Rahvapärased taimenimetused

Tamm

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Tammekooreteest saab head abi mitmesuguste sisemiste haiguste vastu.

Kui väikesel latsel vaivajatõbi om, sis mintas temäga mõtsa noore tamme puhmu mano, ja lahostas üts tammekene keskelt lahki, ja kõndas sis latsega kolm kõrd ümbre puhmu, ja sis tõmmatas lats kolm kõrd lahki lahustust tammest läbi. Ja viimatse tõmbamise aigu jättedas latse hame tamme vahele, kelleka ka tõbi sinnä jääp.

Tammõpuu kuur om hüä, kui tedä ummussih keedetäs, sis saap säält vedelikust sisemätse haigusõ vasta hüä rohi.

Kivihaigus. See võtku tamme marju, kuivatagu ära, jahvatagu ja kõrvetagu neid ja joogu kui kohvi, see peap avitama.

Kui naistel valged jooksevad, siis tuleb tammekoortest teed teha, seda juua, siis kaob ära.

Mädahaavale kallata tammekoore keedise vett.

Kõht lahti - tammekoort peeneks hõõruda ja toiduga sisse anda.

Kollatõberohi. Tammetõrudest ja koortest teed keeta joogiks ja kompress ümber kõhu.

Köhä vasta om pedäjäkasud, tammekooretee, takjajuurikad ja juudi kusi.

Inglishaiguse vasta kalmus, köömel, tammelehed.

Külmetand kohad: tamme- ja kadakatee.

Raskekujulise kõhu lahtioleku (pasanduse) puhul põletatud vana saapatald söeks ja söödud seda. Ka koirohukeedis parandanud kõhu, samuti noore tammekoore vesi.

Kõhulahtisus.
Tammekoore tii. Nii loomadele kui inimestele. Kuivatet tammekoore ärä, kiiva vii pääle ja sääl ta seise ja muudkui võtsid ja tarvitid.

Kopsuhaiguse vastu: esimesed noored tammepungad. Need ära koorida ja koor ära keeta. See must koor ära kraapida, aga see alumine koor ära keeta ja seda keend vett juua.

Ka tammetõrud ja põdra- ja karusammal on köha ja rinnahaiguse (tiisikuse) vasta.

Ku kõtt valla, jood tammekoore teed ja sööd mustikit.

Lesetamme lehed ja oksad on mitme haiguse vastu head. Leske tamme võib sellest tunda, et tal lehed talveks peale jäävad. Kui teised tammed ja muud lehtpuud raagus on, siis lesetammel on alles lehed peal.

Tamm oli juba rohkem tuntud ja sellest tehti niisamuti pärgasi ja krantsisi. Tamme koored on arstirohuks kõhuhaiguse vastu. Lapsed mängisid türudega.

Kurgukõrvetus ehk palotus. Ilmub nii kui palotav tükk kurku. Kui kõrvetus ehk palotus ilmub, siis võetakse tooreid tammetõrusid hästi peeneks tehtult sisse.

Kohv tammetõrudest (Quercus robur L.) parajalt tarvitatuna on rohuks luunõrkuse ja verevaesuse puhul.

Tammekoore keedis [on sammaspooliku ravimiks].

Kohv tammetõrudest (Quercus robur L.) valgetevoolu vastu.

Igasuguste nahavigastuste, nagu tulehaavade, lõhkenud käte ja haudunud kehaosade puhul on ravimiks tammekoore (Quercus robur L.) keedis.

Ristimisevee viisid vaderid välja ja viskasid ühes taldrikuga kas maja harjale või kusagile mujale kõrgele. Sageli viidi ka poisi ristimisevesi ja valati tamme juurele, et laps kasvaks tugevaks kui tamm, tütarlapse oma roosipõesasse, et laps kasvaks ilus kui roosinupp.

Seedimisriketega haiged tarvitavad juba mõrudaid teesid, näiteks keedetakse paju- ja tammekoore teed.

Tammekoor.
Tammekoort tarvitatakse pulbriks hõõrutult, kuid ka teena. Mõlemal kujul võetuna mõjub ta seedeelundile kinnitavalt. Tarvitatakse seepärast kõhuhaiguste korral.

Tammekoori vees keedetud, rätikut sellesse vedelikku kastetult tarvitatakse kaelahaiguste korral kaela ümber panemiseks, s.o. kompressina.

Tamm. Tamm olevat - talupoja raud - nagu lausub vanasõna. Ja eks valmistataksegi temast kõik kõvemad esemed. Tammekoor on üldise kuulsusega kõhulahtisuse vastu: ka lõngale tumeda värvi andmiseks on tammekoor.

Salarohi parandamata haavade parandamiseks.
Kui haav paraneda ei taha, siis võetagu ainult lepalehti, põleta pulbriks, tee tammepuu tuhast leheline, pese sellega haava ja puista õhtul ja hommikul seda lepalehtedest põletadud pulbrid sinna peale; see parandab kõik haavad, mida muidu ükski plaaster ega salv ei paranda.

Kui kõht lahti, siis aitab koirohutii, tammekuur on kah selle vastu ja tedremadara juured (panna viina sisse). Mustikad aitavad kah ja toomingakoore tii. Siguritii on kah hia rohi (kõrvetud siguritest).

Tammekoor, tehti teed ja joodi, ka selle tee sees märjast kastetud lapid siuti paistes kuha peale.

Toomekoore kaabe om roosi vasta, tuu kõllane, vasta puud.

Tamme tõrusid antud sigadele toiduks, tamme tõrusid jahvatatud kohvile lisaks, aga see on juba uuemal ajal, kui talurahvas kohvi tarvitama hakkas.
Lese tamme lehed on haiguse rohuks, ei mäleta enam, missuguse haigusele. Lesk tamm on see, millel lehed talveks peale jäävad.

Tamme koort keedetakse kõhuhaiguse puhul (kõht lahti), juuakse tammekoore vett. Seesama on ka naistehaiguse vastu, kuuvere vaigistamiseks.

Tammekoorega kõhuhaigust arstida.

Kõht lahti - tammekoorevett anti juua.

Need puud öeldakse isapuud olevat, kes lehta maha ei lase, emapuud lasevad sügise aegsaste lehed maha. Need tammed, kelle lehed kevadeni külges seisavad, on lesed tammed, lesetamme lehte ja koortega arstitakse haigusi.

Põlenu haavadele pandi tammekoore vett või kuiva rukkijahu.

Kõhulahtisuse puhul keedetakse tammekoori, inimestele ja loomadele seda keeduvedelat juua anda olla heaks rohuks.

Tammelehtedest ja -koorest keedetud kange tee on heaks rohuks tulehaavadele, mädapaisete ja haudunud jalgadele hea (jalgu pesta selle teega).

Ristimisevette pandud hambaraha jääb lapsele, kuna vee viivad välja vaderid. Tütarlapse puhul viiakse vesi roosipõõsasse, et kasvaks tüdruk kui roosinupp. Poisslapse puhul viiakse aga vesi tamme või mõne muu tugeva puu juurele, et lapsest kasvaks mees mehine ja tugev kui tamm.

Kõtutõbi om ka inemisõl väegä mitund muudu. Kui kõdust olti vallalõ, siis süüdi keedüt munna. Siis süüdi viil kuumast aetud mett. Keedeti tammõkuuri ja juudi tuud vett. Ostõti liikvat ka kõturohost. Ja söögisooda avitas ka kõttu paranda. Mõnõ löüse, õt piprõga viin om ka hüä kõturuuh. Söögipipõrd ka pejetas kõturohost.

Musta pipart joodi veega sisse, kui kõhus olid suured valud, ja kasutati ka tammekoore teed.

Kui kõht lahti on, siis tammekoore ja kasekäsna vett. Maunuseoja niitis oli kask, mis neid käsnu kasvatas.

Tammekoore leotist kõhulahtisuse puhul, rõugedehaiget määriti viinaga, /---/

Kõhulahtisuse vastu tehti kas koirohu vett või tammekoore vett, kuidas kätte juhtus. Mõnikord söödi selle vastu ka kohvijahu.

Kõht lahti - juua tammekoore vett.

Tammetõrudest valmistatud kohv on hea juua kõhulahtisuse vastu, samuti aitab verevaesuse puhul.

Tammekoore tee on hea kõhulahtisuse vastu.

Kui kõht lahti on, siis keeta tammekoore vett ja seda juua. Aitab.

Tammekuare vett tehti kaa kõhuhaigusega.

Kõhulahtisuse vastu võeti sisse söepulbrit ja joodi tammekooreteed.

Kõhurohuks joodi kadakamarjateed, tammekooreteed, kalmusejuureteed, pälünäteed.

Tammekoore vee sees liutakse käsnu.

Vererõhk kõrge.
Teha tammelehtedest vann ja panna jalad sisse. Vann teha 1 kord päevas ja umbes ½ tundi pidada jalad sees.

Ristiema peab ristimisevee kaldama roosipõõsale, siis kasvab laps ilus. Siis peab ta veel kaldama tamme juurele, et ta kasvaks tugev kui tamm. Ja ülejäänud vee viskama üle maja harja, et talle saaks kõrge au ja kuulsus.
Vett peab viskama lõuna poole külge, et ka lapse elu oleks päiksepaisteline.

Tammekoortes keedetus vees leotatakse külmu käsi.

Jalahigistus.
Tammekoored ära keeta, selle veega peseda jalgu, võtab higistuse ära

Sammaspool. Valmistati 9 puuliigi koorest keedis (hautis), mida asetati kompressina haigele kohale. Vajalikeks puuliikideks olid tamm, saar, vaher, jalakas, kukerpuu, pärn, lepp, kuusk, mänd.

Tammekoor: kõhulahtisuse vastu koort keeta, loomadele eriti.

Astma vastu on tammetõru kohv. Ema tegi kohvi nii: enne keetis vees ära, siis kooris ära ja tükeldas ära. Siis kuivatas ära, pruunistas ahjus ära ja jahvatas ära. Teise kohvi hulka pani ühe kolmandiku tammetõru kohvi.

Tammekoore vesi oli kõhutõve vastu.

Koolerat nimetati kõhutõbeks. See esines suveti üsna sageli ja nõudis ohvreid. /---/. Joodi tammekoore vett.

Kui nael torkas jalga.
/---/ Kui jalg valutama hakkas, siis tehti jalale kas tammekoore ehk lihtsalt sooja vee vanni. Pärast leotamist pandi haava poole külge viinakompress, aga jala pealepoole külge pandi soodavee lapp ehk äädika lapp, mis palaviku ja paistetust vähendab.

[Kõht lahti] Tammekoore keedist

Juuste väljalangemine. Tammekoorel kaabiti pruun kord ära ja rohelisest koorest tehti teed ja sellega pesti. See edendas kasvu ja pani juuksed kinni. Ise olen teinud.

Verejooks naiste suguelunditest. Hiirekõrva tee aitab. Tammekoore keedis ka aitab. Tammekoortest teha teed, et on kohe paks. Kolm nädalat olin hädas. Üks vanainimene õpetas mulle ja ma sain terveks. Jõin hiirekõrva teed ja tammekoore keedist.

Tammepuu: v. k. Дуб. L. K. Quercus. Ehk tõrupuu: v. k. Боярышник. L. L. Crataegus oxyacantha.
/---/ Noored tammelehed keedetakse ära ja kui on hambaigemed liig pehmed ja närtsind, siis loputatakse selle keedisega iga hommikul ja õhtul suud, kohe muutuvad igemed kõvaks ja karskeks.

[Tammepuu: v. k. Дуб. L. K. Quercus.]
Kui oled oma jalad ehk käed karuputkega ära kõrvetanud, nii et vesivillid ihu peale ilmuvad, keeda tammekoore vett ja leota sellega oma haigeid liikmeid, mõne päeva pärast on nad täitsa terved. /---/

[Tammepuu: v. k. Дуб. L. K. Quercus.]
Ka tehakse tammeokstest saunavihtasi ja kiidetakse, et see väga hea on tervisele.
/---/ Tammetõrud kooritakse ära, kõrvetatakse panni peal pruuniks, tautakse uhmris puruks, pannakse kohviveskisse, jahvatatakse peeneks ja keedetakse hästi maitsekat ja lõhnavat kohvi, kohv saab veel parem, kui sinna juurde lisatakse natukene kastanipähkli tuumeid kõrvetatult, see kohv on tervisele väga hea ja toibutab heasti nõrgatervislisi. /---/

Sügelised. Tammekoore teega pesti.

Ka tammekoore vesi paneb kõhu kinni.

[Kõht lahti, seestvalud.]
Oli seest lahti juba mitu päeva järjest, siis joodi tammekoore teed ja paastuti - ei söödud üks päev.

Tammekoore veega pesemine kaotab ihu pealt kärnad ja seedimise rikke puhul (kõht lahti) aitab tammekoore tee joomine.

Kui kõht lahti oli, siis võeti viina ja pipart. Tammekoore tiid ka tehti.

Tammekoor niisama. Mina keedan tõrusid, kust sa seda koort saad, niisama mõjub. Kui kõht lahti, paneb kinni.

Jooksva (reuma) arstiti, tehti sõnajala ja sassaparilla vanni, joodi ka sassaparilla teed, pandi lumelilli haige koha peale, viheldi saunas nõgestega, pihlaka- ja tammevihtadega. Magati ahju peal soojas.

Kõhulahtisuse korral.
Must kohvijahu. 1 supilusikatäis korraga hommiku tühja kõhuga. Ja ka päeval ja õhtul enne sõõki võib võtta, aga ikka 1 supilusikatäis korraga. Ja kui see ei peaks aitama, siis tammekoore tee.
Olen toonud otse aiast värske koore koos oksaga ja see keevasse vette ja natuke keeda lasta. Lisaks neile kasutan marjamahlu, keediseid.

Tammekoore pulbriga arstiti vanast langetõbe.

Hea ja efektiivne ravi on tammekoor. Kas siis loomale või inimesele teeks teha on kõige suurem kõhurohi kohe.

Muidu olen kuulnud ikka, et tammel, tammepuul pidi olema nisuke - jõuallikad. Kes jälle oli seletand ja rääkind, et tammepuu vastas, kui oled väsind või, kasvõi seljaga või rinnaga seista, et see pidi jälle siis energiat andma.

Tammekoor on ka abi, seda tarvitagu igaüks, kellel kopsuhäda on.

Tammekoored - kõhukinnisus.

Tammekoore teed joodi kõhulahtisuse korral.

Naiseõde oli, käis arstid puha läbi, verine kõhutõbi oli. Lepaurvad tuleb kõvasti ära keeta, kevadel võetud ja vilus kuivatatud. Tuleb nii kange teha, et täitsa pruun on. Juua teeklaasitäis hommiku, teine õhta.
Pajukoor on ka väga hea. Siis on tammekoor ka, aga see on nii nõrk, see ei tee midagi.
Lepaurvasid ei tohi lastele anda, liiga kange on.

tammekoored - kõhu jaoks;

Vähi vastu on 7 rohtu, rohkem ei mäleta kui kasekäsn, tammekoor, küüslauk ja kukehari.
(Jaani ema räägitud.)

Minu vanaonu oli omal ajal suurem rahvarohtudega arst (Kallas). Minu vanemad surid ära noorelt. Olin tema juures paar aastat kasupojaks (13-14. a.). Tädi tõi minu tema juurest ära sellepärast, pidades teda nõidarstiks. Seda ta polnud. Kirjutasin tema tagant paarsada rohtu üles, kuid sõjajal põles vihik. Minu ajal sääl olles käis end arstimas Läti välisminister Sigrid Mirnovits.
Tammekoore tee - närvidele.

Tammekoore ja tillitee - südamele.

Hambavalu puhul soovitati peale panna haigele hambale tammekoort (peenestatud) Kui põsk läks paistesse, seoti kummelikompress või ka viinamähis.

Kui jalad higistasid, kasutati värskete kaselehtede leotist, aga ka tammekoore keedist.

/---/ Taluaedas kasvatati koirohtu, piparmünti, üheksavägist, vereurmarohtu, hiirekõrva ja muudki. Heinamaalt kraavikallastelt juuriti palderjani, rabast koguti sookaile ja leesikast. Kuivatati õunapuu, pärna, maasika ja mitmete taimede õisi ja lehti. Vannide tegemise, hautiste, valamiste, mitmesuguste mähiste vajalikkust õpiti kohalikult veetohtrilt, samuti maarohtude kasutamist. Kes kord tema juures ravil oli olnud ja sellest abi saanud, pidas oma raviprotseduurid hoolega meeles ja kui oli vaja, õpetas teistele. Äkilise kõhulahtisuse korral, kas venitamise või mõne riknenud toidu söömise pärast, oli kohe esimene käsk: ära söö mõni aeg, küll siis kaob isegi. Tammekoore ja kummeliteed juua, las kõht puhastab ennast ära. Teisel päeval musta kohvi, pipraviina ja mustikaid, kui need kõik ei aidanud ja oli palavikku ka, siis oli tuulest tulnud tõbi või lendva sisse löönud.
Üldiselt palju oli ebausku, kuid samas küllaltki tarku võtteid vana haavade ravimisel ja maarohtude tundmisel, kogumisel ja kasutamisel.

Kõhulahtisus.
Kui kõht lahti olli, anti kalmusejuuriku pulbert. Kalmusejuuriku pulbert anti ka vasikidel ja lehmadel, kui pasandasid kangeste. Koirohu tee on kõhu lahtioleku vastu ja reinvars on kõhu lahtioleku vastu. Mustikid veel süüas ja tammekoore teed tehas.

Ravimine.
Tammekoort pandi katkise koha pele.

Nahahaigus, lööbed.
Oli kätel või nahal mõni väiksem laik, määriti männipuust aetud tõrvaga. Oli aga keha peal, köeti sauna, viheldi ja tehti kanget tammekoore vanni ja kohe määriti männipuust aetud tõrvaga.

Kõhu lahtiolek.
Joodi värsketest tammevõrsetest ja noorest koorest keedetud teed. Söödi kuivatatud mustikaid ja keedeti ka neist suppi. Söödi kõva muna. Joodi koirohu teed.

Hambavalu.
Hambavalu põhjustab paistes olev närvijuhe, mida leiame kompides. Kui selle saaks kas soojas või külmas (isikupärane) pehmeks masseerida, oleks asi korras. Suure hambaaugu korral loputada mõru veega (põdrasammal, tammekoor) puhtaks, toppida auku taruvaigu tükike ja masseerida.
Pea iga rahvaarst (nad olid kõik head masseerijad) kaotas hambavalu mõne käetõmbega.

Tammekoor.
Suupõletiku, kõhulahtisuse ja laste nahahaiguste vastu.

Tökat ja tõrv.
Rasvaga keetmisel riivitud mädarõika või tammekoore lisamisel sügeliste ja verevalumite raviks.

Kui kõht lahti oli, tuli juua paakspuu koore või tammekoore teed.

Kõhulahtisus.
/---/ Lapsepõlvest aga mäletan, et kõhulahtisuse puhul anti mustikamoosi. Vanemad inimesed jõid sel puhul toomingamarja teed, ka tammekoore teed. /---/

Tammetõrusid korjati, kuivatati, jahvatati kohviveskis. Peab olema heaks rohuks külmetuse korral.

Kui kõht lahti on, siis keedetakse lepakrunni teed. Võib teha ka tammekoorest teed, kuid koorima peab alt ülespoole. /---/

Vähjatõve rohi.
Kalmusejuured, koirohi, heinaputke juured, teelehed, tammekoor, kirburohi ja kasekõbjas - kõik segamini ja teeks keeta. Seda teed siis juua.
Rohu käsitsi kirjutatud retsept leitud 24.11.84. 92-aastasena surnud Elise Ameri asjade hulgast.

Tammelehtedest vihaga saab südame- ja vereringehaigust ravida.

Tammetõru kohv annab jõudu.

Tammekoore vannid parandavad nahahaigusi ja värskendavad keha tegevust.

Kui kõht lahti, tehti kastani- ja tammekoore teed.

Kuremäe püha kloostri tamme lehed ja koor on aidand hambavalus. Sellele tammele on nüid reikad ümber löödud, muidu teeksivad tamme hoopis närust. Tõivad Kuremäelt tammekoort ja panivad hambaauku. Mõnele aitas, mõnele ei.

Siin oli Leenal, kooliteenijal, kõht haige. Ma keetsin tammekoort ja peenemaid oksi ja tema jõi. Sai kahe päevaga kõht korda.

Koirohu teed mu vanaema jõi. See oli kõhulahtisuse vastu. Ja minu isa, tollel oli kõht lahti, jõi tammekoore teed.

Tammekoore tee - inimestele, põrsastele, vasikatele kõhulahtisuse vastu. Noore tamme pealt kooriti. Ema kuivatas koori.

Tamme- ja toomingakoore tee - kõhulahtisuse vastu, lastele, ka loomadele, näiteks põrsastele.

Tammekoore tee - kõhulahtisuse vastu.

Tammekoor on kõhuhaiguse vastu.

Toomingas ja tamm on [kõhu] kinnistajad. Neid lasti kuuma veega tõmmata ja joodi, nagu vaja oli.

Tammepuu kuort, see oli kõhuhaiguse vastu.

Kõhulahtisuse puhul.
Vööti tamme pialt koor, kui köht lahti. Keedeti seda ja anti sisse.

Kui kõht lahti, süüa mustikaid, juua tammekoortest keedetud vett.

Tammekuored, kasekuored. Kui kõhud lahti, hea nii loomadele kui inimestele. Palju aitab.

Tammekoort on ka võetud haiguste vastu.

Arstimine: kõhulahtisuse vastu on head tammekoore vesi või toomingavesi. /---/

Tammekoort on verekusemise vastu tarvitatud; tammekoore vesi on kõhuhädade vastu.

Tammekoore vesi oli kõhulahtisuse vastu. Antakse luomale ja inimesele sisse. Korjata võib igal ajal, aga tahavad kuivada. Hõõrutakse pulbriks.

Taimede kasutamisi arstirohuks:
Üts vana tamm ollu, säält üts pulk võtta ja tsüsada hambasse, saab see terves.

Taimede kasutamisi endisel ajal arstirohtudeks: tammekoor

Tammekoore tee - kõhutõve, külmanud liikmete (koorevannid), külmatõve ja mõnesuguste nahahaiguste vastu.

Taimede kasutamine.
Tammekoorest saab teed ja koori pannakse vanni jooksva vastu.

Kõhuhaiguse vastu - kalmujuured, nõgesed, tammekoor, kadakamarjad, kibuvitsa õied, kaseurvad, sibul ja kööme.

Tamm. Kooretee on kõhutõve vastu.

Tamm. Kooretee on kõhutõve ja külmanud liikmete parandaja.

Tamm - kooretee kõhulahtisuse vastu ja nahahaigustele.

Tammepuust valmistati mitmesugust mööblit, õlleankruid. Tõrusid tarvitavad mõned kohvi valmistamisel.
Tammekoort tarvitati rohuna kõhuvalu vastu.

Tamm [Quersus robur L. Harilik tamm].
Juurdelisatud oksad on kahest puust. Nendest peab ühte tammede omanik suvitammeks, sest et see lühemat aega lehti kannab, teist tamme aga talvetammeks, sest see kauem lehtis seisvat.
Tamme valminud vilja nimetatakse tõrudeks.
Tammetõrudest valmistatakse ka kohvi. Olevat hea mõne haiguse (ei tea, missuguse nimelt) puhul juua.
Tammekoore keedist (sisse võttes) peetavat mõne naistehaiguse (ei tea ka, missuguse haiguse nimelt) vastuliseks.

Tammekoored [Quersus pedunculata]. Ummuksis keeta ja teena juua - verevoolamisele.

Tammetõru kohv [Quersus robur]. Rinnahaigusele.

Tammekoore pulber kõhulahtisuse vastu.

Tamm. Kooretee maohaavade vastu.

Tamm - tammõ.
Eraldatakse lesktamm, mille lehed seisavad peal kevadeni. Koortega pargitakse merepüüniseid. Koorevesi „valgete“ vastu, paneb kinni kõhu.

Tammetõru pulber on ninaverejooksu vasta.

Tammekoored keedetakse kinnise kaane all. Tarvilik põletatud haavale.

Tamme- ja pajukoor on parimaks nahaparkimisvahendiks nahavabrikus. Nende leotist on soovitav tarvitada kuristamis-, suupesemis- ja kümblusvees kui vere kinnipanijat, haava ja naha desinfitseerijat.

Tammetõru kohvi tarvitati verekosutuseks.

Tammekoori tarvitatakse naha parkimiseks. Tammetõrudest tehakse kohvi, mis on hää rohi jooksvahaiguse vastu.

Samuti tarvitatakse tammekoori kõhuhaiguse vastu.

Taimede tarvitamine endisel ajal.
Endisel ajal tarvitasid inimesed loodusest võetud taimi arstirohuks ja ka värvimiseks, sest siis ei olnud niisuguseid asje poes müügil. Nagu vanade inimeste käest olen kuulnud, et väga palju tarvitati taimi haiguse vastu. Kui keegi omale näppu lõikas, siis ei saadud mitte verejooksu joodiga seisma panna, vaid võeti ämblikuvõrke ja pandi haava peale. Kui mõnel kõht lahti oli, siis otsiti tammepuud, lõigati koor ta küljest ära ja pandi vette. Kui ta keema hakkas, siis joodi saadud vedelik ära ja saadi terveks.

Taimede tarvitamine endisel ajal.
Kõhuvalu vastu tarvitati tammekoori. Nendest keedeti teed ja joodi ära.

Tammekoore teed tarvitati siis, kui seedimine pole korras.

Tammetõrusid tarvitatud rõugete vastu, korjatud tammetõrusid. Siis kui vaja olnud, söödud neid.

Tammekoori tarvitatakse, kui on seest lahti.

Inimese seest lahtioleku puhul keedeti tammekoore teed. Keedeti ka veel arnikateed.

Arstimine.
Tammelehed. Noore tamme lehed pannakse siis pääle, kui kusagil ilma haavata valu on. Saarelehed niisama.

Tammekoored. Tammekoored pannakse jala ümber, kui jala sees valu on.

Tammekoored - kasutatav sünnitamisel.

Taimed arstirohuks.
Tammekoort tarvitati kärnade vastu.

Taimede tarvitamine vanal ajal.
Vanal ajal tarvitati taimi kõiksugu tarbeasjadeks ja rohtudeks. Tammekoore teed tarvitati ja tarvitatakse ka praegust suupalaviku arstimiseks.

Tamme- ja pajukoor on kibeda maiguga. Tema leotist on soovitav tarvitata kuristamis-, suupesemis- ja kümblusvees kui vere kinnipanijat, naha ja haava desinfitseerijat.

Tamme- ja pajukoore leotist haava ja naha desinfitseerimiseks.

Arstirohtude valmistamiseks tarvitatakse ka ubalehti, tedremarana juuri, köömneid, piparmünte, kadakamarju, tungalteri, kalmusejuuri, linaseemneid, tille, kuslapuu lehte, tammekoori, õune, raudrohtu, türgi pipra kaune, venheni terasid, koirohtu, rabarberijuuri, kanepiseemneid, karukolla eosed ja nii edasi.

Vabarnavarsi, kummeleid, lõhmuseõisi, maasikaid, köömneid, piparmünte, õunakoori, mustikavarsi, sigureid, rukkiteri, tammetõrusid ja nii edasi, valmistatakse jooke nagu tee ja kohvi.

Petseris on suur tamm, annab kolmel inimesel ümber võtta. Selle tamme koor pidi aitama hambavalu vastu ja muude haiguste vastu. Seda ma kuulsin inimeste käest. Nüüd on aed ümber tehtud, ei saa käega võtta, aga mina õngitsesin vihmavarjuga ühe võsu, koort kätte ei saanud.

Tamme- ja pajukoore teed kasutatakse siis, kui ei ole seedimine korras.

Ka tammekoore teed joodi läkastava köha ära arstimiseks.

Tamme- ja pajukoorte leotist kurgu kuristamiseks, naha desinfitseerijana ja vere kinnipanijana.

Tammetõru pulber nina verejooksu vastu.

Tammetõrud külmetuse vastu.

Tammetõru tuhk on, kui nina verd jookseb.

„Tammekoor.“
Noore tamme koort keeta ja selle veega pesti haavu.

Tamme- ja pajukoore leotist on tähtis tarvitada kuristamiseks, suu pesemiseks ja vere kinnipanijaks haava parandamisel.

Aleksandritee teeb kõhu lahti. Tuleb võtta kamalutäis tammekoori ja pihutäis koirohtu, siis veel vengeliseemneid ja kadakamarju kaks supilusika täit. Siis tuleb keeta neid nelja toobi veega huumuses ja kaua liguneda lasta. Siis aitab see rohi kõige seesmise haiguse vastu.

Tammekoored: teed nendest võeti kõhulahtisuse puhul.

Tammetõru (Quercus sp.) tee on naistehaiguste vastu.

Tammekoore (Quercus robur) tee om kõtu vallaoleku vastu.

Tammekoor ravivahendina Tormas.
Tormas tehti koguja lapsepõlves haigetele kätele ja jalgadele (ka nahahaiguste puhul) tammekoore vanne.

Mul leemetasid sääred kõvasti. Olin mitu kuud nende pärast haiglas. Ükski rohi ei aidanud. Siis õpetas mulle üks vanamees, kes ise kah haiglas oli, et tee tammekoore leotise kompressi. Hakkasin tegema, varsti võttis sääred kuivaks.

Tamme- ja õunapuu koorega arstiti paiseid.

[Märkus “Teistelt ära kirjutatud”, Gustav Vilbaste]
Haudunud jalgade vastu tammelehti, paisulehti, lambanisa, kirburohtu. Kuuma vee sees.

Taimede tarvitamine vanemal ajal.
Haudunud jalgade vastu tarvitati tammelehti, paisulehte, lambanisa (kuuma vee sees).

Taimede tarvitamine vanemal ajal. Arstirohud:
Tammekoor kõhuvalu vastu.

Taimede tarvitamine vanemal ajal. Arstirohud:
Tamme- ja pajukoort - suu pesemiseks, vere kinnipanemiseks.

Taimede tarvitamine vanemal ajal. Arstirohud:
Tammekoor - hambavalu vastu.

Tamme- ja pajukoor - vere kinnipaneja, haava ja naha puhastaja.

Tammetõrud köharohuks.

Toored tammetõrud - kurgukõrvetuse vastu.

Heinputk [Gustav Vilbaste märkus “Ei”].
Heinputke tee kange koirohu ehk tammekoore teega segatult kergendab kõhu vähjatõbe.

Tammekoored.
Tammekoored keedetakse ja juuakse südamehaiguse vastu.

Kuivatatud tammetõrud kõhuvalu vastu.

Tammekoore vannid on pidalitõve vastu. Peeneks hõõrutud koor pantakse ka mädanditele.

Vähihaiguse arstimiseks: kalmusejuured, koirohi, heinputke juured, teelehed, tammekoored, kirburohi ja kasekõbjas, kõik segamini ja teeks keeta ja seda teed siis juua.

Tamm. Tammepuust tehti ka kangakudumissüstikuid. Olid hästi libedad. Rehapulki ka tehti, olid hästi kõvad. Luuvalu või jooksva vastu jalgades tehti tammelehtede vanni. On inimesi terveks saanud.

Tammekoore teed tehti köha ja astma vasta.

Tammekoorest keedeti teed või koored tehti pulbriks ja tarvitati kõhutõve vastu. Eriti anti põrsastele, kui kõhud olid lahti.

Kui nina verd jooksis, siis tõmmati tammekoore pulbrit ninasse.

Tammekoore vesi - pasanduse vastu inimesele ja loomale.

Haudunud kehaosadele: kirburohi, paiseleht, tamm, vägihein.

Kondinõrkus: tamm.

Valgevoolus: valge emanõges, tamm, angerpist.

Südamehaigus: heinputke, maikelluke, piparmünt, põldosi, tamm.

Heinputke tee segatuna koirohu või tammekoortega kergendab kõhu vähjatõbe.

Tammekoore tee, 5-10 grammi kuiva koort klaasi vee kohta, 1-2 klaasi päevas mõjub südant tervendavalt, verejooksu vaigistavalt, oksendamise puhul, näärmetõve, põie- ja kopsukatarri puhul.

Higistamise vastu: palderjan, põldköömned, tamm.

Kopsukatarr: aedvaarikas, jooksvarohi, lina, maasikas, paiseleht, raudrohi, tamm, teeleht.

Kõhuvalu, kui kõhust lahti oli, siis keedeti kummeliteed, raskemal korral tammekoore teed ehk tambiti tammekoor pulbriks. Seda anti inimesele kui ka loomale. /---/

Haiguste ravimine Kuremäe püha tamme koorega.
Kuremäe kloostri nunn (umbes 40 a) pakkus 1956. aastal püha tamme koort ja lehti ravimiks, mis pidada ravima igasuguseid haigusi. Küsimusele, kas kreepsu kah, vastas, parandab igasugust haigust, kui teil on ainult usk Jumalasse.

Kõhulahtisuse raviks juuakse tammekoore teed.

Reumat raviti saunas petrooleumiga. Haige koht määriti petrooleumiga kokku ja viheldi leilis kase- või nõgesevihaga. Kasutati ka kadaka- ja tammevihta. Maril endal olevat olnud ka reuma.

[Ärakirjutatud]
[Kõhu lahtivõtjad, kinnipanejad, isuäratajad ja kusele ärritajad.]
Tamme- ja pajukoor on paremaks nahaparkimisvahendiks nahavabrikutes. Nende koortel on kibe maik, mis maitsmisel kisub ilanaha kokku. Tema leotist on soovitav tarvitada kuristamise, suupesemise ja kümblusvees kui vere kinnipanejat, haava ja naha desinfitseerijat.

Tammõkuor. Kõhutõbe vastu.

Tammekoored ja kadakamarjad neeruhaigele. Tee näol (sisse juua).

Tammekoori pärasoolika väljatumisel. Tee näol (sisse juua).

Tamm - tee verevaesuse korral.

[Arstirohu taimed.]
Tamm.

Tammekoore tee - (ainuke ja õige) kui “valged” jooksevad.

Tiisikuse vastu juuakse tammekoore (Quercus) ja ubalehe (Menyanthes) teed.

Tammetõrude (Querqus robur L.) tee naistehaiguste vastu.

Tammekoor: keedis - kõhulahtisusele, sammaspoolikule.

Tammekoore vannisi tarvitatakse külmand liikmete, inglishaiguse, näärmetõve ja pärasoole väljalangemise vastu. Tammekoore teed higistavate jalgade pesemiseks, tulehaavade niisutamiseks. Kaelarakkude aretamiseks sooja kompressina.

Tammetorud.
Tamm kui traditsiooniline puu eestlaste muinsusajaloos on mänginud osa nii mõnegi võlumisvahendena, mille hulka kuulub ka “kolmiktüru vajutamine”. See on leidnud laialt maad Velisel - Läänemaal. Ka selles ümbruskonnas on sellest kõneldud, nagu Noa-Rootsis niinimetatud “viite nurka rist”, nii on ka see levinenud teatud joontena laiali. Teda tuntakse veel Kullamaal mõnel pool. Ka Lähtrus ja ka õige vähe on sellest kuuldusi Lääne-Nigulas. Tähtsaid ja peaaegu tõe kujul olevaid andmeid omasin mina vaid Veliselt vanakeselt Mirmalt, kes ütles ise end sellega ravinud olevat. Tema kõneles, et sellega ravitud vanasti harilikke paiseid, mis Velisel kõlavas rahvakeeles “kasud” - ka “kasvud”, paiguti ka “kasvejad”. Paised lastud saada kaunis küpseks. Toodud siis tammelt (vanalt tammelt) kolm toru (türu). Nüüd vajutud iga türuga kolm korda ühte paiset. Nii et kolm korda kolm - pääle seda olla kadunud valu kui käega, jutustas vanakene.

Kuremäel asuva püha tamme koort võtsid venelased hambavalu vasta.

Haiguste vastu tarvitati veel: raudrohtu, sibulat, kadakat, võilille, heinputke, koirohtu, tamme, sõnajalga, islandi sammalt, kibuvitsa.

Kollatõbi vastu tehti teed kuivand lambasittadest. Lambasitad keedeti vees ära, kurnati siis vesi puhtaks ja joodi nagu teed. Ka tammekoore tee olla aidand.

Sulatüüle pandi vihmavee tilku, mis korjati katuseräästast ja värava küljest. Kui tammepuu põles tules ja ajas otsast vahtu välja, siis see vaht oli ka hea sulatüü pääle panna.

Tiisikuse vastu juuakse tamme (Quercus) koore ja ubalehe (Menyanthes) teed.
See oleks esialgu kõik. Parkimist tunnevad veel vanemad inimesed. Samuti arstirohud on nende tarkus. Jah! Eks neil oli apteek ja värvikoda metsas.
Austusega

Kihvti vastu. Tammemarju kuivatagu ja jahvatagu ära ja joogu nõnda kui kohvi.

Arstimine saunas.
Teine tähtis arstimine toimus sauna abil. Seal raviti kõiksugu külmetushaigusi, samuti ka röuma- ja liigestevalusid. Ka sünnitaja viidi vahel sauna või tehti toas kuuma vanni, et ihu soojaks ja liikmed lõdvemaks läheksid.
Saunas käisin mina ka vahel emal abis leili viskamas. Ema mähkis omal märja käterätiku enne vihtlema hakkamist ümber pea ja asetas veel puust saunakapa ka pähe, et kuumus peale liiga ei teeks. Siis asus ta lavaastmetele, nii et tal hea ja käepärane oli laval lamavat haiget vihelda ja muulgi moel ravida. Mina seisin all ja viskasin ema käsu peale kapatäie vett kerisele ja kükitasin ise ruttu maha. Saun täitus kuuma auruga ja mõne kapatäie järel oli minulgi maas ihu märg. Enne vihtlemist vehkles ema niisama vihaga, et higi hästi välja tuleks ja viht samuti oma tarvilise ettevalmistuse saaks.
Nõgese ja kadakaokstest tehtud vihtu ei võinud enne vees leotada, sest see pidi nende jõu ära võtma. Samuti ka värskeid kase- ja tammevihtu hoiti enne vihtlemist ainult kuuma auru sees. Aga kuivanud vihad asetati märjalt kerisele ja visati leili, nii et kuum aur neist läbi käis.
Vihtlemist alustati jalgadest ja kõhuli lamav haige pidi jalad üles tõstma, nii et talladki oma jao said.
Nõgestega viheldi ainult neid kohti, kus valu oli, ja kadakatega samuti, kas selga või jalgu.
Pärast vihtlemist loputati haige sooja veega üle, mässiti lina ja suurerätiku või teki sisse ja pandi veel suur isa reisikasukas ka ümber ja siis veeti kas kelguga või käruga ukse ette, et mitte külma ei saaks. Toas pandi haige voodisse ja kaeti samuti soojalt kinni, anti kuuma vaarika-, pärnaõie- või kummeliteed ja üks naps ka mingit rohuleotist ning lasti magama uinuda. Meie - lapsed - pidime siis hästi vaiksed olema, ei tohtinud kisada ega mürada, et magajat mitte eksitada.

Varbavalu rohi oli nõgi, rukijahu, aetud tõru, peale ehk varvaste vahele pantud, ja ka saunas vihtumine.

Tamm. Tamme arstirohuline võim seisab temas leiduvas parkhappes. Tamme lehist ja koorest valmistatud keedis pesemiseks ja vannitamiseks on abi tulehaavade, külmunud liigete, mädapaisete, nahahaiguste, lõhkenud käte ja haudunud kehaosade tervendamiseks ning higistamise vastu.

Tammekoore veega mähised on hääd näärmepaistetuse (näiteks kahepoolsete) vastu.

Tammekoore tee mõjub südant tervendavalt ja tugevaks tegevalt ning verejooksu vaigistavalt, seepärast tarvitatakse soolte- ja maoverejooksu, vereköhimise ja -oksendamise, kõhulahtisuse ja soetõve puhul.

Tammetõru kohvi vähehaaval tarvitatuna on arstirohuks inglishaiguse (rahhiidi), alalise kõhulahtisuse ja verevaesuse vastu.

Kui kivihaigus on. See võtku tammemarju kuivatagu neid ära ja kõrvetagu neid ära, jahvatagu ja joogu neid kui kohvi. See rohi peab avitama, kui tahad.

[Hambavalu rohud:] Uisa (mau) kesta küljest võeti natuke ja panti see haige hamba kohale hammaste vahele.
Ehk: Piibupigi, aetud tõru, vitrioliõli, sirgu sitt, mära sitt jne. Panti haige hamba peale.

Kõhu lahtiolek. Heinputke juurt, kalmujuurt, tammekoort ehk teed, tominga koore teed, ka võetud tahma, sibulaid, küüslauku, mustikaid kõhuvalu puhul. Arnikaviina. Tedremadara juure naps, mustsõstra marjade naps.

Kõhulahtisuse vastu pidi olema tammekooretee.

Tammekoore teed joodi kõhulahtisuse korral.

Tammekoore teed joodi kõhulahtisuse korral.

Kurkide sissetegemiseks kasutati mustasõstra ja tammelehti.

[Tamm] Tõrud kohviks. Lehed kurkide hapendamiseks.

Hambavalu korral.
Hästi mõjus noortest tammelehtedest tehtud keedis (mitte tee!), kui seda hoida suus. Ka tammekoorest keedetud tee.

Üks naine keetis rohtu tammekoorest, see oli kopsurohi ja kui kurk haige. „Purtsi rohi“. Nüüd on ka käinud paljud seda küsimas, aga ei ole enam saada. Üks aine seal tuli tõrvavabrikust, seda ei saa enam nüüd, sellest oli pruun. Kõiksugu maarohtusid ka keedeti. Angiini vastu ka.
„Purtsi rohi“ oli kopsurohi. Seal olid siis kõik sees, tammekoored, männikasvud ja ma ei tea, kas kuusekasvud. Leotati ja keedeti ja alkoholi oli ja rahvajutu järgi seal pidi isegi piss sees olema. Seda joodi sisse, pidi aitama, sellepärast, et nende oma poeg sellega ennast ravis, temal oli keegi vana saksa arst seda [Purtsitammel] õpetanud. Seda pissi ei tea, kas oli oma või võõras, ega seda keegi ei avaldanud, anti pudeliga kätte ja millest ta oli. See on nihukene rahvajutt, et kes teda siis keetis. Mina olen ka teda ainult korra suuga maitsnud. Aga siinsamas see Ilvese Linda, see vist ravis ennast sellega välja, olid ka kopsud.

Kuidas saada lahti varbaküünte haigusest.
Kellel on näha, et varbaküüntega on midagi lahti, peab hakkama neid kohe ravima maarohuga. Selleks tuleb teha jalgadele tammekoore vee vanne. Koguda tammekoori (sobivad ka mahalangenud oksad), lõigates neid noaga okstelt maha (hoiduda puu koore lõhkumisest kirvega!), aga sedasi, et koguneks 1/2 kg (sobivad kõik tammekoored, millel peal sammaltki, see maha kraapida). Tammekoored panna keedunõusse ja katta üleni külma veega. Lasta selles seista 1-2 tundi (võiks isegi õhtul likku panna ja hommikul keeta, nagu õpetatud. K. Jõulu), seejärel panna selle veega need koored keema - ajada keema ja siis lasta keeda tasasel tulel üks tund aega. Seejärel kallata koortelt vesi ühte kaussi, koori mitte ära visata: kui neile lisada hiljem uusi juurde, võib veel seda tammekoore vett keeta teistki korda.
Keedetud vesi kurnata kohe pärast keetmist kaussi, pool vett jätta tagavaraks, sest jalgu tuleb tihti vannitada. Kui vesi sellest kausis, kus jalgu vannitate, on jahtunud sel määral, et võite jalad sisse panna, siis leotada neid 20-30 min. Vett ei tasu ära visata, vaid jätta kaussi ja järgmisel korral võib seda soojendada sel määral, nagu vaja (Seda vett võib järjestikku kasutada 6-7 korda.). Varbaid pärast vannitamist loputada (kergelt) ja kuivatada. Neid vanne teha tihti, suvel võib jalgu hoida ka jahedas, soojendamata tammekoorevees. Vahepeal lõigata küüsi ja kergelt puhastada (puhta puutikuga, kui vaja). Kui nii olete vannitanud jalgu üks kuu aega, siis näete, et need on hästi paranenud. Vannitamist jätkata, kuni haigus kadunud. Suvel anda jalgadele päikest ja liikuda nendega hommikuses kastes õuerohu sees. Pesta hoolikalt (pesupulbritega) sokke ja kõik jalanõud põhjalikult läbi ja kuivatage päikesepaistel. Tammevett tuleb keeta 3-4 korda. Hoiduge jalas kandmast kunstlikust kiust valmistatud sokke (nailon j.t), kandke ainult puuvillaseid sokke suvel ja talvel samuti, ent külmal ajal ka villaseid. Ravida on parem suveajal, ent kui tammekoort olete saanud, siis ka talvel. Jalgu pesta ka pärast vannitamist laupäeviti, kasutades seepi ja harja.
Sellise õpetuse sain ühelt nõialt, kes andis juhtnööre, kuidas küünehaigust ravida. Ta oli 80-aastane ja palju haigusi ravinud. Elas Tänassilmas, kuid nüüd juba manalas.
Tean ka seda, et küünehaigusest on saadud lahti ka nii, et kui seda haigust märgatakse, kohe panna küünte alla ja haigele kohale briljantrohelist, umbes 2-3 nädalat, kuni see haigus on kadunud.
Need tänapäeva rohud on ülikallid ja nende kasutegur küsitav. Tabletid võivad mõjuda organismile kahjulikult - teevad muud häda ja see on veelgi hullem.
Soovitan vahel pesta jalgu kummelivannides (hoida jalgu sees), kui tammevanni alati ei tee. Kummel on abiks kõigile meie hädadele.

Pähklapuu pähklid söömiseks.
Tamm: tõrud kohviks, seale toiduks, igasuguseks mööbliks.
Lepp: koor vileks, pasunaks; singi, vorsti, silgu suitsetamiseks.
Toominga marjad söögiks, viina sisse. Vaher magus mahl joomiseks. Kask: tarbepuuks, magus mahl, oksad luuaks, koor pasunaks.

Tamm - koorest nahkade parkimisel. Lehed kurkide soolamisel.

Ravimtaimeid.
Tammekooreteed joodi kõhulahtisuse korral.

Taari sisse pandavad taimed.
Igas talu tares on taar. Tarvitatakse suvel soojapäevadel kui heina ehk põimu ajal liha enam ei ole, neid võetakse leiva kõrvaseks pärnuräimi, tallinnakilusid, peipsi tinte ehk oma järvest kalapoegi ja vedela toiduna taari peale ka söömavaheaegadel kus helde peremees seda lubab. Ihne ja ahne peremees käsib sulasel kraavist juua, üteldes: “milles sei nii palju soolast kala kui joogijänu tuleb!”
Taar aga ei seisa mitte nädalat värske ja hea, vaid pealt hallitab ja läheb halva maiguliseks, suve ajal. Pandakse rohud, selle kohased taimed sisse; seisab kauem! Kuidas taari tehakse? See on igas talus isesuguse retsepti järele.
Taar seisab suvel soojal ajal kauem värske ja heamaiguline kui vaksapikkune ladvaots pälünaid (koirohi - artemisia) õitse ajal kuivatatult, sisse panda. Ehk kolm õit sookikkaid (sookailud) pange vee kohta.
Neid korjatakse suvel ja kuivatatakse vilus, hoitakse pööningul katusesarikal ka talve tarvituseks.
Pääle nende veel kõvemaid viljade terasid, nagu rukki-nisu-odra-kaera-herne-oa-tamme tõru-kadaka marja-kuivatatud õunade kildusid. Kõrvetamise abinõud kas kohvi-brenner ehk paapõhi. Jahvatatakse kohviveskil.
Pühade aegse ja pidude-talgute taari sisse pandakse lisaks sügisel otsitud ja korjatud humala õiisi. Humalaid kasvatakse marjaaias ehk otsitakse orukallastelt kus nad metsikult kasvavad.
Igaaasta aga ei saa humalaõiied (käbid) valmiks nad kardavad hallaöiid. Tänavu on 1934 iseäraline aasta, mill suuremaid halla öiid pole olnud senini 19.XI.
Kevadise mahla aseaineks keedetakse pähnapuu (pärn - lõhmus) urvaraagusid ja oksakooresid, vahtra urvasid sekka lisades; saab parem kui paljasvesi.

Tamme puu. Tamme puu tõrudest mõned tegema kohvi ja koorest suama ea park aine, nahku parki.

Mustasõstra, kirsi ja tamme lehti tarvitakse kurkide hapnemise juurde - ajavad ennem hapnema. Ka pannakse sinna tille, mis annavad hää maitse.

Võililli juurdest ja tamme tõhvatest tehakse ka kohvi, mis üsna maitsev on. Võililli juured on sigurate ja tamme tõhvad kohviubade asemel.

Vanasti ja ka praegu tarvitatakse kirsi, mustasõstra ja tamme lehti kurkide soolamiseks. Noortest ohakatest, oblikatest ja nõgestest keedetakse suppi.

[puud]
Tamm (tamme tõrudest valmistati kohvi).

Tammetõrusid korjati, kuivatati ja siguri asemel pandi kohvi hulka. Poest osteti naturaalkohvi (ilma kõrvetamata) [tol ajal müüdi röstimata kohviube]. Tammetõrusid kõrvetati sinna juurde. Kõrvetati siguriprenneriga (penner saksa keelest laenatud sõna). Äris oli müügil kohviveski metallosasid, [puu osad tehti ise].

Kui ema oma tütreid ruttu mehele tahab panna, siis peab ta neid lapsepõlves tammevihaga vihtlema.

Pähkel-käimisele väga sarnaneb ka tammetürude kogumine. Türud lähtvad loomatoiduks. Esiti olla küll türudest kohvi tehtud. Türud kõrvetud ja jahvatud siis peeneks. Türusi söövad sead, lambad ja lehmad. Vanasti aetud sead ikka metsa turule. Turul käisin ise ka möödunud sügise. Türusi korjatakse puude alt maast. Nopitakse korvi sisse ja kallatakse kotti. Kodus kuivatakse türud ahju pääl ära. Viiakse veskele ja lastakse jahuks. Kuid antakse sigadele ka tervelt ede. Turud pidade sea väga rammusaks ajama.

Eks ole ka seentel oma hea koht olnud leivajätkuks kui ka leivakõrvaseks. Kui on siguripuudus, võib ka võilillejuuri siguriks tarvitada, tuleb seda sammuti kui sigurid leigata ja puhastada ning kuivatada. Ja tal on siguri maik. Tammetõrudestki olla leivale lisa tehtud: tõrusi olla kuivatatud, jahvatatud ja tõrude jahu lisatud leivajahude hulka.

Tamm - koore tee olla eä kõhuvalu rohi, kui kõht lahti, koore keedis olla paistetuse ja kaela aigus vaste; vanaste arstitud sellegä.

Niinepuu: pähklid söömiseks; niined kottide, vihtade ja muude asjade köiteks; kõva puu mööbliks. Pähklipuu: pähklid söömiseks; tüvi (keskmine) kuhja malkadeks. Jalakas: kõva, paenduv tüvi regedeks, kelkudeks, lookadeks, kirvevarteks j.n.e. Tamm: kõva puu; tõrud kohviks, sigadele toiduks; puu igasuguseks mööbliks. Saar: kõva puu mööbliks, kirve varreks ja muuks tarveteks. Kask: kõva puu mööbliks, kirve varreks parem kui saar; oksad luuaks ja vitsad lastele; lehis kask nelipühadel tuppa toomiseks; mahl joomiseks ja supiks; koor sarvedeks, pasunateks, siku sarvedeks, viiskudeks ja hää tule sütitus aine. Lepp: koor pasunaks. Toominga marjad: söömiseks, viina sisse, moosiks. Vaher: kõva puu mööbliks; magus mahl joomiseks ja supiks. Kalinapuu: marjad supiks, pudruks. Sõstrad: söömiseks, supiks, moosiks. Kihvtimarjad: mürgitamiseks. Hullukoera marjad: mürgitamiseks. Karusmarjad, kirsid, ploomid, õunad, vaarikad, mustikad, murakad, jõhvikad, maasikad, lillakad: söömiseks, supiks, moosiks. Sinikad: supiks, söömiseks. Pohl: söömiseks, moosiks.

Luuvalu või jooksva jalgades. Tammelehtede vanni teha. On inimesi terveks saanud.

Tamm - tammõ. Lapsed küpsetavad söögiks tõrusid. Lehti kurkide hapendamiseks.

Tammelehed on vajalikud kurkide hapendamisel. Tammetõrusi korjatakse sügisel suuremal arvul. Ärakuivatatult valmistatakse neist kohvi. Sigadele antakse tammetõru jahu, kui ka tooreid terveid tõrusi.

Nüüd käänäme juttu taimõdõ pääle.
Kogoni pühäs puus arvasõ naa tammõ, mis nii mitmõlõ hädäle, uma koorõ, kui sisuga. Tammõ nuor-puu om lastõ arstmisele, üts tarvitatav ja tervüse-andja puu. Vana-tamm om uma koorõ poolõst, suur sisemädse valu vahändäjä, kui timä kuort keedetäs, tuod liemi juvvas. Timä kuor, nii sama kuivalt juvveh ja süvveh, om suur abi, hamba valu vasta.
Nii näütüses om Petseri-mastera, p. Maarja keriku ümbre olõvah uibu-aijah, nimelt üts "pühä-tamm", kost kõik hamba halulise, tammõ kuort haardma ja purõma käveq. Mastera valitsus naas tuod tähele pandma, et tammõlõ liiga tetäs, ja ta nii viisi arr kuivatas, surmatas ja ta lask korgõ, pistülise aija "pühäle tammõlõ ümbre tetä. Nii sama pidävä naa kuusõ puud pühämbäs, kui muid puid, ja armastasõ õks sinnä ummi lautsi-puid rijä.

Hambavalu puhul hoida kumeliteed suus. Oli legend Petseri kloostriaias kasvava tamme kohta, et tükike koort hambaauku võtab valu. See vaene tamm oli peaaegu paljaks kooritud, niipalju kui koorida ulatas. Ekskursioonil olles võtsime ise ka tükikese koort. Oli kohe võimalus tagasisõidul proovida, kuid ei aidanud midagi. Hiljem nägin, et tammele kloostriaias oli aed ümber tehtud, ei ulatunud enam.

Sammaspoolikuks hüüti nahal karedat sügelevat kohta ja üteldi, et see on maast hakand. Sel puhul määriti ikka maavitsa marjadega. Need on punased pohlast suuremad marjad ja kasvavad kivivarede lähedal rammusas maas. Selle maast hakand haiguse vastu aitas ka veel takjajuure veega pesemine ja haigele kohale kompressi peale panek. Abi oli ka paakspuu ja tammekoore leotisega pesemisest. Määriti veel krookslehe teega haiget kohta.

Kõht lahti. Siis anti tammekoore ja kataka vett sisse. Tammekoori ja katakaid keedeti veega katlas ja sedamoodi saadi nende vett.