Haiguste märksõnad

Luusööja

Luusööja (KJn) - luuüdipõletik (osteomyelitis - J.Ruubel) (Vilbaste 1993: 87).
Sööja, sööjahaigus (haigus sööb luud-kondid kõik ära - Kuu Leesi) - luu ja luuüdi põletik (osteomyelitis - J.Ruubel) (Vilbaste 1993: 93).

Selle haiguse märksõnaga setotud rahvapäraste taimenimetuse loetelu:

Selle haiguse märksõnaga seotud tekstid:

Luusööja. Kaeravartemähised ja heinapebremähised - hästi tulised, ja piale selle kumel ja lambanisa.

Heinapebre mähised pannasse luusööja peale ning põrutatud kohale.

Kui sõrm ehk muu liige kangeste valutab ja karta on, et sööje sisse lööb, siis tubakaleht märjaks kasta ja sinna ümber panna, siis sööja ei saa sisse lüüa. On aga sööja aega saand juba sisse minna, siis tõrva ja lehelise sees keeta, see võtab suurema valu ära.

Gangreeni vastu on linnutatra tee ja ka veresoonte lupjamise vastu. Linnutatar kasvab liivases maas, ka õue peal. Minu koduõue peal kasvab. Mul on seda ka korjatud. Vanasti nimetati gangreeni sööjaks. Öeldi: „Sööjas on varbas.“ See on minu vanaisa tarkus.

Sööja vastu pidada hea rohi olema sibulaid ja heinapebri keeta, seda sööja peal pidada. Ka olla jooksjasavi, nagu seda mere äärest leida on, hea rohi peal pidada.

Kuesevitsad, maavitsad - sööja vastu. Tehakse puruks ja pandakse keema, on magus just kui lakritsa; neid marju ei pia tohtima süia, ei tea, mis neil sies on. (Nigulas)

Hülgeheinad (Kuusalus?) sööja ja iseäranis "ülesööja" vastu. Kui jalad hülgerasvaga voietud sussi sies valutama hakkand, siis hülgeheindega hautada või selle veega pesta; lehed ja kõik on hääd.

Sööja rohi (Euphorbia helioscopia). Kui sööja inimesel selja sees ehk ka mujal on, siis tuleb sööjarohtu iga hommiku korjata, üheksama hommiku jagu kokku panna ja ära keeta. Pärast tuleb see ärakeedetud vedelik sööja kohale peale võida. Enne võidumist tuleb aga sõrmega haige koha pääle seitse viienurgalist risti tõmmata. Küll sööja sedamaid kaduma saab.

Mul oli luupõletik sõrmes. Sõrm mädanes. Ma võtsin kuusetõrva, vaha ja magedat searasva, kõiki võrdselt, keetsin ära ja sellega ravisin oma sõrme ära. Teine sõrm hakkas ka valutama. Tegin kummeliteed, panin kompressi haige sõrme peale ja valu võttis ära.

Minu vennatütar siin on haige. Kondiüdi jalas mädaneb. Verekosutuse jaoks on raudrohi ka. Aitab ka kondivalu vastu.