Haiguste märksõnad

Põletik

Selle haiguse märksõnaga setotud rahvapäraste taimenimetuse loetelu:

Selle haiguse märksõnaga seotud tekstid:

Haavapõletik ehk rikkiläinud haava peale keedetakse järgmine salv: 1 osa mett, 1 osa kuusevaiku, 1 osa rukkijahu ja 0,5 osa värsket rukkiorast segatakse kokku ja keedetakse hästi pehmeks. Seda hoitakse ka salvina alal kuni tarvituseni.

Emälepä lehe kisuva palavikku vällä, nemä om pigitse.

Põletik.
Pandi kaalikaleht paistetuse või põletikulise koha peale. Teisel hommikul oli terve.

Kaalilehte pandi haudunud jalgadele, võttis ka palaviku.

Tieleht pandi [haava] peale. Tieleht võttis palaviku ära.

Maarjasõnajalgadel ja mädarõika lehtedel on palaviku väljatõmbamise võime.

Kummeliteed kasutati põletikuliste haiguste puhul. Kummelikompressi tehti kõrvavalu puhul. Väheses vees keedeti kompressiks kummelid. Niisked soojad kummelid asetati kotikesse või riide vahele ja asetati haige kõrva peale. Siis lõpuks rätikud soojuseks ümber. Põletik vähenes kiiremini. Kangemat sooja kummeliteed kästi suus hoida, kui oli põletik hambajuure all.

Kummeliteed joodi põletikuliste haiguste puhul. Aga kanget kummeliteed hoiti suus, kui oli hambajuure all põletik. Soe tee hoiti suus, pidevalt vahetati, süljati välja, seda alla ei neelatud. Vähendas valu ja põletik alanes.

Kummeleid korjati ja kuivatati. Keedeti teed ja joodi põletikuliste haiguste puhul.

Kuumad kummelid asetati riide vahele ja pandi haigete liigeste peale. Vähendas valu ja põletikku. Korduvalt teha, kuid pärast kompressi panekut sooja teki alla.

Haava peale asetati puhas teeleht, hoidis haava puhta ja vähendas põletikku.

Kui inimesel oli jalg või käsi põletiku pärast paistetanud (kasvõi ussinõelamine), tuli paistetanud kohale asetada takjalehti (pidevalt vahetada). Aitas põletikku vähendada.

Põletikuliste haiguste puhul võtta sisse rohtu, mis on valmistatud tükeldatud aaloelehest ja meest.

Teeleht on põlendikule hea. Temaga ravis vana Hunt põlve seest vee välja.

Põletiku vastu kasutati aaloelehte. Sie ei lasknud minna mädanema.

Kummeliteed keedeti põletiku ja silmahaiguse korral.

Naistepunase korjati kõikide põletikkude vastu. Teed juua.

Kummeleid korjati koduõuest. Neid nimetati lõhnakummeliteks. Kui õitses, oli paras kummelit korjata, sai noaga otsast vast sõrmepikkused tükid lõigata ja varjulises kohas kuivatada, näiteks pööningul. Kummeliteed oli kõikide põletikkude puhul hea juua. Joomiseks võis siis tarvitada paraja tugevusega kummeliteed. Kord oli Amanda Lippusel kõhukelmepõletik. Siis sai hästi kõva kummeliteed keeta ja päeva jooksul 4-5 klaasitäit ära juua. Enne ükski arstirohi enam ei aidanud ja arstid ei osanud uut rohtu ka enam välja mõtelda. Siis kummelitee lõpuks päästis ja seda hakkas ta omal algatusel jooma ja kolme päeva pärast oli juba parem. Kui oli tugev hambavalu, sai ka kummeliteed kasutada. Selleks sai hästi tugev kummelitee keeta ja soe tee suus hoida. Kui see jahedaks muutus, tuli välja sülitada ja uus soe tee suhu võtta. Oli siis väga hea põletiku vastu. Kui kõrv valutas tugevasti, siis sai kummelid keevas vees hoida ja need hautatud kummelid puhtasse kotti ja see soe kott kõrva peale ja lõpuks rätik üle veel. Vähendas põletikku ja valu. Neid kummeleid võis korduvalt kuumutada ja jälle kotiga kõrva peale panna. Samasugust kummelikotti võis hambavalu korral ka põse peale asetada. Põletik vähenes aja jooksul.

Krooklehe teed tarvitasid naised kõhuvalu või põletiku korral, anti ka sünnitushaigele seda teed.

Palavik.
Palavik kui oli käes või jalas, noh, et valutas väga. Siis pandi peale lepalehti, kaalikapealseid, teelehti või vaeselapselehti.

Teeleht.
Paisetele ja põletikkude raviks kompressina.

Põletiku korral haavas või ka palavike puhul tarvitatakse leotist, mis tehtud pärnakoore alt kaabitud valgest pehmest mähist.

Teelehte olen kasutanud põlendiku vastu. Paiselehte ka.

Upinhaina teed joodi põletikurohuks.

Kui keha peale lööb põletik või paistetus, pannakse peale sõnajalgu või kaalikalehti.

Linnurohi, ubinahain olid põletiku vastu.

Kummel on palaviku vastu ja kui põletikud on.

Vahtralehte pandi haavade ja põletike peale. Suvel pole mingit muret, et midagi mädanema hakkab. See teadmine on Venemaalt. Mehed käisid Venemaal metsa üles töötamas. Pöidla sidus vahtralehtede sisse kinni, kasvas tagasi.

Siis veel paiselehti ja isegi takjalehti pandi peale põletikule.

Kortslehe tee on väga hea põletikule, ükskõik, kus põletik oli. Enne jaanipäeva tuli korjata.

Pärnapuu niinekoor, see valge koor, koorealune niin, on põletiku vastu. Klaasi sisse panna ja tilgake vett ka. Ema kloppis sedasi vahule ja hakkas tema venima. Ja sedasi ala kastis ja kastis.

Raudrohu tee ja kummelitee on ka põletike vastu.

Kummel ehk uppinhain on põletiku vastu kompressiks.

Põletikku ja haavu ravitakse uppinheina (kummeli) tee kompressidega. Uppinheina tee ka hea juua, kui kõht valutab.

Maarohud: kassikäppadest tehti põletiku vastu rohtu.

[Taimedega arstimine.]
Tietittelehti pannakse, kui sõrmes umbes on või põlendik või paistes midagi. Sie võtab küll palaviku ära. Panen peale, siis lapi, siis seon pindega kinni. Lehe pealmine pool tuleb vasta ihu panna.

Paiseleht: põletiku vastu.

Matricaria suaveolens - kummel. Kasutatakse teeks, kompressiks palavikuliste ja põletikuliste nähtude puhul.

Kaalikaleht [Brassica napus]. Palaviku vastu - haige koha pääle.

Paiselehti tarvitatakse palaviku eemaldamiseks haigest kohast.

Arnikaõied tarvitati kõhupõletiku vastu.

Arnikaõied tarvitati kõhupõletike vastu.

Arstirohuks tarvitati vanemal ajal teelehtesi, et need kiskuda pahanduse välja, kui mõnda kohta on pahandus vahest sisse läinud.

Upinhain (kummel) - igasugu põlõtiku rohi.

Sofori nastoika ravib nahahaigusi, kopsutuberkuloosi, I, II ja III astme kergeid ja keskmisi põletushaavu, muljumisi, äralöömise muhke, furunkleid, karbunkleid, nahatuberkuloosi, rinnapõletikku (mastiiti - rinnanäärmepõletikku), tromflemiiti (veenipõletik ning veeni ummistumine trombidega), maksahaigusi, 12-sõrmiksoole haigusi, odraiva, hambavalu, igemehaigusi, ekseemi, seenhaigusi (diateesi soodumus mõningate haiguste puhul), neeruhaigusi.
Valmistamine - viljad lõigata seemne keskkohalt katki, panna klaas- või portselannõusse 10 grammi vilja ja valada üle 100-150 grammi 50-kraadise viinaga, asetada kümneks päevaks seisma, kusjuures segada 2-3 korda päevas, siis pigistada ja filtreerida läbi vati või filterpaberi. Valada tumedavärvilisse pudelisse.
Tarvitada - sisehaiguste korral 20-30 tilka 3 korda päevas, neljas kord vastu ööd. Seda teha kolme nädala kestel. Vajaduse korral uuesti kümne päeva möödumisel.
Juuste väljalangemise korral määrida pead 5-10-protsendilise lahusega, samuti määrida radikuliidihaigeid kohti; sisse võtta kõrgvererõhu korral. (Kasutatakse ka lahusest võetud marju radikuliidihaigete kohtade määrimiseks ning kõrgvererõhu korral.)
Nastoika ei tekita valuaistinguid, tõkestab mädanemist ja kiirendab haavade parandamist.

Paise või palaviku kohale asetada vaeselapse [paiseleht] leht, võib kasutada ka teelehte.

Kaalileht on väga hää haavapalaviku raviks. Tambitult ehk ka lõigatult pannakse haavale. Praegu siin väga tarvitatud arstirohi.

Keskmise teelehe lehti pannakse saviga kuumusest õhetavale haigele kohale, mida tehakse veel tänapäev Mõnistes.

Paiselehed, keedis. Põletikukoha pääle tarvitada.

Kui mädakolle on, pane teelehte peale, see parandab ära.

Mul oli veresete 60 ja paiselehtede ja maarjasõnajalgadega ravisin ära. Alumine pool tuleb panna vastu ihu. Takjalehti ma kasutasin ka. Need kujusid ära, päris nagu paberist läks ihu vastu. Ja seda ma soovitan küll põletike ja valudega.

Kui on põletik käel, siis pane teelehte peale.

Põletiku vastu olid teelehed. Kui kusagilt katki oli ja läks mädanema, teelehti seoti peale.

Kummõli om põletiku vasta.

Naistepuna on soolte ja maopõletiku vasta.

Lill kui ravim. Mina olen kasutanud saialille. Tehakse küll teed põletiku vastu, aga kord külas olles jäi kurk väga haigeks. Kojutulek oli ees ja apteegirohtu polnud kusagilt võtta. Võtsin saialille õisi lihtsalt suhu ja närisin terve tee, kui peeneks said suus, neelasin alla. Koju jõudes oli kurgust kriipiv valu kadunud.

Upinhaina ja saialille teed teeme põlendiku vasta.

Kummelit. Kummelist tehti kompressi. Kui oli mingisugune põletik käe seen.

Naistepuna kah aitab kõigele, närvidele ja põlendiku vasta.

Teeleht haava peale, see käis küll. Kui ikka midagi nihukest punni või põletikku oli, siis seda ma ole isegi viimasel ajal kasutanud, kui teinekord midagi nihukest on, siis teelehte paned pääle.

Aaloe.
Alla 3-aastaseid taimi ei maksa seespidiselt ravimina kasutada! Lehtedest pressitakse mahl välja. Seda hoitakse jahedas ja pimedas ning kasutatakse vesilahusena 1:5. l tl kuni 1 sl 3 korda päevas igasuguste haiguste korral. Maitse ja toime parandamiseks lisatakse mett ning säilitamiseks pisut alkoholi. Mahla kasutatakse seespidiselt mao- ja soolepõletike raviks (sapi- ja maksahaigeile pole soovitav). Värsket aaloemahla pigistatakse otse põletushaavale. Teha kuni 10-päevaseid ravikuure väikeste vaheaegadega, kus organism puhkab.

Sinilill.
Ravimina kasutatakse lehti põletiku (neeruhäda) korral, aitavad korrastada kahjustatud nahka, hingamisteede limaskesti ja mõjuvad toniseerivalt. Hea ravim külmetuse vastu. Hingata keetmise ajal sisse lehekeeduauru (1 spl kohta 3 kl vett) ja juua teed peale. Tee ajab higistama!

Küinteviha oli ka väga paha asi. Kui mõni välis- nii nahahaigus ja tal kroobak peal oli ja kui seda näpset, siis ajasid talle küineviha sisse. Siis paistetas üles ja punetas, algas uuesti oma tegevust ja siis oli raskem temast jagu saada. Siis tehti tedremarana theed, lill, mis kasvab niisketel heinamaadel. Siis see kaotas palaviku ja ka küinteviha ja parandas haiget kohta.

Kui sellistel juhtudel [paisetele, haudunud kohtadele, kärnadele] juba mädanik tekib ja palavik sisse lööb, on hea peale panna kobralehte.