Haiguste märksõnad

Peapööritus

Selle haiguse märksõnaga setotud rahvapäraste taimenimetuse loetelu:

Selle haiguse märksõnaga seotud tekstid:

Raudhein, raudrohi (Achillea millefolium). Väga pruugitav roht; kuuma teed juuakse pealahutuseks, kui "ümber käib", ja ka külmetamise vastu.

Takjatee on siis hia, kui pia uemane.

Kui pää ringi käib, siis mähitakse pää ümber koerapöörirohi, see vähendab kohe valu. Mõned arstivad koerapöörirohiga neid koeri, kes hullust või pöörasest koerast on hammustatud. Koerapöörirohi, mis on enne jaanipäeva metsast korjatud, leotakse piirituse sees ja selle vedelikuga määritakse koerale seda kohta päevas kolm korda, kust hull koer on kiskunud, või hammustanud.

Kui pea kohises ja kõrvus olid helinad ja halb enesetunne oli, siis vanaisa ravis seda haigust linnumagusaga. Kortna (on nii suur kui teeklaas) sisse pandi lusikatäis mett ja vett pandi täis. Sellest pool anti hommikul enne sööki ja pool õhtul magama minnes. Sellest saadi abi. Mustasõstra kuivatatud lehtedest keedeti teed ja pool kortnat korraga võeti sisse sama haiguse vastu.

Humalateed kasutatakse pöörituse, minestuse ja palaviku puhul.

Raudrohu tee aitab ninaverejooksu vasta, võtab ära peapöörituse, raudrohi olevat paljude haiguste vasta.

Nattalilled: peapöörituse ja rinnahaiguste puhul.

Koirohtu kasvatatakse aedades, õitseb juuli- ja augustikuus. Tema õitest ja lehtedest valmistatakse teed krampide ja peapöörituse vastu.

[Märkus “Teistelt ära kirjutatud”, Gustav Vilbaste]
Peapöörituse vastu tarvitati palderjani, lavendelt, nurmenukku teena.

Taimede tarvitamine vanemal ajal.
Peapöörituse vastu tarvitati palderjani, nurmenukku (teena).

Küüslauk või noblu on ka niisuguste haiguste korral hea ja kosutav võileivaga süüa.
Teeb südame heaks ja peapööritus kaob. Arstimiseks võeti teda niimoodi, hakiti peeneks tükikesteks, panti supilusikasse, võtsid nüid korraga lusikast suhu ja klaasiga vett pääle. Siis ei jää nii halba haisu suhu nendest.