Haiguste märksõnad

Närvipõletik

Selle haiguse märksõnaga setotud rahvapäraste taimenimetuse loetelu:

Selle haiguse märksõnaga seotud tekstid:

Närvipõletiku rohi.
Tuleb korjata pruune kastanimunakesi, neist teha padjake, säädi nad hästi üksteise kõrvale kahe riide vahele. Seda padjakest tuleb ööseti ühtelugu valutavatel kohtade peal hoida ja päeval tuleb alati neid kastanimunakesi taskus kanda, seni kui valud kaovad.

Närvipõletik. Näsiniine puukoort kõige putkega viina sisse panna ja sellega määrida. Närvivalud võtab ära. Minu mees sai terveks närvipõletikust.

Männiokstele panna kuuma vett peale ja kui ära jahtub, siis sisse istuda, on närvipõletiku vastu.

Metsa all on ühed valged ülased. Nende õied (kuivatatult) leutati viina või piirituse sees. Tarvitati jalavalude, palaviku, reuma, närvipõletiku vasta. Toorelt pandi ülaseõisi peale (taoti puruks ja pandi peale nagu kompressi). Nii võis ka jalanaha maha võtta, kui kauaks [peale] jäi, aga valu kadus aastateks. [Võsaülane]

Arukase lehti kasutati veel närvipõletiku puhul.

Õlas oli mul närvipõletik. Oli hirmus valu. Vana Sonne Mari tõi ülaseid, tagus haamriga pudruks, pudru pani kahe riidelapi vahele ja mulle õlale. Soovitas peal hoida veerand tundi. Ma jäin magama ja lapid olid peal kolm tundi. Kui ärkasin, oli õlg üleni villis, aga valu oli kadunud ja õlg terve.

Närvipõlendikule om hää takjalehti või rabarberilehtiga ümbre mässi. Takjalehe om paremba, aga egaüts noid ei kannata.

Taimedega arstija olen ma ise. Arstirohtudest ei ole ma kuigi palju abi saanud. Mõnda neist ma ei talu. Tundub, et looduses kasvavad ravimid on parema mõjuga kui apteegirohud, mis on valmistatud, mõned küll looduses kasvanud taimedest, aga keemiliselt valmistatud. Olen kasutanud maarjasõnajalgu närvipõletiku korral.

Loviisa Mahmastol tunneb huvi, et mis aitab närvipõletiku vastu. Talvel jää peal kukkunud, olevat närvipõletik pihas. Sm. Ester Mägi soovitab mädarõika kompressi. Loviisa räägib, et olevat selle haiguse vastu ikka „apteegirohtusid“ joonud ja „maarohtusi“. Eelmisel päevalgi metsas käinud, toonud korvitäie „maarohtusi“.

Kaseurvad ja kaeraõled - niisugust vanni tehti neuralgia, närvivalude vastu.

Närvipõletusele - kampveripiiritust, sipelgapiiritust, mentolipiiritust ja piprakaun on sies.

Nurmenuku tee - köha ja teiste rinnahaiguste vastu, närvivalu ja päävalu vastu ja kui neerusid puhastav vahend

Palderjan. Tee on jooksjahaiguse, närvivalude ja kõhukrampide vastu.

Mänd. Paks koor, “käba”. Kasvudest vann närvivalu vastu.

Närvipõletiku vastu joodi teelehe teed (ainult lehed).

Pohl - õite ja varte tee parandab erkusi, ergupõletiku vastu.

Maikelluke (kogu taim). 2 grammi 1 liitri vee kohta, päevas 1 klaasitäis - südamehaiguste, peavalu, närvilisuse ja närvivalude vastu.

Unetuse puhul on esmaseks abivahendiks olnud palderjanitilgad. Palderjan mõjub rahustavalt ja seda on tarvitatud ka ärrituse, südamekloppimise, närvivalude ning isegi kurvameelsuse peletamiseks.

Närvivalu. Kastanimunad viina sisse ja sellega haiget kohta määrida.

[närvivalu] Mooni veel küpsemata rohelised seemned samamoodi viinaga [haiget kohta määrida].

Närvipõletiku vastu juua teelehe teed (ainult lehed).