samuti hää eelpooltoodud haiguste puhul.

Suulõhn paha, siis mjatat. Too tsaius ka hea. Ennembide, kui samagonni aie, siis paned, kui juba ära klaarse.

Kui hingeõhk haises, siis söödi vehvermendi (piparmündi) kompvekki loputati soola veega ja söödi magusaid lõhnavaid sööke.

Suus halva haisu vastu. Võetas õhtul enne magamaminekut puusöest hõõrutud pulbrit sisse, see kaotab halva haisu suust ära.