Haiguste märksõnad

Maohaavad

Selle haiguse märksõnaga setotud rahvapäraste taimenimetuse loetelu:

Selle haiguse märksõnaga seotud tekstid:

Teiseks 1 osa mett, 1 osa aloelille mahla ja üks osa viina, seda segu võeti ööpäevas üks teeklaasitäis, see oli maohaava rohi, seda võeti kolm korda päevas enne sööki.

Maohaavad. Tules küpsetatud sibulat süüa.

Maohaavade vastu oli koirohu tee. Minu õemees sai terveks. Elas veel 15 aastat.

[Aloe, tulelill, tohter: V. K. Aлой, алоэ. L. K. Aloe.]
Mauhaavasi arstitakse aloelille lehtedega nõnda: lill peab olema vanem kui neli aastat, ei tohi anda aloelillele kuntsväetisi ega ka teisi väetisi, nagu on ta potis kasvanud, nii las kasvab, ka ei või lille üleliiga kasta, võib kasta puhta veega ainult kaks korda kuus, mitte rohkem.
Kui hakkad rohtu võtma, siis murrad lehe ära nii, et keerad ühes kiuga ümber lillevarre ära, siis lill ei jää põdema. Lehe murrad ära õhtul ja pesed hoolega külma veega puhtaks ja paned pimedasse kohta seisma, lilleleht peab kõige vähemalt pimedas kohas enne tarvitust seitse tundi seisma. Hommikul, kui üles tõused, loputad suu leige ehk külma veega puhtaks, see hävitab kõik haigusepisikud ära, mis öö jooksul suhu on kogunud.
Nüüd lõikad terava nuaga lillelehel kahelt poolt teravikud ära, kui leht on lai, siis poolteist sentimeetrit pikkuselt, kui on leht kitsas, siis 2-3 sentimeetrit pikkuselt, okkad visake ära, aga lehe otsast leigake tükk ära, mis okastest ära puhastati, võtta teelusikatäis suhkruliiva, mitte rohkem, ja panna lille lehetükk ühes suhkruga suhu, närigu hästi peeneks ja neelaku alla, mitte vähem kui 15 minutit enne sööki. Niimoodi tuleb võta kolm kord päevas kaks nädalat, siis pidada vahet kaks nädalat ja jälle korrata, nii kaua, kuni haigus ära paraneb. Muidugi peab haige ka ennast hoidma toitudega ja eluviisiga. See rohi võtab juba esimese rohusuutäie allaneelamisega valu ära, nii kui käega pühib, kuid tervekssaamiseni võtab ta siiski aega. Ma tean inimest, kes niisuguse arstimisega ennast päris terveks ravis ühe aasta jooksul ja on praegu elus, ta ravis ennast 1956. aastal.

Mauhaavade vasta on hea teeäärsed lehed (teelehed), osjad, üks muskatpähkel ja kasepungasi, pane pudelisse, vala peale pool liitrit 40 kraadi kanget viina. Võta sisse kolm korda päevas enne sööki 30 tilka korraga.

Mauhaavade ja vähi vasta on hea rohi: teravate lehtedega ja teravate seemnetuttidega, milledele vihmavesi jääb leheõõnsustesse loiguna pidama, purjakid, ära korjata õitsemise ajal ja kuivatada vilus. Neist 300 grammi panna 2 liitri kuuma vee sisse ja lasta haududa, kuni ära jahtub. Siis sisse võta, enne 30 grammi päevas, kuid vähehaaval iga päev lisada kuni 100 grammini päevas.

Kui maohaavad on, siis söögu toorest kurki, see lima on hea.

Maohaavade vasta aitab sie, kui võtta pruuni koorega paplipuu punge, neid liutada viina sies ja seda juua, poole liitre viina peale panna üks ehk kaks piutäit ja lasta paar päeva seista. Ka haavade pesemiseks väljastpoolt olla sellel suur tervendav mõju.

[Ravimid:]
krooksleht - maohaavade vastu;

Haavandtõve puhul oli mõjuvaks vahendiks kapsamahl.

Maohaavad. Vihamehe poolt võis olla „siil sisse söödetud“. Aga ka „uss“ maos, mis sinna läks, kui olid kurja teinud ja neati. Hans Erm jutustas:
„Olin maoga hädas. Küll vaadati mind röntgenis, hoiti haiglas, anti igasugu rohtusid, miski ei aidanud. Peale sööki muudkui valutas ja tegi mõnikord päris nõrgaks. Polnud parata, võtsin reisu ette kuulsa targa Altmere pool (atsidofiilpiima valmistaja), kes elas siis Sakus. Seal oli palju rahvast koos, kõik sagisid tema ümber. Hädavaevu sain öelda, et peale sööki kõht valutab, arstid ei aita. Juba teine patsient oma jutuga... Altmeri ütles niisama üle õla: „Söö võilille juurikat riivitult leiva peal või näri niisama, ükskõik, mis ajal, noh nii kolm juurikat päevas. Kui valu üle ei lähe, tule kuu aja pärast tagasi!“ - Ja juba läks mingi kambaga teise tuppa, ei ma saand raha andagi.
Kodus hakkasin siis juurikaid otsima ja sööma. Imelik, polnud sugugi kibedad. Proovi ise! Peaaegu nagu porgand. Kahe nädala pärast oli valu kadunud, sõin ikka edasi, hakkas maitsema.
Sellest on kolm aastat möödas, maovalu pole sestsaadik enam tundnud ja ma võin kõike süüa, millest jagu saan. Kui ma nüüd ilusa juurika leian, söön ikka selle ära!

Sa, mees, võtad soodat? Magu haige? See ei ole hia. Minul oli ka. Kas ma vähe haigemajade ja arstide vahet käisin. Ei midagi. Nõnna ku hakkasin kartulimahla pruukima, sain tervest. Kartulimahla näh. Kaks tundi enne sööki, kui on maohaavad. Kaabet kohe. Kõigega tükis.
Ja teine rohi on veel. Valge lepa pulkadest keedetud tee. Ninda üks ja pool vai kaks tundi enne sööki võtta linnumagusaga.

Maohaavade vastu pidi olema toores kartul hea.

Maarohtusid kasutati. Tedremaranid on seest valude vasta, viina sisse pandi. 12-sõrmissoole haavandite vastu.

Amalie Vilk, 65 aastat vana, kui suri. Suri 9. mail 1939. Pärines Laiuse khk. Kivijärve mõisast. Mõisa puusepa tütar.
Tema tütar 28. juulil 1963. a. jutustas:
Minu ema kannatas maohaavade all; palju aastaid ravis teda dr. Dehn tulemusteta. Temal tuli meele oma ema õpetus, et kuivteeleht (’süstleheline teeleht’) on hea rohi seedimise jaoks. Ta kuivatas kuivteelehe juuri, valmistas sellest kõva teed (nastoikat). Ja seda tarvitas enne sööki supilusikatäis. (Muuseas: kuivteelehe tee on lahtistaja mõjuga).
Umbes viie kuu jooksul ravis enda terveks. Ta oli enne seda üks kuus aastat (1919-1925 a.) haige. Oli kui luu ja nahk.
Dr. Dehn imestas väga tema tervekssaamist. Kirjutas omale üles selle rohu ja selle valmistamise ning kogu selle loo.

Tamm. Kooretee maohaavade vastu.

Saksama huab ~ paabõljoni puu ~ paplipao.
Pungad teena ja viinas maohaavade, vist ka põiehaiguse vastu.

Niiskeil heinasool kasvav palderjan on ka rikas lenduvaist õlidest. Iseäranis palderjani juurtes leidub õlisid. Temas sisaldavat hapet tarvitatakse mitmete rohtude valmistamiseks. Palderjanipiirituse ekstraktid on head rahustamisvahendid närvihaigetele, krampide ja maokatarride vastu.

Taimede tarvitamine vanemal ajal.
Oravasaba on maohaavade vastu.

Raudrohu teed tarvitatakse mao- ja maksahädade vastu.

Kasesütt peeneks pulbriks, üks lusikatäis kolm korda päevas üks tund enne sööki.
Mao jaoks, haavade vastu, happede ja nii edasi.
Mitte üle aasta. Ka kroonilise haiguse puhul üks aasta läbi.
Üks mees paranes täiesti nii.

Maohaavade ja maovähi vastu aitab kasekõbjas või kasevähk, kui seda jahvatada pehmeks ja keeta nagu kohvi.

Põldmündi tee. 10-15 grammi 1 liitri vee kohta 1-2 klaasi päevas on külmetuse, köha, rinnahaiguste puhul. Kõhutõve ja maohaavade puhul.

Maikuu mesi 625 grammi, aaloe 375 grammi, vein 875 grammi. Aaloe peenestada hakkmasinaga (aaloe peab olema 3-5 aastane ja 5 päeva enne aaloe lõikamist taime mitte kasta). Segu asetada 5 päevaks pimedasse kohta. Võtta esimesed 5 päeva 1 supilusikatäis 3 korda päevas 1 tund enne sööki. Ravimise aeg 2-3 nädalat kuni 1,5 kuud. Seda segu sellises doseeringus soovitatakse kopsutuberkuloosi, maohaavandite ja teiste haavandite raviks. Sel viisil ravitakse grippi, angiini. Ühe kuu jooksul võib terveks ravida kroonilised haigused, radikuliidid, kroonilised verehaigused, hüpertoonia, reuma, maksa-, mao-, südame- ja neeruhaigused, psüühilised häired, onkoloogilised haigused, naistehaigused.

Maohaavade puhul: juua pool kuni üks klaasitäis soolata kartulikeeduvett kolm korda päevas.

Artemisa absinthium. Tiisikuse vastu viina sisse pannes ja juues. Samuti ka olevat hää kõhutüüfuse, reumatismuse ja maohaavade korral.

Kõotakl - süüa vähehaaval maohaavade haigusel.

Mustikamarja - leota viinas ehk kuivatult maohaavade haiguse vastu.

Kadajamarja - kuivata ja söö maohaava haigusel.

Tedremadrats ehk klagaanid meil kutsuti. Suured mügarad olid all. Need pandi viina sisse liguma, viina teeb roosaks, see on arstirohi. Kasvavad soomaa peal, väiksed kollased õied. Mul olid maohaavad ja isal, ta tarvitas maohaavade vasta.

See elav puu ka maohaiguse vasta on, kõiki haavasid ta ravitseb. Nojah, imed seda sooki alla ja...

Lina. Linaseemne vett pandi haavale peale, et side külge ei hakkaks. Seda vett joodi, kui maohaavad olid. Tundsin seda inimest, kes terveks sai.

Pöletusele pandi kõigepealt munavalget ja hapukoort ja värnitsat. Värnits on tehtud sellest linaseemnest ju, selle sees on linaseemneõli. Maohaavade vastu näib ka linaseemneõli. Üks mees oli 14 aastat vangis, ei saan seal rasvast süüa ja sai terves.