Haiguste märksõnad

Rahhiit

Linnades ja maal, kus vaene rahvas elab, leidub lapsi, kellede sääre- ja reieluud kõverad on. Jalad saavad seeläbi O laadi ("rangjalad"): põlved on väljapoole ja labajalad sissepoole pöördunud. Tuleb aga ka ümberpöördud kõverusi ette, kus põlved sissepoole ja labajalad väljapoole pöörduvad (X-jalad).
Kõveraksminek tuleb luu pehmusest, mis keha kanda ei jaksa. Haigust, mis luu pehmust tekitab, kutsutakse rahitiseks ehk ka Inglise haiguseks. Ta on kõige pealt kehva toidu ja halva õhu tagajärg. Tarvilisel toitmisel ja ühes vanemakssaamisega kaob viga enamiste iseenesest. On kõverus kõrgekraadiline, siis jääb ta eluajaks.
(Hellat 1913: 36/7)

Selle haiguse märksõnaga setotud rahvapäraste taimenimetuse loetelu:

Selle haiguse märksõnaga seotud tekstid:

Kalmused (hilja sügise ja vara kevadel): juuretee, kümme grammi ühe liitri veele keeta. Kirpude vastu, parandab laste isupuuduse, rahhiiti, verevaesu vastu, luujooksva, südamekloppimise, kõhulahtisuse vastu, loomadele söögiisu puudumisel.

Inglishaiguse vasta kalmus, köömel, tammelehed.

[Ärakirjutatud kustki] [Ei]
Köömned. On meile sarikaliste perekonnast tuntud umbrohi. Kasvab kraavide ja teede ääres. Laialt tarvitatakse maitseainena köömnete seemneid. Arstimiseks valmistatakse apteekides köömnetest köömnevett, mis hästi maos seedimisetegevust korraldab ja seega tähtsaks osutub. Koduselt keedetud köömnetee on kui hea söögiisu ärataja ja tervislik jook. Peale selle rohuks seest täisajamise korral. Köömneõli pealt määrides on algava inglishaiguse vastaseks.

Kalmus [Gustav Vilbaste märkus “Ei”].
Kalmusejuure tee: üks lood peeneks lõigatud kuivi juuri poole toobi vee kohta on abinõu isupuuduse, inglishaiguse, kahvatõbe, külmatõve vastu.

Kalmusejuure tee on värskendava mõjuga, puhastab verd, söögiisu puuduse, sooltekanali limastamise, inglishaiguse, näärmetõve, jooksva, maksa-, põrna-, sapi- ja neeruhaiguste puhul, kergendab kuupuhastust ja mõjub rahustavalt südamekloppimisele.
(2-3 klaasi päevas, 10-15 grammi 1 liitri vee kohta.)

Tammekoore vannisi tarvitatakse külmand liikmete, inglishaiguse, näärmetõve ja pärasoole väljalangemise vastu. Tammekoore teed higistavate jalgade pesemiseks, tulehaavade niisutamiseks. Kaelarakkude aretamiseks sooja kompressina.

Tammetõru kohvi vähehaaval tarvitatuna on arstirohuks inglishaiguse (rahhiidi), alalise kõhulahtisuse ja verevaesuse vastu.

Minu poeg Aare oli noor mees, aga lapsepõlves oli rahiitis ja see andis ennast vahest ka tunda. Kord, kui tal jälle selg väga haige oli, sui aegu, siis minu täditütar õpetas: korjake aga sookaeru, tehke sooja vanni, aitab. Noh, korjasin siis neid ligidalt rabaäärest. Naabrelt saime suure vanni ja noormees muudkui sulistas sees. Ja tegi kohe paremaks. Täditütar oli oma emalt seda kuulnud, ütles veel, et piab sügise talveks korjama, siis nad ka kõikse kangemad. Aga poiss sai sügise sanatooriumi kuuks ajaks, sai ka sedakord terveks ja sookaerad jäiedki mul korjamata. Oli 1972. a, sel aastal tehti soost kraav läbi ja sookaerad, mõni ütleb kailud, kadusid. Änam ma neid ei tunnekski.