Rahvapärased taimenimetused

Koirohi

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Koirohu keedetud vett võetakse kõhuvalu vastu sisse.

Taimed, mida talurahvas teeks pruugivad. 1. Maasika lehed, õied ja marjad; lehed tulevad siis ära korjata, kui nad alles noored ja vaigused on. 2. Viinalille õienupud. 3. Härjapea ehk koorelille õienupud. 4. Pihlaka õienupud. 6. Vahrakamarjad ja -varred, mis talvel tulevad lõigata. 8. Kummeliõied. 9. Valge ja punase ristikheina õied. 10. Mustasõstremarjad. 11. Mündilehed. 12. Valmissaanud köömned. 13. Mustad kadakamarjad. 14. Mustasõstrelehed, mis kevadel, kui nad alles noored ja vaigutsed on, ära tulevad korjata. Kõiki neid teesid tuleb kas uluall ehk mõne muu sarnase koha pääl tuule käes esiteks kuivatada, kuhu mitte päev pääle ei paista. Päeva päälepaistmise läbi saavad nad tervisele kahjulikuks. Pääle tuule käes kuivatamise tulevad nad ahjus, mis mitte liiga palav ei tohi olla, vaid sarnane, kui leivad on ahjust välja võetud, - veel üle kuivatada.

Koirohu õlle sees ära keetud - mädanema läinud roosi vastu.

Koirohtu liutatakse ka viina sees, mida siis kõhuvalu ja ka muu seesthaiguse vastu sisse võetakse.

Kõhutõbi. a) Antti lepaurvajahu, b) anti süssa soolaga segameni hõerutud, d) koirohu-viina, e) ka tõrva olla sisse võetud.

Koirohtu kasvatase aiades kõhuvalu vasta.

Pänüla ehk koirohtu surmutud kokku, segatud meega, siis olnud hea pahusse vastu inimesele ja elajale.

Kui inimesel kurk valutab ehk kael paistetanud, võta koirohu õilmed, leuta viina sees ja kurista seda viina. See kaotavad valu ja paistetuse ära.

Kui laps vällä on sõnatust, siis on tarvis ninda ohutada. Korja (otsi) 12 sugu rohtusi: punaeinu, lehmäsõrarohtusi, kaituserohtusi, jaanilillesi, reinvarresi, sookaisläid, kõrvekollast, raudrohtusi, koirohtusi, valgeid metsarnikaid, kollaseid metsarnikaid ja ubalehti. Igaüht võta kolme näpuga ja keida ummuses vällä, ninda kaua, kui kaks jägu vällä saab keinust ja üks järele jääb, ja pane pudelisse. Saab ta jahtunust, pane viinaklaasi vie ehk piima hulka 6-9-12 tilka, kui suur laps on, ja anna sisse. Muist rohtusi, midä keitmata jäi, kuivata vällä, pühi tuapühkeid hulka ja pane ukse all põlema. Siis võta laps alasti, kisu luud laiäli ja lase lapsele läbi luua suitsu, kuni laps läkästab. Millal ninda teed, igä kord avitab. (Lüganuse kihelkonnast saadud.)

Koirohud jooksja ja vuolmete vastu.

Kui seest haige oli, siis joodi ka koirohu (aedades kasvavad, pikad, põesas, halli marjadega rohud) vett. Seda saadi, kui neid padas ära keedeti.

Pänilad (Herba Absinthii), koirohi, voolmate vastu pruugitav.

Pänüla ehk koirohu surmutud kokku, segatud meega - on hea pahusse vastu inimese ja elajatel.

Kõhuhaiguse vastu, kui kõht lahti oli.
Koirohu õileid pudeli sisse ja viina peale, siis on kõhurohi valmis, sest üks klonks sisse võtta. Seda rohto oli alati pudelitäis hoios.

Ehmatuse vastu aidata: puusüsi, tahm ja koirohud segi pandult, peeneks hõeruda, siis lehmanisa piimaga haigele sisse anda.

Kollasetõbe vastu tarvitatakse ka koirohtu. Koirohted tulevad panna piirituse sisse, segu tuleb hoida sooja kohas, nii et vedelik pruuniks läheb, seda tuleb sisse võtta. Pealt tuleb määrida puuõliga.

Kui köha või kurk haige oli, pandi küpse sibulat peale, anti koirohuteed ja tahma.

Artemisia absinthium
Koirohi. Koirohu õied, lehed ja varred leotakse viina sees ja tarvitakse seda viina napsi viisi kõhuvalu vastu.

Kõhutõbi.
Kõhutõbe vastu on hää rauareia ja koirohu tee.

Silmnäo nahahaiguste puhul pestakse nägu koirohu keeduveega.

Maohaavade puhul juuakse koirohu keeduvett. On väga mõru. Ka tiisikuse vastu on hää. On olnud juhuseid, kus on aidanud.

Kui kõht lahti on, siis aitab koirohi. Kuivatatud koirohumarju süüakse ja juuakse vett pääle.

Kõhutõbe (Dysenteria) vastu on Mihkli kihelkonnas laialt tarvitatav retsept: juua vähehaaval rüübates kalmuseteed + koirohuteed ühevõrra + soolahape, nii et vähe hapu.

Igasugust pikaldast haigust kutsutakse kidumise haiguseks. Selle vastu aitab pipar, türgi pipar või koirohi, mis viina sees leotetakse ja siis troppidena juuakse.

Koirohi - seda keedetakse ka õllega ja antakse kõhutõbe vastu. Kõhuvalu puhul ka võetakse.

Kõhuhaiguse vasta koirohi, kibuvits.

Oksendamise vasta kadakas, koirohi, piparmünt.

Kollatõbe vasta paisulehed ja koirohi.

Koirohtu ja kadakavett keedetakse segamini südamehaiguse vasta.

Raskekujulise kõhu lahtioleku (pasanduse) puhul põletatud vana saapatald söeks ja söödud seda. Ka koirohukeedis parandanud kõhu, samuti noore tammekoore vesi.

Koirohutee on naiste ja meeste haiguste vasta, mis on saand teiselt.

Koirohi on tiisikuse vasta. Võib terve taim võtta ja teed keeta. Tema on paljudele haigustele hea, venituse vasta eriti. Igas kõhas koirohtu ei kasva. Kui võtad ilma peremehe loata ja tahad uude kõhta istutada, siis kasvama ei hakka. Kui küsida, siis akkab kasvama.

Kõhutõve puhul oli laialdaselt tarvitusel koirohi viina hulgas.

Koirohuviina võeti siistvalu vasta. Koirohu õisi korjati selle tarvis.

Tõine on kõhu lahtiolek, mida iga sügise, kui piimatoitude päält üle minna lihatoitudele, ja kevadel, kui piimatoidud pääle algavad. Arstimiseks pruugitakse pälünäteed koirohu keedetist ehk söögipipra jahu, pool sõrmkübaratäit sisse võtta.

Kui kõht lahti, siis on hea koirohutee.

Koirohi on kõhurohi; vanad inimesed suitsetasid ja matsid riiete ala, kui külmetand olid.

Koirohi - need ajavad äkisehaiguse ära; koirohuga suitsetada riide all ehk teevett teha, siis kaub ära.

Koirohi leotati kohvi hulgas ja võeti luukondi haiguse vastu.

Karjuvale lapsele panna kõhule viina ja koirohu leotist, samuti toomingakaabet.

[Köha puhul]
Joodi koirohuteed.

[Rohkete kuuriiete puhul toodi apteegist rohtu.] Kodusel viisil tarvitati kummelit, maranajuuri, palderjani ja koiheina (koirohu) teed.

Koirohtu viinasse panna ja seda juua [sisemise valu vastu].

Kõhutõbi - keedeti koirohuvett.

Kui kõht oli haige, siis tehti koirohuteed.

Kõhuvalu vastu ehk kui kõht kinni oli, aitas koirohutee.

Münti tarvitati vorstidele. Naistepuna teeks arstirohuna. Köömneid leivale ja teeks ühtlasi toitudele. Kommeleid korjati arstirohuks.
Koirohtu, raudrohtu, pohlavarssi, maasikaõisi. Neid kõiki tarvitati kas teeks või arstirohuna. Suvel kuivatati ja pandi talveks tagavaraks kottide sisse. Tagavara uuendati tarvituse järgi.

Kõhuvalu korral tarvitati kadakamarjateed ja koirohuteed. Need mõlemid keedeti ära ja jõukamates peredes lisati veel juurde viina. See oli kohe igaks juhuks valmis keedetud. Ka venimise korral tarvitati neid.

Kuulus abinõu, kudas kõhtu eluaeg terve hoida ja kõiksugu haiguste eest kindel olla.
Kes oma kõhu eluajal terve tahab hoida ja ülepea kõigi haiguste eest kindel olla, see tarvitagu järgmist abinõu aastas kaks korda, ja nimelt, kui pungad puhkevad ja lehed jälle langevad, see on jüripäeva ja mihklipäeva ajal võetagu 6 peotäit kuivi koirohuseemneid, 1 peotäis rohelisi viinaruudulehti, 1 lood väikseid pipraivasi, tõugaku see uhmris segamine, pangu kotikese sisse, keetku poole toobi viinaga. Sellest võetagu hommikul, kui üles tõustakse, ja õhtul, kui voodisse heidetakse, üks sõõm soojalt, higistagu selle peale ja seda tehtagu 8 päeva järgemisi.

Kui kõht lahti, siis aitab koirohutii, tammekuur on kah selle vastu ja tedremadara juured (panna viina sisse). Mustikad aitavad kah ja toomingakoore tii. Siguritii on kah hia rohi (kõrvetud siguritest).

Kõht lahti, siis teelehed, koirohi ja kasekarp, neid üksikult keeta ja juua.

Koirohtu söödi kõhuhaiguse vasta.

Koirohuteed anti kõhuhaigele ja pesti haigeid silmi.

Ork ja orgatõbi, minu isa õli 6 nädalit haige. Kanepi mindi pakku - siin vanast õli palju kanepit. Kos naeste kerstud õlid, riidepakud sehes, sinna riidepakkude alla mindi ka pakku. Koirohtu kartis. Pidi niisuke vaim olema.

Kõhuhaiguse vastu on koirohu tii, lööb lahti.

Iga sõa järgi tuli koolerahaigus. Sõa järgi on kõiksugutsed õhud maal. Ta lõi kõhust lahti, seni kui sa pidit surema. Koirohu tiid tehti hirmus kanget.

Närvihaigusele koirohi, raudrohi ja veega pesemine hommiku ja õhtu viis minutit - tubase veega.

Kui kõht lahti on, siis kõvaks keedetud muna anna latsele ja suurele inimesel koirohi.

Üts mees jäi kolleritõbisse ja sures ära. Üts naisterahvas Alatskivist õpas rohtu - koirohu teed. Too võtab kehast kinni.

Kui on nõrgad silmad, siis juuakse koirohu teed.

[Kuidas raviti kõhuvalu?]
Kõhuvalu vastu anti koirohuteed.

Hingeldamise puhul keedeti teed kummelist, kraakslehest, palderjanist ja koirohust.

Kõhulahtisuse korral anti musta kohvi, koirohu teed; ja ka rauarohu teed.

Kollatõbi tuleb maksast. Sellest jälle võivad teised haigused tulla. Kollatõve vastu keedeti koirohu teed ja joodi seda.

Kõhulahtisuse vastu tehti kas koirohu vett või tammekoore vett, kuidas kätte juhtus. Mõnikord söödi selle vastu ka kohvijahu.

Hambavalu vastu keedeti maarohtudest vett. Seal oli koirohtu ja koerputke seemneid. Seda rohuvett võeti suhu ja lasti siis uuesti suust välja. Siis pidanud ussid, kes valu tegidki, hamba alt välja tulema.

Koirohutied tehti, kui õli kõht lahti. Üks pual liitri kõrraga juadi sisse. Sie aitas kõhe. Mõnikõrd tuli verd, ninda lahti oli, aga kinni pani.

Kaiptusrohu tied ja koirohu tied juadi kõhuaigusega.

Kui lei lahti vai tegi kõhu lahti. Üäldi pasapuri aigus. Tõinekõrd ise enesest, ommiku, ei õld palagi suhu võttand. Vurasid oma kõrda kuus seistes välläs käija ja jäi pidama. Kohe valu on mõnikord. Mõnikõrd ei õle. Kui seid kas kilgastand piima vai läbiaetud piima ega siis õld valu. Siis tegi muidu kõhu lahti. Kui kõht õli lahti, siis võeti pipraviina, koirohu tied, uuemal ajal musta kohvi. Süijä ei tõhtind. Kõva muna vaid süädi. /---/

Kõhutõbe vastu joodi koirohu teed.

Koirohutee on kõhuvalu vastu.

Söögiisu andjad.
Koi- ja raudrohu tee joomine 3 korda päevas enne sööki ½ klaasi korraga.

Kõhuvalu. Koirohu teed tehti. Võttis valu ära.

Koirohi on ka kõhurohi.

Köha vastu joodi raudrohu teed ja koirohu viina. Söödi mett.

Kõhulahtisuse vastu joodi reinvarre teed, koirohu, teelehetite ja toomingakoore teed (hästi kanget, pruuni).

Soolikad. Joodi koirohu teed.

Koleera. Tagumiku alla soe vann, auruvann. Kasepuu sütt, küüslauku, koirohtu ja soola, kõik süüa järjekorras. Kaunapipra viin aitab ka.

Koirohi on kõhulahti vastu. Ma ole keet, õues olid suured koirohupõõsad.

Koirohi on kõige seestmise haiguse vastu, aga ka puhastab verd ja annab söögiisu. Riiete hoiuks on soodne.

Kuule, koirohi oo venitamise vastu ja kui sant seest oo ja ... [teed keeta.]

Ka kadakamarja, koirohu, osja- ja salveitee on hea samade haiguste [neeru- või maksakivide] korral. Kadakamarju võib ka kuivalt süüa: esmaspäev viis kadakamarja ära süüa, siis iga päev üks mari rohkem. Nõnda 14 päeva, siis iga päev üks mari vähem kuni viie peale tagasi.

Kui inimesel olnud kõht lahti (või pasal), siis oli keedetud koirohtu ja joodud koirohu vett, see oli kõhu korda tiinud. Ka pasatõbe vastu oli sisse võetud musta vilja kohve (kohvi) puru üks supilusika täis päevas. Keedetakse veel vasikatele koirohu vett, kui vasikad on pasal.

Maohaiguse vastu keedeti koirohu teed. Joodi tooreid mune 1-2 muna päevas.

Tiisikus.
Tiisikus on nakkushaigus, algul ei ole valu, ilmub pikaldane köha, iga õhta kerge palavik, hiljem sülgab röga ja tunneb väsimust.
Ravi: joodi sooja kitsepiima, söödi mett, joodi koirohu ja põdrasambla teed. Kange viina sisse pandi kanamunad, löödi katki kõige koorega sinna, lisati mett ja võid. Seda söö teeklaasitäis päevas kolm kord.
Joodi tervete laste kust 1 supilusikatäis kolm kord päevas. Haige paranes.

Kõhuhaiguse vastu oli koirohi, kui valutab ja lahti on.

Nahakoi. Koirohu vett keeta ja sellega pesta. Ka koirohu viinaga pesti ja pandi kompressid peale.

Kui kõht haigetas, siis joodi koiroho teed, ehk arnikateed vihalt ehk haketi vatsuli; pandi lõngä kera arava alla, siis lasti seljäs talluda, kas endast kergemb vanemb inimine ehk poisike ehk lapsuke. Vajutati ja moogiti kõhtu, vääneti naba, pandi sõrm naba auku siis keereti; pandi ka külma vee lappid kõhu pääle, kuuma vee pudelid ka.

Vähk.
Vähki raviti kasekäsnaga ja salpeetri ja koirohuga.
Liiter keedetud vett, 1 supilusikastäis purustatud kasekäsna, 1 teelusiktäis salpeetrit, 15 tilka koirohtu. Segu lasti seista 24 tundi.
Tarvitati 1 supilusikastäis 10 kord päevas.
Olin 6 a tagasi Tallinna haiglas. Saadeti operatsioonile, et vähk on maos. Ma keeldusin operatsiooni tegemast.
Tulin koju, hakkasin sellega ravima, elan tänani, 1966. a.

Nahakoi. Koirohtu keedeti koore sees, jäi salv ja sellega määriti.

Vähk. Vähja vastu on koirohu viin, mädarõigas ja küüslauk. Ma ise sain selle rohuga terveks. Teised, kes minuga haiglas olid, on kõik surnud. Koirohu viina ei tohi pikka aega võtta, on mürgine, peab vahet pidama. Mina võtsin igal hommikul ühe viinapitsitäie.

Nahakoi vastu on koirohu vesi. Enne haige koht puhtaks pesta ja hoida soojas koirohu vees.

Kirjutan materjali, mälestuste järgi rahvameditsiinist, mida kuulsin oma vanematelt ja vanavanematelt. Teada olevatel andmetel on vanasti kõik need haigused esinenud, aga rahvameditsiin oli nii kõrgel tasemel olnud, et neid osati ravida. Enamuses ravimisvahendiks tarvitati taimeid, missuguse taime ravim aitas teatud haigusele. Tavalised rohud olivad mesi, sibul, reinvars, kummel, koirohi, teeleht, paiseleht, arnikas, viin, võisoolvesi, silgusoolvesi, ka terpentin oli väga tarvitatav. /---/

Veikseröögatus. Teha paras lahja söögiäädikas ja koirohtu sisse panna. Peab seisma äädikas. See rohi on nahahaiguste rohi.

Hääl ära. Koirohu vesi võtab hääle lahti, kui hääl on ära.

Kõhuvalu. Koirohu õied kuivatati ära, hõõruti katki ja pulbrit võeti sisse. Kõhuvalu võttis ära, kui kaua aega oli valutand.

Valgete voolus. Koirohu vett juua.

Kellel paeluss oli kõhus, sellele anti kadakamarju, toominga- ja pihlakamarju ja seasapi pulbrit koiroho veega.
Loeti ka ussisõnad, aga kuidas, seda ma ei tea, minust vanemad lugesid küll.

[Verise kõhulahtisuse korral] keedeti mustikakisselli ja anti juua koirohu teed.

Koirohu tee oli kõhulahtisuse vastu.

Koirohu teed tarvitati maohaiguste ja kõllatõve vastu.

Kõhuvalu puhul muditi, anti ussirohtu ja keedeti koirohuteed.

Kollatõve vastane rohi olid kindlasti kaseurvad ja koirohi. Kaseurvad pandi üheksasse hunnikusse, igas hunnikus üheksa urbe. Urvad keedeti toobi õlle sees, anti enne sööki natuke rüübata. Või keedeti koirohu teed ja anti haigele 2-3 korda päevas poole klaasi kaupa.
Mäeuse küla Narva Jaan oli väga haige, silmavalged kollased, väljaheide valge, aga kaseurvad aitasid.

Külmatõbi ehk maleria.
/---/ Arstiti mitmet moodi. Pandi viina sisse koirohtu ehk külmatõbelillesi, kuid see rohi aitas ainult ajutiselt. /---/

Koirohi oli ka kõhule hea.

Ma joon seda koirohu teed, kui sisemine värk üles hakkab ütlema. [Maohaiguse puhul.]

Koirohi - temast on abi kõhurikete puhul, annab söögiisu ja kosutab verd ka.

Vähjale aitab viin. Vähjale aitavad koirohud.

Koirohi kasvab varjulistes kohtades, metsik, kuivatatakse koide vastu, koirohu tied kõhuvalu vastu.

[Kõhuvalu] Koirohu teed joodi

[Kõht lahti] Koirohu teed anti.

Söögiisu puudumine. Koirohu tee ja köömnetee annab isu.

Kollatõbi. Hiirekõrva tee ja koirohu tee aitab. Poeg sai terveks.

Maohaavade vastu oli koirohu tee. Minu õemees sai terveks. Elas veel 15 aastat.

Taim „paluna“ (vene полынь, koirohi) tarvitati reuma, kõhuhaiguse vastu.

Koirohi - kõhuvalu vastu.

Kõtuvalu rohi.
Kui kõtt valla om, siss tarvitas teda. See on sihuke pujutaoline hain, kasvab umbes pool meetrit kõrge, kasvab söödi pääl. Tal on hästi vänge lõhn, teda kutsutas rahva keeles pänil ehk koirohi, sest koidele om ta kah hää. Teda tuleb korjata juulis-augustis. Tii tetas üten vartega. Siss tuleb võta üts tiiluitsatäis seda peeneks lõigatud rohtu poole liitri vii pääle. Ummuses ära kiita ja juua pool tiiklaasitäit kõrraga kolm korda päevan. Kah om ta hää kõtumürgituse vastu. Siss tuleb tii häste kange teta ja rohkem sisse võtta.

Samuti kõhuhaiguste raviks koirohi - pänilad on hea rohi. Pänilad pantakse viina sisse ja knobloh võib ka olla seen.

Ühtegi pimesoolt ei lõigatud. Joodi koirohtu ja vanasti kõik said terveks.

Kõhuvalu.
Enne arstisid inimesed kõhuvalu metsarohtudega. Keetsivad metsarohu säiud: reinvarssa, koirohtu, mustasõstraoksi, arnikaid, raudrohtu. Pandi kuigipalju sääniku metsarohtu, keedeti, siis jõivad säiu asemel mõnda rohtu, jõivad lusikatäis kolm-neli korda päevas. Praegusel ajal inimesed arstivad nende rohtutega inimeste kui ka vasikate kõhutõbe.

Koirohu tee on hea juua söögiisu puudusel, üks teeklaasitäis korraga. /---/

Koirohu vesi on palaviku (kui kõht lahti) hea rohi.

Kui vererõhk on kõrge, siis koirohu teed juua. Väga kanget ei ole vaja. Kahe nädalaga oli õige.

[Kõht lahti, seestvalud.]
Ka võeti koirohu teed. Lastele olid need aga väga kibedad.

Kõht lahti.
Mia ole ikki peenikest pipart võttan.
Koirohi üteldes hää olevet.

Kõhuvaluga joodi jälle pohlakalehe teed. Sellele valule aitas ka veel rukkilille, kibuvitsa marja, palderjaani, koirohu, teelehe ja kiviimela juurtest keedetud tee.

Peavalu puhul joodi jälle kas nurmenukkudest, krookslehtedest, palderjanist või koirohust keedetud teed. Kasutati seda teed, millist ravimtaime juhtus just käepärast olema. Määriti ka veel jõhvikamahlaga valutavat kohta või pandi peale silgusoolvette kastetud lapp.

Kui lastel kõht valutas, arvati, et on soolteussid ja siis anti lastele süüa toorest porgandit ja juua koirohu teed. Palderjanitee aitas ka selle vastu, need, mis kasvasid heinamaadel.

Maks arvati haige olema, siis kui rinnust valutas. Sel puhul joodi koirohu, orasrohu juure, baburetski puu koore, võilille õie või nõgese teed. Teed keedeti väikestest kõrvenõgestest, millest keedetakse ka suppi.

Kurguhaiguse ja külmetuse puhul juuakse nurmenuku, krookslehe, takjanupu, piparmündi, koirohu, pärnaõie, liivatee või kummeliteed. Kuristatakse kurku ka soolaga või soolveega.

Koirohi - pälümer - kõhurohi.

Kõht lahti, siis koirohu tie jälle hia. Panen kausi või kruusi sisse, kieva vett piale. Võtan seda, kõht jäeb kinni.

Kõht lahti, siis koirohu tie on ka abist.

Männikasvud, raudrohi, koirohi, kasekäsna keedis - ummukses keeta. Põleja panna mett, aloe (aloed on ka apteegis müüa) ja suhkurt. Võtta kolmeliitriline purk ja kui segu alles leige on, valada peale 300 g piiritust.
On valu vastu ja muidu hea võtta. Ergutab ja hoiab terve. ½ kandilist teeklaasi korraga iga päev kord.

Kui kõht lahti, siis anti mustikaid süvva vai koirohu teed.

Kõhuhaiguste vastu on koirohu tee. See on väga hea võtta.

Koirohi olnud vanasti tüüfuse (kõhutõve) rohi.

Koirohu teed või ka lehti viinaleotises võetakse kõhuvalu, kõhulahtisuse, gaaside ja seedehäirete korral.

Kõhuvalu vastu võeti kas Thilemani või piparmündi tilku, ka koirohu viina.

Rahvameditsiin tunneb terve rea metsarohtusid. Köha vastu põdrasammal, raudrohu tee, orasetee (mõjuv, väga vastik), koirohu tee ja palju muud. /---/

Kõhulahtisuse korral joodi koirohu teed, võeti kanget musta kohvi. Tarvitati harilikku mustikat kuivatatult.

Kõhuvalu puhul jälle punase piprakauna viina või koirohu leotist. /---/

Kõhulahtisus.
Kui kõht lahti olli, anti kalmusejuuriku pulbert. Kalmusejuuriku pulbert anti ka vasikidel ja lehmadel, kui pasandasid kangeste. Koirohu tee on kõhu lahtioleku vastu ja reinvars on kõhu lahtioleku vastu. Mustikid veel süüas ja tammekoore teed tehas.

Kaelahaigus.
Kaelahaiguse puhul peab kuristama sooja soolaveega. Teed peab jooma pärnaõitest, nurmenukkudest, kumelitest, koirohust, krookslehtedest, takjanuppudest, piparmündist ja nõmmeliivatee ka on heaks rohuks, kui kuumalt juua.

Pea valutas.
Peavalu puhul keedeti ja joodi teed jälle mitmetest maarohtudest. Nurmenukkudest, krookslehtedest, palderjanist ja ka koirohust. Paar kruusitäit aitas küll päevas. Määriti pead veel jõhvikamahlaga. /---/

Kui kõhud lahti olid, siis sisse keedetud mustikaid ja koirohu teed.

Kõhutüüfus. Möödunud sajandi lõpus või selle alguses, täpselt aastat ei tea, mil möllas tüüfus või koleera, mis ta oli, Leisi vallas, Aruste külas, olid inimesed, perede kaupa, põrandal õlgedel lamanud. Ta käinud [ema] ka neid abistamas, loomi talitamas ja teed keetmas. Kellel olnud koirohu teed juua, jäänud elama.

Kõhu lahtiolek.
Joodi värsketest tammevõrsetest ja noorest koorest keedetud teed. Söödi kuivatatud mustikaid ja keedeti ka neist suppi. Söödi kõva muna. Joodi koirohu teed.

Verise kõhutõve korral aitavat hästi kange koirohu-viinaleotis.

Ravi ja profülaktika.
Pärnumaal kuulusid rõuged (omaaegne kohutav haigus) minevikku – eelmise sajandi esimesse poolde, kuigi teistes maakondades nendega veel käesoleva sajandi algusel võideldi. Kes kohapeal haiguse ära hoidis, oleks huvitav?
Lapsepõlve aegadest mäletan epideemiana levinud difteriiti, selle ravi oleva kuuma mee ja hanerasvaga; samuti koirohu leotisega. Mõlemad haigused viisid ümbruskonnast kümneid lapsi hauda.

Kõhulahtisuse vastu on kõige parem koirohu tee. Siberis kord pojal oli pikka aega kõht lahti. Arstirohud ei mõjunud. Aga üks naaber, kah eestlane, läks läbi pimeda metsa seitse kilomeetrit teise külla, kus koirohtu kasvas, tõi sealt. Koirohu teega sai poiss terveks, on terve siiani.

Õie-, lehe-, varredroogid raviteeks.
Koirohi - kõhuvalu vastu, seedehaiguste profülaktikaks, tekitab söögiisu.

Kui meil kellelgi kõht lahti oli, tegi vanaema koirohu teed. Kui oli, pandi sekka ka kalmusejuuri ja veel midagi, ei mäleta enam. Aga koirohi üksi aitas ka küll. Apteegist saab koirohu tilkasid, need aitavad samuti.

Vähjatõve rohi.
Kalmusejuured, koirohi, heinaputke juured, teelehed, tammekoor, kirburohi ja kasekõbjas - kõik segamini ja teeks keeta. Seda teed siis juua.
Rohu käsitsi kirjutatud retsept leitud 24.11.84. 92-aastasena surnud Elise Ameri asjade hulgast.

Koirohu tee on ka kõhuhädade vastu ja annab söögiisu.

Rahvas siin korjas viel koirohu õisi, raudrohu õisi, võilille juurikaid, paju koort. Kuivatasid kõik ära, segasid segamini. Nendest keedeti teed rinnahaiguste vasta, kui köha oli ehk hinge mattis ja üldse, kui rinnus valu.
Maitse järgi tehti tee kangus. Näpuotsaga pandi vee hulka, lasti silmapilk keeda.

Koirohu teed mu vanaema jõi. See oli kõhulahtisuse vastu. Ja minu isa, tollel oli kõht lahti, jõi tammekoore teed.

Koirohu teed kõhuhäirete korral.

Koirohi (vist toodi apteegist) - usside vastu kõhus. Põrsastel ussid, siis anti lastele ka.

Koirohi, naistepuna, kummelid, piparmünt - need on mul ikka aida räästa all.

Kus koirohi kasvab, neid toodi koide vastu.

Koirohtu juuakse, kui seest haige.

Koirohi oli pälime. Rohkem söögiisu, tehti teed ka.

Koirohi - sie oli ka kõhuhaiguse puhul ja söögiisu puhul.

Kui kõht oli haige, anti koirohu teed.

Koirohi ja raudrohi pannakse koos keema, kui inimesel oli siest venind ja valud, siis parandab ära. Ja kui ei süö, siis ka.

Koirohud - siest valu vasta, tegid tšaiut. Jõid, andis järele.

Koirohi - kui hakkab siest valutama, nii kibe on, aga kohe korraga võtab valu ära.

Koirohtu joovad, kui on siest haige.

Kõhule oli koirohi, koirohu teed. Reinvars, selle õit, sellest tehti teed.

Koirohtu ka räägitakse, et on kõhuvalu jaoks.

Veel üks lugu end ise arstinud naisest. Ta elas Mustajõe jaama juures (Järvamaa, Ambla k/k.) See oli 1950. aasta lõpul, kui temal kasvas lõua külge väljapoole vähkkasvaja. Ta tervis oli siis päris halb. Tal oli halb süüa (lõuga liigutada), päikest ta ei talunud. Opereerida ta end ei lasknud. Ta ütles selle kohta, et sellest abi ei saa.
Teda kutsuti Mustjõe Liide. Korra kuulsin tema perekonna nime. Ei ole enam meeles. Ta oli üksik naine, siis 60 ligi. Ta hakkas end ise ravima taimedega.
Ta andis ka selle retsepti minule. Seal oli:
raudrohi, mõru kirburohi (roosade õitega), koirohi, põldosi, islandi käokõrv, paiseleht, kõrvenõges, kollane karikakar, aasristik, kalmusejuur, männikasvud, kukehari, lihtnaistepuna, ? (üks taim oli tal meelest läinud).
Põldosja, kirburohtu ja koirohtu võtta poole vähem teistest kogustest.
Neist kõigist koos valmistada tee. Seda teed võtta aasta või poolteist.
Siis sõi ta küüslauku. Ja jõi kasekäsna teed. Aaloe tükk oli tal selle kasvaja peal alati. Siis ütles ta veel, et ta ei söö liha. Liha pidi soodustama kasvaja arengut.
Ta hakkas paranema. Paistetus kadus kasvaja ümbert. Kasvaja ise hakkas väiksemaks jääma. Lõplikult see kasvaja ära ei kadunud. Sinna jäi nagu pöidla esimese liigese suurune tükk alles.
Ta elas veel peale selle üle 30 aasta.

Veretõve (düsenteeria) vastu aitab koirohi.

Koirohud pannakse viina sisse. Kui seest venind on, siis pidi aitama.

Rõigast ja koirohtu ja küüslauku, piiritus peale - see on hingeldamise vastu. Kaks nädalat peab seisma. Võib ka 56-kraadine viin, kui piiritust pole. Ükskord ma olin Rakvere jaamas ja üks vanamees tuli, ähib ja puhib. Istus ühe naise kõrvale. See küsis: „Miks sa hingeldad?“ See ütles, et matab hinge. Siis naine õpetas seda rohtu, oli oma meest sellega arstind, see oli veel tugev töömees olnud pärast.

Maali käis arsti juures. Oli väga haige. Arst ütles, et tule kahe kuu pärast tagasi. Siis oleks ta juba surnud olnud, tal oli vähk. Ta tegi ise rohtu, teiste käest kuulis, jõi seda. Kahe kuu pärast oli juba terve. Arst küsis omale ka selle rohu retsepti, aga Maali ei andnud. „Te olete ise arst ja peate ise rohtusid teadma.“ Vähja vastu aitab ainult üks rohi. Tuleb võtta küüslauku, üks lusikatäis kaseurbasid, türgikaunu, koirohu tilku, üks lusikatäis salpeetrit. Need tulevad kõik lõigata ja panna 56-kraadise viina sisse. Nädal aega tuleb hoida soojas kohas. Ära kurnata. Pool tundi enne sööki juua. Siis jälle kohe teine pudel, see ka ära juua. Siis saab terveks.

Koirohu tee - kui kõht valutab või lahti on.

Koirohi oli ka arstirohi.

Köhulahtisuse vastu anti koirohtu, see oli viha, viha rohi teeb söögiisu.

Koirohi.
Koirohtu pandi akna vahele, et siis ei tules lapsel koiviga juurde, siis pidi lapsel köht haige olema. Kui see paistend läbi koirohu, siis ep tee midagi viga.

[E. L.] Koirohi annab head söögiisu.
[J. L.] ... Ja kõhulahtisuse vastu. Ta on küll väga mõru.

Palderjanijuuriku, tetrematara juuriku ja koirohtu - viina peale.
Tetrematar - pisikese kollase õiega ja must juurikas. Korjati siis, kui õilavad, ega neid muidu tunne.
Koirohul on niiskesed pikad hallid varred. Nüüd saab apteegist.
Tetrematara ja palderjanijuurikad [tehti] noaga katki; varjulises kohas kuivatada.

Taimede kasutamisi endisel ajal arstirohtudeks: koirohi.

Koirohi - kõhuvalu vastu.

Koirohtu pruugiti jälle südamehaiguse vastu.

Koirohi - tarvitatakse rohuks koide vastu.

Koirohi aitab koide vastu, pannakse kõhuvalu vastu viinasse ja tehakse teed.

Arstirohuks.
Koirohu teed juuakse. Igasugustest metsarohtudest tehakse teed.

Koirohi (Artemisia Absynthium L). Tema tee on vähjatõbe vastu.

Koirohi (Artemisia absynthium L). Tee on külmatõbe ja vähjatõbe vastu.

[Koirohi (Artemisia absynthium L).] Mahl on luujooksjahaiguse vastu.

Koirohi. Kui kõht kõrrast ära õli, siis tehti koirohu teed ja tehasse nüidki veel, koirohu tee aitab kohe, vahel suab päevapealt abi, kolm-neli tassitäit päevas ära juua.

Pälin, ’koirohi’, tolle tee on kõhuvalu vastu rohi.

Koirohtu pannakse suririiete vahele, siis ei löö koid sinna sisse. Raputatakse seisvate riiete vahele, siis ei söö koid riiet puru.

Ja kui niisugune äkiline valu sisse lööb inimesele, siis on koirohuvesi hea sisse võtta.
Siis annavad sinikivi, sibulat ja püssirohtu. Kõik on kibeda valu vastu rohi.

a) kirburohi, b) koirohi [kirjakeelset nime pole märgitud] [? Artemisia absinthium L koirohi].
„Minu paaba [vanaema] ikke korjas kirpu- vai koirohtu kirpude ja koide vasta.“

Pälünä (koirohi). Õitega varred pandakse tee sekka „kõturohus“. Kasvavad orukallastes.

Vägihaania häierme leem ja pälüna (koirohi) häierme leemi hoitakse pudelis alale. Talvel, kui kõht korrast ära pöördub ja naba ära karanud, siis pääle „katla toesse“ [katla aur] võetakse kümme kuni sada tilka ja mindakse voodivaiba alla, seal oodatakse. Kui ei ole surmatõbi, siis tuldakse tervelt üles.
Vägihein kasvab Tindi orus. Lehed ligi maad, kämmal laiad, küünar pikad. Vars üksainus, kuni 6 jalga kõrge, pisikesed kollased õied ümber varre kuni küünra pikkuselt ladvaotsast allapoole.

Koihein, koirohi. (Leida Abja vallast Härsi talust.) Juba õige vanast tarvitasivad vanad eestlased koiheinu, milledega ära hoiti riiete ja nahkade koitamine, kui neid kuivatult riiete ja nahkade vahele asetati. Ka praegu tarvitatakse koiheinu riiete koitamise vastu.

Koirohi [Artemisia absinthium].
Arstirohuks tarvitatav: südamehaiguse ja ka isupuuduse vastu. Selleks tema keedist juua. Ka olevat seestvalu vastuline - keedist juua.

Koirohi [Artemisia absinthium].
Olevat koide (riiete, nahkade sööja - pisukene liblikas - majades, kappides asuja, kus niisked kohad) vastuline. Sellepärast pandakse seda taime kappidesse või mujale hoonetes riiete vahele, siis sinna ei sigine koid - kartvat seda kanget haisu.

Koirohi [Artemisia absinthium]. Teena - kõhuvalule, viina sees - seestvalule, terad sisse võtta - jooksvale, kuivatatult pulbriks ja siis ühes suhkru ja veega sisse võtta - seesthaigusele, õied kuivatatult - paistetusele.

Koirohud. Pannakse tervelt kui ka peeneks hõerutult riiete sisse (vahele) koide vastu, et need sinna ei sigine ja seisvaid riideid puruks ei näri.

Koirohi (Artemisia absinthum L.). Keedis vartest ja lehtedest kõhutõve (düsenteeria) vastu.

Koirohi (Artemisia absinthum L). Oksi kuivatatult kasutati vahel koide eemalepeletamiseks.

Koirohed kõiksuguste haiguste vastu.

Koirohi: maksahaiguse, oksendamise, kõhuusside puhul.

Köha vastu tarvitati koirohu vett ja männikasusid.

[Lisan mõned ülesmärgitud arstirohutaimed.]
Koirohi - kui keegi varastab salaja ühe oksa, siis kaob koirohi kohe aiast ära, kasvab aedades, metsas ei kasva, siinpool ei ole.

Koirohtu kasvatatakse aedades, õitseb juuli- ja augustikuus. Tema õitest ja lehtedest valmistatakse teed krampide ja peapöörituse vastu.

Koirohutee on venituse vastu kasulik juua.

Koirohtu tarvitatakse kõhuhaigusele.

Koirohud seesmiste haiguste arstimiseks. Ning ka hambavalu vastu rohud.

[Taimede tarvitamine kirjutatud „Maa-rahva Kodu-Arstist“ sõna-sõnalt]
Koirohi, ta kasvab liivases maas hoonete ümber, kus vanad prügikohad, ja mujal. Vars on tal pikk, õied on pisikesed koldsed nupud. Lõhn on kange, maitse mõru. Teda tarvitatakse kõhuvalurohuks ning teda tarvitatakse ka putukate hävitamiseks, kes noori taimi ära söövad. Ning kui lammastel kõht lahti, antakse ka seda vett.

Kõhurohuks tarvitati soolikarohtu, ungrohtu, koirohtu.

Koirohtu tarvitati koide hävitamiseks ja kirburohtu kirpude hävitamiseks. /---/

Koirohtu tarvitakse koide eemale peletamiseks.

Köirohtu pannakse riietesse, et riided köitama ei läheks.

Koirohtu ja maarjasõnajalga tarvitati kõhuusside väljaajamiseks.

Arstirohtude valmistamiseks tarvitatakse ka ubalehti, tedremarana juuri, köömneid, piparmünte, kadakamarju, tungalteri, kalmusejuuri, linaseemneid, tille, kuslapuu lehte, tammekoori, õune, raudrohtu, türgi pipra kaune, venheni terasid, koirohtu, rabarberijuuri, kanepiseemneid, karukolla eosed ja nii edasi.

Koirohi - koide hävitamiseks.

[Koirohi] Tee on kõhurohuks.

Koirohi - koide peletamiseks.

Koirohi oli voolmete, kollatõve ja kõhutõve vastu. Rohi keedeti ehk ka leotati vees ja siis joodi.

Koirohi - kõhuvalu vastu.

Koirohi on jooksva vastu.

Koirohi jooksva vastu.

Koirohud - soolikate välja toomiseks.

Koirohust tehakse haigele teed.

Koirohi - pandakse riiete vahele koide vastu.

Koirohi - koide vastu.

Koirohuga hävitatakse kirpe.

Koirohtu pandi kirstu, siis see hävitas ära koid.

Riidekoi.
Koiliblikad tekivad jahutolmus ja asusid riidesse.
Tõrje: kui riided pandi seisma, siis riiete vahele pandi ükskord ajalehepaberit, teinekord tubakalehti.
Koirohi kasvab põllul ja omal aedades.

Riidekoi.
Tubakalehed riiete vahele. Koirohi.

Koide vasta.
Koide ärahoidmiseks vaja tuua koirohtu ja panna riiete vahele. Ehk võtta selleks trükipaberit. Ehk kampferi. Ehk kastanjetõrusid. Kui need riide vahel, ei tule.

Koirohtu pannakse riiete peale, kui koid riiete sisse lähevad.

Koirohi - jooksva ja tiisikuse vastu.

Koirohi - jooksva ja tiisikuse vastu.

Taimede tarvitamine vanemal ajal.
Vanasti tarvitati arstirohtudena nõndanimetatud maarohtusi. Arstisi siis ei olnud, kes haiguse vastu rohtu andis. Talurahvas ise arstis haiget. Nad tundsid igasuguse haiguse vastu rohtu. Näiteks koirohu tee oli hea seesmise haiguse vastu ja paelussi vastu viinaga võttes.

Aleksandritee teeb kõhu lahti. Tuleb võtta kamalutäis tammekoori ja pihutäis koirohtu, siis veel vengeliseemneid ja kadakamarju kaks supilusika täit. Siis tuleb keeta neid nelja toobi veega huumuses ja kaua liguneda lasta. Siis aitab see rohi kõige seesmise haiguse vastu.

Koirohu tee - kõhuvalu vastu.

Koirohu tee. Kõhulahtisuse korral - kõhutõbi jne.

[Kõhuvalu] Koirohi, varre ülemine osa õitega kõhutõbe vastu, joodud koirohu teed ja ka keedist pitsklaasiga.

Ravimtaimedest.
Teed.
Koirohi: õitsemise ajal noppida, siis kui õied kollast värvust näitavad.
Minule isiklikult mõjus see tee heasti kõhulahtisuse juures, ka maksahaiguse vastu. Ma jõin teda ainult kaks korda, siis kadus valu maksa ümbruses ja üldiselt tundsin end paremini. Ka andis mõnekorraline koirohu tee joomine mulle head söögiisu. Isegi kui vahel süda paha, aitas mõni lonks sellist teest. Järjekindla joomise järele ta aitas isegi meeleolu tõsta, kuid siis ainult lahja teena tarvitatult. Kange teena ta mõjus järjekindlalt juues kõhtu kinnipanevalt, tähendab ebasoodsalt.
Üle veerand liitri korraga, kange teena kaks minutit keedetud, peotäis kuiva teed ja lastes tõmmata mitte otsesel tulel. Ta mulle oli harilikult tarvitamiseks, kui vajasin tõhusamat abi temast.
Üks 10 cm pikkune õiteoksake kuivatatult ehk värskelt aitas keeva vee sees, korra lastud üles keeda, lahja joogi, teena tarvitada.

Ravitaimed.
Koirohi: õitsemise ajal noppida. Minule isiklikult mõjus heasti kõhulahtisuse juures, ka maksahaiguse vastu ma jõin teda. Ainult kaks korda, siis kadus valu maksa ümbrusis, ka andis ta mulle head isu. Kui süda paha on, üks lonks koirohu teed, mulle heasti aidanud.
Järjekindla joomise järel aitas ta isegi meeleolu tõsta, kuid lahja teena.
Kange teena järjest ta mõjus kõhtu kinni pannes ebasoodsalt. Nii ma võtan teda, kui ma tunnen “isu” ta järele. Veerand liitrit korraga kaks minutit keedetud, võib olla paar grammi kuivatatud taimi.

“Ehmatuse” vastu aidata: puusüsi, tahm ja koirohud segi pandult peeneks hõeruda, siis lehma nisapiimaga haigele sisse anda.

Rohud: koirohi, palderjanijuured, timerjeniõied, raudriiad, kadakamarjad, õispuu, pärnaõied, pihlakamarjad, kibuskimarjad, jooksjarohi, takiskipuu, leederpuu, ummulid, luuderohi, rebasekoltsed.

Arstirohud.
Koirohud - kõhutõbe vastu.

[Märkus “Teistelt ära kirjutatud”, Gustav Vilbaste]
Kõhuusside vastu tarvitasid inimesed palderjaani teed, koirohtu, vesikressi, paakspuud, reinvart, isujuurt.

Äkilise südamehaiguse vastu tehti heinputke juure teed ehk koirohi linnumagusaga. Heinaputke juured kuivatati ja keedeti ära.

Koirohi - tarvitati maohaiguse vastu.

Heinputk [Gustav Vilbaste märkus “Ei”].
Heinputke tee kange koirohu ehk tammekoore teega segatult kergendab kõhu vähjatõbe.

Koirohi. Võetakse õisi ja keedetakse teeks. Köha ja külma vastu.

Koirohu tee - palaviku vastu. Teed võetakse paar kord päevas sisse, iga kord üks viinaklaasitäis. Varssi alaneb palavik, kui nii talitada.

Konnaosi ühes koirohuga on veetõve vastu, juuakse sisse.

Ka kõhurikkeid arstiti taimede abil, tarvitati koirohtu, mis enne viinas leotatud.

Koirohu tee. Kopsuhaiguse vastu.

Kui on ka riiete juures koisid, pannakse sinna koirohtu, siis koid surevad.

Koirohi: mitmesuguste haiguste vastu, teeks keeta.

Koirohi. Arstirohtu valmistatakse.

Koirohu tee usside vastu.

Vähihaiguse arstimiseks: kalmusejuured, koirohi, heinputke juured, teelehed, tammekoored, kirburohi ja kasekõbjas, kõik segamini ja teeks keeta ja seda teed siis juua.

Koirohi (pälime) - seedimise korraldamiseks (ka koolera vastu).

Ravimina tarvitatud taimi:
Koirohi. (Teed tarvitati maohaiguste puhul. Kuivatatud koirohtu hoiti villaste riiete vahel koide tõrjeks.)

Koirohi on kõhurohi. Minu tütrel oli kõht lahti, et oli verel, ja sai terveks. Kasvab liivases maas. Ei tohi varastada, siis kaob ära.

Koirohu viin - venimiserohi, annab söögiisu.

Koirohi (koirohust keedeti tee, talvel, kui rinnad haiged).

Altkeha valud: koirohi, köömned, kummel, piparmünt, maasapp.

Kõhuvalu (pisted): arnika, heinputk, islandi samblik, kalmus, koirohi, luuvaluhein, sibul, piparmünt, raudrohi, toomingas, ristikhein.

Külmavärinad: koirohi, mõruhein.

Närvinõrkus: islandi samblik, isujuur, koirohi, tõnnike, raudrohi.

Seedehäired (valu kõhus, südamekõrvetus ja nii edasi): heinputke, isujuur, kalmus, koirohi, kummel, maasapp, palderjan, silmarohi, sibul, ubaleht, võilill.

Söögiisu puudus: isujuur, kalmus, koirohi, köömned, maasapp, maasikas, naerid, palderjan, punad.

Heinputke tee segatuna koirohu või tammekoortega kergendab kõhu vähjatõbe.

Koirohu tee (4-5 grammi klaasi vee kohta), 1 supilusikatäis iga kahe tunni tagant - puhituse, kõhulahtisuse, isupuuduse, kõhuusside, krampliku oksendamise, maksatõve, kollatõve ja verevaesuse puhul.

Külmetus: kadakas, koirohi, krooksleht ehk käokorts, kummel, leetripuu, mõruhein, nurmenukk, põldmünt, orashein, pärn, sibul, sinilill, takjas, ubaleht, vägihein.

Koirohi - venituse korral.

Köha vastu oli raudrohu tee ja koirohu viin. Söödi mett. Hingati sisse kuuma vee peale tilgutatud tärpentiini auru. Puhastatud tärpentiini tilgutati ka magava lapse padjale, lapse nina lähedale.

Kõhuvalu korral joodi koirohu teed.

Oli kõht lahti, aitas pipraviin, kange hiinatee või koirohu tee.

Koirohi viinaga aitab iiveldusele, kisub halva välja.

/---/ Kui minul häda, tuleb kohe vanaisa abistamine meelde. Ta võttis tarvitusele praaga sees vannitamise. Äädika, pipra raviviin. Soe kaerakott. Soe ahi. Paa aur. Kaalileht. Tubakas. Raudrohi. Koirohi. Toomingakoore vesi. Kummelivesi. Köömnevesi. Soolavesi. Uriin. Tangutumm. Sinep. Sibul. Piparmünt. Palderjaanijuur. Mädarõika juur. Must kohvi. Muna. Sai. Searasv. Kitsepiim. Soolavõileib. Leivatainas. Võimänd. Männiseep. Kuljus kivisammal, hall. Mesi. Küünal või parafiin. Noahigi. Kibuvitsa marjad. Mustikad. Mustad sõstrad. /---/

Koirohtu tarvitakse kollatõve vältimiseks.

Taimed, mida tarvitati ja osalt nüüdki tarvitakse arstimiseks.
Koirohi (teena). Kange köha, suhkruhaiguse, seedimisrikete ja nii edasi vastu.

Koirohi. Kollatõbe, kõhuusside, vähjatõbe vastu.

Koirohu teed tarvitati kõhuhaiguse puhul.

Taimede tarvitamisviise.
Teesid valmistatakse paljudest taimedest. Neist teeks tarvitatavaist taimeist tunnen: raudheina tee, kummelitee, õunakoore tee, pohlaõie tee, maasikaõie tee, tümmijaani tee (saaremaa keeles), koirohu tee, osjatee, piparmündi tee.
Neist suurem osa on köha ja muude kopshaiguste vastu.

Arstirohud.
Koirohi.

Arstirohu taimed. Koirohi.

Koirohi: koide vastu pannaks õitsemisel võetud taimest vihtu, tehakse likööri.

Pännul. Koirohi. Artemisia L. Kõhurohi kõhu lahtiolekul ja kõhu venitamise juures.

Kalmuse juured koos koirohuga teeks keedetult on rohuks veetõbe vastu (hommikul ja õhtul pool klaasi sisse võtta).

Koirohi (Artemisia absinthium): lehed, õied viina sees kõhuhaiguse vastu, lehed koide vastu villaste riiete ja kapukate vahele.

Koirohi [Artemisia absinthium]
Koirohi ehk vihand on Eestis üldiselt tuntud taim, oletatavasti vist tema laiadlise tarvituse suhtes. Nime mõiste selgub meile, vaadeldes tema tarvitusviise. Esikohale langeb siin muidugi tema igivana tarvitusala - koide peletaja. Sellel alal on ta kõige esmalt old tarvitatav. Ometigi kuulub see hõbehallide lehtedega taim ka muistsete arstimisvahendite liiki. Tema lemmikmaapind on enamiste huumusrikas muld, seega vajab rohkem multsed rammutud panda. Sellest selgub meile, milleks valib ta sagedaseks elupaigaks elamute ümbruse õuedes ja rohtaedus. Sageli ka ahervaredel, üliharva aga ka tee äärtes. Üks mõistatuslik joon läbistab tema tarvitusala. Kui vaatame vanu elamute asemeid, näeme sageli kasvavad toda hõbelehelist. Ja just eriti Läänemaal mõnes paigus, kus leidub muistseid ahervaru. Arvatavasti on neid siis muistsed elanikud omis aedus ja õuedes kasvatanud. Küsitav on siis, milleks - kas ilu suhtes, kaitsevahendiks koide vastu või arstimisvahendina. Tegelikult võib siin oletada kõiki kolme, kuid tema tarvitamisviis oli järguline. Selles mõttes, et esikohale langes muidugi koide peletus, teiseks arstimisvahend ja kolmandaks ilu. Nii oli ta siis kaunis tulus taim. Kaitsend koide vastu, selleks tarvitadi teda üldmõiste kohaselt ning sellepärast hakkas rahvas teda kutsuma koirohuks. Teda on juba palju lihtsam lahendada selles suhtes, et tema tarvitamisviis tema nimes on avaldatud. Ja kaunis algupäraselt on ta nii püsinud. Nüüd astume üle tema tarvitusviisile arstimisvahendina. Selles jäguneb ta kahte ossa, sest mõned ütlevad ta old inimese, teised aga loomade ravind. Tõelises mõistes näitab see, et mõlemile, inimesele kui ka loomadele, olevad old muistne ravind. Edasi minnes vajame teada, missuguseid haigusi temaga raviti. See on alguses kaunisti tumedate looridega kaetud, üks kõneleb üht ja teine teist. Kuid analüüseerides noid haigusi, leiame meie, et nad kõik ühele on sihitavad. Nende üldmõiste tsentrum on sisemiste haiguste all. “Kas verevoolude suhtes,“ esitasin kord ühele vanakesele küsimuse. “Ei,” vastas ta. “Minu vanemad kõnelesivad mulle, ta olevad hää rohi lahtise kõhule.“ Muuseas kõneles ta mulle veel, et ta olevad elus isegi mainitud katseid sooritanud, inimeste kui ka loomade juures, ja olevad kaunis häid tagajärgi annud. Vaatame nüüd, kuidas ta arstimisvahendiks tarvitadi. See old võrdlemisi lihtne käsitseda. Korjati oksad õilitsevast põesast ja kuivatadi kergelt päeva käes ning pandi neid siis kinnisesse kasti [kirstu], kus asusid ka muud ained. Näiteks kangad, lõngad, villad, ka riided sageli. Sääl täitis ta omi kohuseid kahekordselt. Esimeseks oli ta kaitsend koide vastu sääl, teiseks, tarbekorral võis säält võtta mõne kuivanud oksakese, teda keevas vees leutada, millest omas see kaunis mõruda maitse. Toda mõrudad vedelikku pidi eelmainitud haigestunu jooma, mille mõjul ta rikkes olev kõht paranema pidi. Mis ilu kohta öölda, oleks järgmine veel. Meie, eestlaste, esivanemad olivad suured looduse austajad, seda tunnistavad meile muistsed usundvahendid. Näiteks ohvripuud ja muud sellised esemed. Nõnda võib oletada, et meie esivanemad omi kodusi õige varakult juba kaunistasivad. Ei vaadetud mitte üksi palja ilu pääle, kuna nõuti ka neist kasu elulisteist küljeist.

/---/ raske kestva valulise kõhulahtisuse vastu kasutatud veel koirohu leotist.

Koirohu viina joodi, kui kõht on raskest tõstmisest vai venitamisest haige.

Haiguste vastu tarvitati veel: raudrohtu, sibulat, kadakat, võilille, heinputke, koirohtu, tamme, sõnajalga, islandi sammalt, kibuvitsa.

Kõhuusside vasta on koirohoviin ja ussirohi.

Kui koivalu (eha) väikese lapsele pääle paistab, siis teeb lapsele kõhtu haige ja laps karjub. Et koivalu magavale lapsele pääle ei paistaks, pandi aknale varjuks koirohtusi.

Koirohi - villi-, roosirohi.

Koirohi. Arstirohuna tarvitatakse taime õitsvaid latvu, mis pärast korjamist tulevad kuivatada. Koirohu tee on kõige parem vahend kõhulahtisuse, isupuuduse ja kõhu-usside vastu. /---/ Teed ei tohi aga juua palju, sest siis ta mõjub uimastavalt.

[koirohi] Teega pesemine arstib haiged ja rähmased silmad.

Mamma keetis koirohuteed, kui mul kõht haige oli.

Koirohtu õpetati kõhurohuks, kui kõht lahti oli või valutas.

Kerbud küll seda koirohtu kardavad. Panti maha.

Varbavahede ravi.
Kui varbavahed on haudunud, katki ja liimendavad ega parane, siis tee koirohust tinktuuri (müügil ka apteekides koirohutinktuurina) ning määri sellega varvaste vahesid (mõned korrad), õhuta jalgu (käia toas paljajalu, ka õues), pese jalgu ja haigusest oled vaba. See jutt on õige.

Kõhuussidele aitab ka reinvarre pulber ja tee.
Põllupeenrail võsastike ääres kasvab kuni 120 cm kõrgune kangelõhnaline taim, õied kuldpruunid ja kobaras; kasvatatakse aias. Korjata õisi, lehti ja seemneid. Sellest valmistatud pulber aitab lastel välja ajada kõhuussid (tarvitada nappides kogustes, s.o 1/2-2 g päevas), täiskasvanud rohkem. Kasutatakse ka teena, sageli koos koirohuga. Suurtes kogustes selle joomine pole kasulik, sest takistab neerude tegevust.

Mina pole tarvitanud mingit kõhurohtu. Koirohi, seda on tarvitatud küll siin perekonnas kaunis ohtralt. Suhkruga, et võtab kibeda ära, kõik saab korda kõhu. Kohvi, üteldakse, et võtab ka kinni kõhu, aga koirohi, see paneb ka. Supilusikatäis seda keedust enne sööki ja paneb kõhu korda.

[H.S.:] Maranajuur oli siis kõhu vastu. Koiroht oli ka, kui kõht oli korrast ära.

Me korjame rohu jaost: zveraboi, on kollase õiega, ja aptetšnaja romaška, ja mat matšiha köha vastu, koirohi, till on krampide vastu.

Koirohi - kui kõht on haige. Venelased ütlevad pol-polinka, nagu pool koirohtu.

Aga siis on mul see, nagu öeldakse, melissi poolõde - naistenõges, piparmünt siis. Nõgesega on mul raskusi, nõgest ma ei tohi juua enam. Kui veenid on haiged, siis tahab veri paksuks minna. Ja nõgesega peab olema väga ettevaatlik - nõgese ja raudrohuga. Raudrohuteed ma kohutavalt tahan - raudrohuteel on väga hea maitse.
Aga vaarikad, mustsõstrad. Näiteks mustsõstart mina ei kuivata. Mustsõstra mina panen sügavkülma. Aga mustsõstart ja vaarikat joon mina talv otsa niimoodi, et ma lähen ja napsan ära ühe mustsõstra oksa ladva jupi, ja kaks juppi sihukest vaarikat ja seda teed joon. Aga seda ma ei joo kuivatatult, see on kohe naturaalselt. Ja muidugi pärnaõied. Maasikapepud, ütlen mina, ma metsas ei käi, ma kardan usse, aga kodumaasikaid küll.
Ma tahaksin kangesti mailast tunda, ma olen ebausklik, ma ei ole absoluutselt millesti kindel. Vot siis ma seda ei korja. Ma ei taha seda peterselliteed - väga hea tee organismile, tema puhastab neeru. Koirohutee, väga hea tee. Kibuvitsad.

Kui kõht oli lahti, võeti koirohu vett.

Koirohud - neid tarvitatakse kui oled külmetand; suitsetatakse riide all haiget, pärast peab voodi minema.

Koirohi otsitav ravimtaim palderjaani järele. Temal korjatakse vängelõhnalisi õisi. Mõru tee seutenikute [?] vastu. Kuivi õisi riputatakse riiete vahele, andvat ilusa lõhna ja hoiab koid eemal.

Koid olid väga hullud, sest rikkusid villaseid rõivaid, kangaid, lõngu. Tuli suve jooksul mitu korda rõivaid tuulutada. Koide vastu pandi seisurõivastele, villakottidesse, lõngakottidesse kuivatatud koirohuoksi või naftaliini. Siis jäid villased asjad terveks.

Koirohi - keedis olnd kollatõbe, mao- ja maksaiguse vasta eä. Samuti viina siis leotadult o eä võtta seestvalu vasta, laeha koirohu tee olnd eä silmäaiguste parandaja.

Koide tõrjeks oli kõige parem, kui sai villaseid esemeid paar korda vähemalt aasta jooksul kloppida ja tuulutada. Rõivaste ja villaste kangaste juurde pandi kuivatatud koirohu oksakesi. Ka naftalini pandi koide tõrjeks. Ka villakotti tuli koirohtu panna.

Koid armastasid villaseid esemeid hävitada. Kõige tähtsam oli, et tuli aasta jooksul mitu korda villaseid rõivaid kloppida ja tuulutada. Seisurõivastele, villaste kangaste vahele ja ka villa- ja lõngakotti tuli panna koide tõrjeks kuivatatud koirohu oksakesi või naftalini.

Kõhuvalu vastu joodi koirohuniina ja koirohuteed.

Artemisa absinthium. Tiisikuse vastu viina sisse pannes ja juues. Samuti ka olevat hää kõhutüüfuse, reumatismuse ja maohaavade korral.

Artemisa absinthium. Koide tõrjeks riputada taime pulbrit riietesse.

Koiduvalge (eha) eest hoitakse last kangesti, selle tarvis pannakse õhtapoolsed aknad kinni ning akna pääle veel koirohu oksad püsti, nagu jaanipäevased meiud. On lapse korikad õues, siis tuuakse neid varsti enne päeva loojaminemist tuppa. Paistab koi korikate pääle, siis on lapse kõht kohe haige ning läbi käimine (eri) kollane koivalge karva.

Vesikoi vastu oo hea koirohu tuhk, aga haava puhastameses tougatud telleskibi puru, odrajahudega segatud tainast peale panna.

/---/ Kõhulahtisuse puhul oli heaks vahendiks kuivatatud mustikad, mustikamoos, tikrid.
Kui oli haigus tõsisem, kasutati kalmusejuurikaid viinaleotises. Samuti kasutati tedremarana juuri viinas ja koirohtu samuti viinas.

Kõhuhaigused. Neid kardeti väga, kuna sajandi vahetusel möllas välismaal ja Venemaal kolleratõbi. Ajalehed tõid kohutavaid sõnumeid. Kõhulahtisuse korral oli esimene vahend kuivatatud mustikate leotis piirituses. Ka koirohi oli sama hea (tee). Mustikate puudusel võis koleerakartusel ka kadakamarju närida.

Kõht lahti. Kui kõht lahti, siis anti sisse koirohu vett ja üheksajuure vett, viimasi keedetakse enne õllega ja pärast pannakse vett sega et liig kange äi poleks.

Kõht kinni. Koirohtu antakse siis sisse kui kõht kinni.

Viik (paeluss). Viigi ajab seest välja kange rauareie rohu ja koirohu tee.

Köha. Köha vastu on hää koirohu tee.

Värske haava pääle rauareie- ja koirohu puru.

Ma oli pisike kui ma oli viluaige olnd. Koirohu viina oli antud.