Rahvapärased taimenimetused

Üheksamaõied

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Üheksamaa õied on head nõiduse vasta.

Kui lastel pea kärnas on, siis korjetakse "üheksamaa õilmeid", kui nad parajaste õitsevad, ja hõerutakse neid õilmeid kahe pihu vahel, nõnda et vahutavad; selle pudruga määritakse siis kärnast pead. (Nimetud rohi kasvab kõrges maas 2-3 jalga kõrgeks. Lehed on takja-, ehk kobrulehtede sarnatsed, aga veikemad; õilmed katavad rohke poole tema varrest. Vars läheb ladvast kõige õilmetega teravaks; õilmed on kollased ja maitstes vihavad.)

Öheksama-õied ehk öheksama-vägi. Sellest keedetakse salvi. Õied keedetakse koorega. Haige haava peale panna ja kui maast hakand ja katki.

Need üheksama õied on ka tiisikuse vastased.

Haudumise ravitsemine.
Kui varbavahed on n.n. haudunud, siis võetakse üheksama õie leht ja hõõrutakse see peeneks, ning siis seda pannakse varbavahele, see parandab ära.

Mitmesuguste paisete, haavade ja tõbede vastu aitab üheksamaa õilest valmistatud salv. Selleks võetakse nimetatud taime õisi, kuivatatakse, hõõrutakse peeneks pulbriks, segatakse hapukoorega parajaks salviks ja määritakse haavale.

Tema teab rahvameditsiini alal mõndagi. Nii tunneb ja korjab ta metsast üheksama õit (= etümoloogia: üheksa mehe vägi). Need on pika varre otsas ringi asetsevad kollakad õiekesed.
Neid korjatakse, kuivatatakse, siis leotatakse viina sees või küpsetatakse leiva sees mahl välja. Seda ekstrakti kasutatakse mitmesuguste haiguste vastu nagu reuma, rinnahaigused jne.

Reuma.
Reuma puhul tehti üheksamaõite õitest leotis (viinaga). Hää vahend oli.

[Üheksamaõite] õitest keedeti ka teed, mida joodi mitmesuguste nahahaiguste puhul.

Haudumised. Haudumise vastu on sanglepa lehed ja üheksamaaõie lehed. Lehed hõõruti mahlaseks ja pandi haudunud kohale. Lapsele pandi koipurujahu haudunud kohale. Seda saadi koitanud puust.

Lõigatud haavade ravist.
Haava pääle pandi ämeläse [ämbliku] võrku, sealiha, -nahka või soolvett. Rauaroho [raudrohu] puru. Suvel õli saada, siis pandi üle öheksame- ja äiäkaula [takjalehti], ka teetitte-, nauri- ehk kaalikalehti.

Üheksamaõied - kasvab pikk ja õis on mitmevärviline - need on läkaköha vastu.

Sügelised ehk kärnad. Sealt kaselt ei tohi vihtu võtta, kus hästi palju urbi on ja kuhu sipelgad üles käivad. Siis tuleb sügelisi, kui selle vihaga vihelda.
Üheksamaõied, püssirohtu ja silmakivi segada hapukoorega ja määrida kärnasid.

Üheksameõis, see on üheksa haiguse vastu. Kellel olid vistrikud külles, sai abi. Kui laps ohatand oli, keetsin üheksamaõie vett ja pesin sellega. Õied tuleb pimedas kuivatada.

Üheksama (üheksamehevägi) õied olid ka. Siis seda teed, mul väimehe õed kiidavad ikka, et nemad Venemaal jõivad teda, siis seda teed jõivad.

Üheksamaõis - üheksamehevägi. Neeru- ja põierohi. Öeldakse, et sie aitab üheksa haigusele. Sie kasvab kõrge, pikk vars on tal peal; kollased õied, siest natuke pruunimad. Juulikuus ikke õitseb. Saab ära leigata ja võtta, kuivatada ära vilus. Tied tehakse. Pandakse kiend vesi peale, seisab 10-15 minutit.

Üheksmaõied [Verbascum thapsus]. Viina sees leotada - venitusele, seesthaigusele,

[Üheksmaõied [Verbascum thapsus]]. Teena - ohatusele, kärnadele.

[Üheksmaõied [Verbascum thapsus]] Keeta mageda võiga ja läbi rätiku lasta - siis ohatusele.

[Üheksmaõied [Verbascum thapsus]] hapupiima sees salviks keeta - sügelistele;

[Üheksmaõied [Verbascum thapsus]] õietee - rinnahaigusele, köhale.

[Üheksmaõied [Verbascum thapsus]] Üheksavägine teena - ohatusele,

[Üheksmaõied [Verbascum thapsus]] värskelt rohtu - haava peale.

[Üheksmaõied [Verbascum thapsus]] Üheksmalehe õied teena - tiisikusele.

[Üheksmaõied [Verbascum thapsus]] Panna leht varba vahele, kui haudub.

[Üheksmaõied [Verbascum thapsus]] Panna leht varba vahele, kui haudub.

[Üheksmaõied [Verbascum thapsus]] Üheksamehevägi teena - südamevalule.

Üheksamaaõied: kõrgus on 50 sentimeetrit. Õied on punase- ja kollasekirjud. Üheksamaaõied on akanduse vastu. Õied segada viinaga ja siis määritakse haigeid kohti.

Üheksat seltsi imetlemise rohi [Verbascum nigrum]. Siin on mõistetud „imetlemise“ all äranõidumist. Ja nii siis üheksat külge nõiutud häda arstib see rohi - kuidamoodi, seda ei teata. Kõik minu püüded selle üle midagi teada saada jäivad tagajärjetuks - keegi ei teadnud, ei mäletanud, kuida seda rohtu tarvitatud on, ainult nime teati.

Üheksamaõisi - vanade mädanenud haavade peale.

Arstirohte.
Kõikide haiguste puhul võib tarvitada üleüheksmaõisi.

Taimede tarvitamine vanal ajal.
Vanal ajal tarvitati väga palju taimi arstirohuks ja värvimiseks. Inimesed olid väga rumalad, ei tunnud muid rohtusi kui taimeid. Üks tegi proovi, et sellest taimest saab selle haiguse vastu väga hääd rohtu. Ja nii hakkasid kõik järele tegema. Arstirohuks tarvitati väga mitmesuguseid taimi. Nende nimed oleks järgmised. Palderjaanijuured, ingverijuured, arnikaõied, reinvarred, kummeliõied, üheksamaõied, raudrohu õied, kalkarid, maarjasõnajalg. Neist valmistati väga palju arstirohte.

Teed tehti õuna-, kirsi-, kreegi-, ploomi- ja teistegi puude õitest, ka veel pohlavartest, maasikaõitest, kassikäppadest, nurmenukkudest, üheksamaõitest, vaarikaõitest ja teistestki taimedest.

Üheksamaa õiled (Verbascum). Õied viina sees kõhurohuks. Lehm „ära tehtud“ - keedeti ja anti sisse.

Verbascum nigrum: üheksamaõied (jooksva- ja neeruhaiguse vastu).

Üheksmaõied - teeks.

Üheksmaõied - teeks.

Üheksamaaõied on tiisikuse ja südamehaiguse vastu, keedetakse teed joomiseks.

Üheksmaõie tee on köha vastu.

Üheksmaõie lehed - kui varbad hauduvad.

Üheksmaõie lehed - kui varbad hauduvad.

Taimede tarvitamine vanemal ajal.
Missuguseid taimi tarvitati arstirohtudeks:
Üheksmaõie teed tarvitati köha vastu.

Jooksva vasta: maas kasvand rohtu, üheksama õisi.

Üheksamaõis - sellest rahvas pidi haavade peale plaastrit keetma, ei tea, millega kokku.

Südameastma vastu on hea üheksamaaõie tee.

Üheksamaõis pidi olema igale haigusele, paiseid ja halvatusi pidi arstima. See on pikk, kollased õied.

Ma olin maas, ohatis lõi näkku, siis Polli vanaema arstis üheksamaõie teega. Kollane õis, pikad varred.

Üheksamaõis, sie pidi üheksa haiguse vastu olema. Korjati, kui täies õies oli. Kuivatati. Seda kiedeti ja pandi viina sisse. Mõni tegi teed, mõni pani viina hulka. Hommiku tühja kõhu peale.

Veikserüögändaine. See tuleb, aab vistriku. Loom röögatab, siis hakkab. Kästi kohe sülgida, et siis ei hakka. Me keetasime üheksamaa õile, vahel jälle piirituse sisse panna, see võtab ära.