Haiguste märksõnad

Värske haav

Selle haiguse märksõnaga setotud rahvapäraste taimenimetuse loetelu:

Selle haiguse märksõnaga seotud tekstid:

Murumuna (Lycopodium gemmatum). Kui murumuna juba seest mustaks on läinud ja katkitegemise juures tolmab, siis pruugitakse teda värske haavade peale (Torma kihelkond).

Nimetan veel mõned väga tuttavad haiguste ravitsemise juures kodus pruugitavad abinõud:
Savi, muld; niiskeks tehtult hoitakse paistetanud kohtade peal. Hoitakse ka päevi kaupa haigeid käsa ja jalgu maa sees, sest maa "kiskuda viha välja."
Hiire ja mutta nahad on paisete peale väga pruugitav.
Kapsa- ja kaalilehed, hapukoor, hapud kapsad tarvitatakse värsketele ja vanadele haavadele.

Värske haav. Pesti kusega. Verd suluti ämbrikuvõrgu ja tussuga kinni.

Värske haava peal olla hea kapsa-, kaalika- ehk ka teelehte hoida - haav ei minna siis mädanema.

Kui inimene ennast haavanud, siis võta üks jagu kuuse vaiku, magedat lambarasva ja meevaha, keeda neist üks salv, pane haava peale. See parandavat haava ruttu ära ja ei lase mädanema minna.

Rauareie rohtu (kasvab põllu ääres) uue haava, värske haava päele panna, see võtab vere pedama, ehk hobusesitta ehk ämblikuvõrku.

Värske haava peale olla hea kas kaalika- ehk ka teelehte panna, see hoida haava puhta.

Haavarohuks pruugitakse. Kevade, kui kasel veiked lehepungad külles, korjatakse neid, pannakse pudelisse ja piiritust peale. Seda pannakse iga värske haava peale.

Achillea millefolium
Verihein ehk raudrohi. Lehed hõõrutakse puruks, pigistatakse sahvt välja värske haava sisse, mis kohe haava kinni kasvatab, lehed köidetakse lapiga pääle.

[Plantaginaceae]
Plantago major
Teeleht. Teelehed, vanade halvaksläinud haavade pääle pandud, puhastavad ja parandavad need ära; niisama hääd ka värske haava pääl.

Paistetuste pääle pannakse Kadrina ümbruses, Virumaal, teeleht (Plantago major ehk media). Ka kriimustuste ja veriste haavakeste pääle pannakse seda, see paneb vere kinni. Sügisel, kui teelehti enam saada ei ole, pannakse kaalikalehti (br. napus esculenta).

Värskele haavale või, kuusevaik ja rukkiorase segu keeta ning pääle määrida.

Värskele haavale kuusepuu tilkuvat tõrva pääle panna.

Verejooksu paneb kinni.
Raudre-rohi hõõrutakse ära ja vedelik pannakse peale värske haavale ja vana haavale, ja ka mädanikule. See küpsetab haava ära.

Ämmatussi tolmu raputati kõhe verele pääle, kui see haavast jooksi. See võtab vere kõige paremast kinni.

Värskele haavale panti valge karikakra liimi pääle ja tuu kasvat haava kinni. Valge karikakra olli suurte roheliste lehtega, noist lehist hõõruti liim vällä.

Raudrohi on värske haavale väga hea, suleb vere ja parandab.

Värske haava peale, mis verd jookseb, pannakse ka veriheina lehti.

Raudvelerohud - seda hõõrutse peo vahel, et vesitseks läheb, pannakse värskele haavale.

Teeleht.
Teelehest välja pigistatud mahla tilgutatakse värskele haavale - siis paraneb haav kiiremini, kasvab rutem kinni. Kui leht ei anna mahla välja, siis pannakse leht ise haavale.

Umbhaige - vastu konti hakkas mädanema. Selle jaoks keedeti plaastrit: kuusevaik, meevaha, tärpentin, mage searasv. Kõiki võeti umbes võrdsetes hulkades. See plaaster parandab ka kõik uued ja vanad haavad.

Nä', mu jalg on ilus roheline. Panime heinu kokku, ma'i tia, kis oli angu maha jätnud, jalg läks haru otsa. Verd tuli mis ladinal. Õnneks kasvas seal üheksakümne üheksa vägine, see ju aitab üheksakümne üheksa haiguse vastu, ta nime on üheksavägine, aga ma ütlen üheksakümne üheksa vägine, hõerusin lehti katki ja panin piale, veri jäi kohe kinni ja varsti on paranend. Roheliseks küll tiib, aga sii kaob jälle ära. Jaagusauna Leenal on ka. Mõlemad jalad on katki ja pahandus sisse läind, ei parane ära. Ma käskisin küll üheksavägise lehti piale panna, aga tema ei julge. Ta on küll arstirohtusi vädand - ei aita. Nüüd oli ühele pannud piale. Haav on kuiv ja änam ei puneta - paraneb. Küll paneb teisele ka.

Lõigatud haavad.
Värske haav, et verd sulgeda. Võeti laest või laua alt ämblikuvõrku, pandi haavale peale, ja toore kartuli õhukene lõik, veel raudrohu värskeid ja kuivatatud õisi ja lehti, veri jäi nende tarvitamisel kinni, muidugi haav seoti vana linase riiderebaga kinni.

Kui oli haav, seoti kinni ja sai raudjarohtu hõeruda, raudjarohu tuts sai peale panna.

Värske lõikehaava peale pandi kasepungades leotatud viina.

Raudrohtu pannakse selle jaoks, et siis haav mädanema ei lähe.

Lepapuu: v. k.Олеха. L. K. Alnus.
/---/ Värskete lepalehtedega arstitakse värskeid haavasi. Minul omal oli juhtumine, kalapüügil astusin orgi jalga, päka alt läks sisse, ka läbi kinga. Kaldal kasvasivad lepapõõsad, võtsin säält lepa värskeid lehti, panin haavale peale. Noored liimisemad haava peale ja vanemad nende peale, sest et riidelappi ei olnud kusagilt võta, hea, et paelagi oli. Sidusin paelaga kinni ja läksin lõmpadi, lõmpadi koju. Ja mis te mõtlete, 4 päeva pärast avasin sideme ja haav oli ilusti kinni kasvanud.

Türgi tubakas. V. K. Табак. L. K. Nicatiana tabacum.
/---/ Tubakas kasvab heas maas kõrgeks 2-3 meetrit, jämedus 3-4 sentimeetrit läbimõõt, muidugi kuidas pikkus, nii on ka jämedus. Lehtede suurus on seltsi ja maa headuse järgi, näituseks kui on trabisuni tubakas, siis kasvavad lehed pikad ligi pool meetrit ja laiad 20 sentimeetrit, kuna aga samas maas kasvab sampsoni leht pikaks kõigest 25 sentimeetrit ja laius 12 sentimeetrit.
/---/ Ka pannakse kuiva tubakat värske haava peale, mis haava hästi ära parandab./---/

Haavast vere sulgemiseks oli valge vedelik - „tinaäädikas“. Nüüd enam seda ma pole kusagil näinud. Haav seoti siis lapiga. Suiaeg pandi teelehti pääle, lapi alla veel.

Teeleht pandi värske haava peale.

Värskele haavale.
Varakevadel sinililli leht ja suvel teeleht. Need mõlemad kisuvad haavast palaviku ja haava ja selle ümbruse puhtaks ja valgeks. Panen neid hästi paksult peale ja seon haava kinni puhta valge riidega, kui sidet käepärast ei ole. Kui haab hakkab kinni kasvama, võtan lehed pealt ära. Lehti vahetan kaks korda päevas. Teeleht haaba kinni kasvada ei lase. Ja kui juhtub teinekord, et väikest haaba tähele ei pane ja see juba kinni on hakanud kasvama ja väikese mädakolde haava juurde on löönud, siis panen otsekohe teelehe peale, varsti pärast on haab lahti ja puhastab haava ära ja saab terveks. Eriti hea on kasutada teelehte ja ka sinililli lehte koos haavasalvidega nagu streptotsiidemelsioon või mõni teine haavasalv, eriti just suvel kuuma ilmadega. Kunagi ei pane ma suvel joodi haavale.

Värske haava pääle pandi verehainu ja veiksema haava pääle ämblikuvõrk, pandi lambiõli, värnits ja toorest kartulikaabet, kuid seda viimast vast vanema haava pääle ja takjalehti värske haava pääle.

Teeleht pesti ära ja pandi värske haava peale, siis pidi vere kinni võtma.

Haavade ravi. Sellega oli sageli tegemist: töövigastused, väiksemad kõrtsikaklused, kõige enam aga jalgade haavad suvel paljajalu käies. Suvel oli asi lihtne: haavast pigistati veidi verd välja, pandi värske tee- või paiselehet peale ja seoti lapiga kinni.

Põllul saadud väiksemaid vigastusi raviti kohapeal katkimuljutud raudrohu lehtedega - see vaigistas verejooksu ega lasknud haava halvaks minna. Kui töövigastuse korral polnud metsas või põllul värskeid lehti võtta, siis oli esmane vahend jälle piss, mida lasti puhtaks pühitud haavale. See universaalne vahend aitas ka ikka inimesele ja tööloomale. Sama vahend oli ka hea, kui mullased käed õhtul puhtaks pesti ja siis uriiniga üle niisutati. Käenahk muutus siledaks ja lõhkemisele vastupidavaks.

Kui suvisel ajal haavad sugugi paraneda ei tahtnud, pandi vaiku peale. Paranes kiiremini. Värske haava kohta öeldi, et kui teeleht peal, ei lähe mustus sisse ja siis alles lapp ümber.

Haavade tekkimisel oli kõige levinum ravi puhta teelehe pealepanemine. See hoidis haava puhta ja ei lasknud põletikku sisse tulla. Kord poiskesena läks Albert Toming läbi metsa tädi poole ja astus kanna sisse pudelipõhjast suure haava (oma 5 cm pikk). Talle tuli meelde, et tuleb teelehte otsida ja tegigi seda. Pani 2 teelehte peale ja see hoidis haava. Ei läinud rikki, vaid paranes päris hästi ära. Kord üks naabripoiss parandas oma raiskuläinud haava nii, et keetis vaigust, vahast ja võist pudrutaolise määrde ja pani haavale, väga hästi parandas. Vist oli ka mett keetmisel lisatud. Selline salv pehmendas haava ja hävitas pisikuid, alandas palavikku.

Vanade haavade raviks segati määret: mesi, vaik ja natuke jahu.
Veresulgemiseks väikesele haavale teeleht. /---/

Värskele haavale oli kõige parem rohi kasepunga-viinaleotis vahekorras 1:1. Värskele haavale raputati vahel ka ahjulõõrist võetud tahma.

Haavad.
Väikeste haavade desinfitseerimiseks tarvitati jooditinktuuri, viina, raudrohu lehti. /---/

Raudrohi on ka [haavarohi], värske haava peale.

Kui astus roostes naela jalga, siis tehti ka seda salvi.
[Mesi ja või ja rukkioras ja puhas vaik. Keedeti, kuni ta ära sulas.]

Värske haava peale pandi teeleht.

Meil oli ravimiks - piirituse hulka hiirekõrvul kasepungad. Kuivatati ära. Kasepunga piirituseks kutsuti. Pandi värske haava peale, see kohe küpsetas haava.

Hiirekõrv (Capsella Bursa pastoris Much). Tema lehtedest valmistatud tee parandab lahtisi haavu.

Pärismailane. Värsketele lahtistele haavadele tinktuurilappe pannes paranevad need.

Laiu teelehti pandi värskele haavale peale.

Raudrohi (Achillea millefolium L.). Raudrohi, ka vererohi. Lehti peeneks hõõrutult tarvitati värsketele haavadele panekuks vere sulgemiseks.

Teelehti - värskete haavade peale.

[Taimede tarvitamine kirjutatud „Maa-rahva Kodu-Arstist“ sõna-sõnalt]
Arnikas, kasvab kuivas kohtades ning aedade ääres, kus ta jaanipäeva ajal õitseb. Tal on kollased õied, lehed on tõmbelised, siledad, mitme läbipaistva soonekestega. Need on täis õli ning purpurpunast sahvti. Värske haavadele põletamise juures ei ole paremat abirohtu kui see lehesahvt, parem veel, kui seda joodava viinaga pääle määrida. Tarvitatakse ka kopsutõbes ning ka teiste haiguste juures.

Raudriarohu keedetud vett pandi värskele haavale.

[Raudrohu] toorelt välja pigistatud mahla värskete haavade peale.

Teeleht värske lõigatud haava peale.

Teeleht - värske haava pääle panna.

Milleks tarvitati taimi ennevanasti.
Teeleht - pandi värske haava pääle.

Kui lõigati käsi katki noa ehk kirvega, siis pandi haava peale katkitautud rauarohte.

Teelehte on väga hea värske haava peale panna.

Teeleht (Plantago sp.) paneb verejooksu kinni, ku värske haaval toores teeleht pääle panna.

Raudrohi: veritseva haava peale pandi värskelt peovahel pehmeks hõõrutud raudrohu lehti ja seoti lapiga kinni.

Teelehed. Teelehti pannakse värskelt haavade ja paisete peale.

Üheksaväeline. Seda pannakse värskelt haavadele.

Väike teeleht - pandi väikeste värskete haavade peale.

Raudrohu teed juuakse köha vastu ja lehti pannakse värske haavale.

Arnikavett võtta sisse iga kahe tunni pärast kopsutõbes ehk kui inimene kukkumise läbi viga saanud. Värsketele haavadele, muljumises, põletamises ei või paremat abirohtu leida kui selle rohu sahvti, - parem veel, kui seda joodava viinaga võimalik segada, peale panna. Villu värvitakse temaga kollaseks. Viina sisse pandud, teeb ta seda pruun-punaseks.

Värskele haavale olnud heaks rohuks segamini keedetud mesi, kuusevaik ja rukkioras. See asetatud jahtunult haavale.

Värske, lahtise haavaga sauna ei mindud. Haav pidi saama enne kindlalt kaetud. Seevastu vanade, kärnas haavade paranemine edenes saunakümbluse tõttu kiiremine. Värskele haavale pandi tavaliselt teeleht peale.

Verihain. Pannakse värskele haavale ja ka verejooksul ninast.

Kõivourva: värskete haavade vastu, koos piiritusega.

Taimed, mida tarvitatakse arstirohtudeks.
Kui keegi lõikas või veristas kas kätt või mingit muud liiget, siis pandi haava pääle paiselehti, nii et nad katsid haava.

Rauarohtu pannakse haava peale, kui see jookseb verd.

Raua rohi pannakse värske haava pääle.

Haavaraviks tarvitati värsket vaiku, mis toodi kohe metsast. Kodust puuhalgude küljest ei võetud. Kui juhtus metsas õnnetus ja käsi või jalg sai viga, kuid riiet kinnisidumiseks polnud, siis esimene abi oli see, et otsiti tükike vaiku ja pandi värskele haavale peale.
Haavadele pealepanemiseks keedeti vaigu ja rasvaga segamine määre, see oli pehmem, pehmendas haava.

Paljud inimesed eelistasid värskele haavale vaiku peale panna. Kui oli aga haava lohakalt hooldatud ja tikkus halvaks minema, keedeti raviks okaspuu vaigust, meest ja võist määre ja määriti seda haavale. See määre võttis kohe ära paistetuse, valu vähenes ja varsti hakkas haav paranema ja kinni kasvama. /---/

Värsked haavad. Männiihukoort pannakse värskele haavale pääle, see tõmbab haava kokku ega lase mädanema.

Värske haava pääle rauareie- ja koirohu puru.