Rahvapärased taimenimetused

Verehurmarohi

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

[Verehurmarohu mahlaga] Sama ravi kõlbas ka koeranaelale. Konnasilmi raviti taimemahlaga: toore- ja küpsetatud sibulaga, oakauna sametise sisepoolega, verehurmarohuga. On ka „lõngaeliga“ põletatud, tulise oraga püütud välja kõrvetada.

Üheks tuntumaks lööbeks maalastel oli sajandi algupoolelgi veel „veiseröögatus“ või „veikse röögatus“ (kuiv, kestendav, vist ka kergelt sügelev lööve kätel, jalgadel ning isegi näol).
Raviti mitmesuguste taimede (eriti verehurmarohu) mahlaga. Tehti ka nii, et sülitati lööbele ja tehti koera häält (Teisal ka veise häält). Olla ravitud „aknahigiga“.

Verelupjamine. Liigesepõletik. Emakojavähk.
Korjati juunikuus verehurme koos juurtega. Kuivatati ära. Joodi 3 korda päevas ¾ teeklaasi peale sööki 1 nädal, siis tehti jällegi 1 nädal vaheaeg. Ravikuur kestis 4 kuud (kaasa arvatud vaheajad).

Soolatüükad ja konnasilmad.
Murti verehurma vars jatku kohalt. Väljub joodile sarnanev pruun vedelik. Selle vedelikuga pintseldad soolatüükaid ja konnasilme.

Tasakaalu kaotus.
On hää vahend verehurmatee. Korjata tuleb koos juurtega. Pesta puhtaks ja ära kuivatada ning lõpuks hästi peenendada. Siis keeta nii kui harilikku hiina teed. Juua tuleb 3 korda päevas ¾ klaasi peale söömist. Jõin neli kuud (1 nädal juua, siis 1 nädal vahet). Sain täitsa terveks.

Veremürgituse vastu on verehurma tee. Tee on tumepruun viha vedelik.

Verejooksu sulgemine ninast. Verehurmarohu tee paneb verejooksu kinni. Minul omal pani ninast verejooksu kinni. Mees keetis ruttu seda teed ja kui jõin, siis enam ei joost. Ninasse ka võtta teed.

Põrunud kohale pandi verehurmarohtu värskelt peale.

Verehurmarohtusid keedeti verekaotuse vastu.

Soolatüügast nimetati hanesuletüüks ja raviti verehurmarohust välja pigistatud mahla pealepanemisega.

Verehurmarohu piim on hea pigistada konnasilmale.

Soolatüügast tuleb verehurmarohuga määrida.

Kui soolatüükad olid käte peal, pandi verehurmarohtu käte peale. Sai abi. Ei tohtinud ise vaadata, kui kaob.

Lööbed, koeranaelad.
Soolatüükaid määriti ka verehurmarohu mahlaga.

Minu naine [Amanda Sõrmus 1901-1982] arstis käsnad ära verehurmarohuga. Meie kolleegil, noorel mehel, olid käed käsnu täis ja Amanda hakkas tal ikka neid verehurmarohu mahlaga tupsutama. Võttis vist paar nädalat, kuni käed puhtaks said.

Selle taime mahla, mis punast välja ajab, verehurmarohi või, pandi ka soolatüügaste pääle, see kaotas ka nad ära.

Käsnad ja soolatüükad kaovad, kui neid õhtul hõõruda verehurmarohu mahlaga.

Puhjas olevat ravitud käsnu niinimetatud verehurmarohuga umbes 1970. a. Mainitud taim kasvanud Puhja kiriku müüri ääres, olevat kollaste õitega. Selle taime varre katki murdmisel eristus vedelik (kollakas). Sellega määriti käsnu ja see pidi käsnad ära võtma.

Käsni hõõrutakse verehurmarohu mahlaga, siis kaovad ära. /---/

Verihurmaga, sellega jälle neid sammaspoolesi või soolatüükid või käsnu ravis [vanaema].

Verihurmaga raviti kõik - koeranaelad, tal om punane mahl, siis sellega kastad, niisugune kuskil vistrik või sammaspool.

Varbarohi (verihurmarohi), konnasilmarohi, soolatüükadele kätel vai lehma udarale piigistada selle kollast, piimast mahla ja keedetult anda lehmale, kui see punast kuseb.

Soolatüükale pandi verehurmarohtu peale.

Verehurmarohi viinaga leotatult oli sügelemise vastu.

Verehurmarohi aitas ka soolatüügaste vastu.

Verehurma või joodirohtu võeti. Sealt tuli joodi välja, kui neid katki murdsid, oli tume vedelik, mõru ja kange. Sellel taimel on kollased väikesed õied, kasvab kõrgetel kohtadel, kraavikallastel. Selle vedelikuga määriti neid soolatüükaid ja koeranaelu ja konnasilmi. Aitas küll.

Naistepunaga (nimetab nii verehurmarohtu) võib ka määrida. Võtab ka ära (soolatüükad).

Verihurmarohi soolatüügaste raviks. /---/

Verehurmarohi - see võtab soolatüükad ära. Võtad lehe, teed katki ja hõõrud sellega.

Soolatüükad - need pidi soolaga määrima ja siis üle õla viskama.
Praegu ravitakse verehurmarohuga. See võtab ära kohe. Sellel on kärtskollane mahl. Seda hõõruda ja peale panna mõnikord ja võtab ära.

Soolatüükale verihurma pandi peale, seda kollast mahla.

Soolatüükaid tuleb lõigata kas vana või noorkuu ajal. Peale tuleb panna verehurmarohtu.

Soolatüükaid pidavat saama kaotada ka tikuga põletades, juuksekarvaga soovides või verehurmarohuga.

Vahel, kui tulid soolatüükad käte peale, siis üks asi oli, et sibul tehti pooleks, selle mahlaga hõõruti. Pärast pidi sibula tagasi kokku panema. /---/ Verehurmarohi aitas ka, kui pääle pandi.

Soolatüükale pandi muidu veel soola peale ja verehurma lehte või verehurma mahla.

Kui hakkab kae tulema, siis laugu tuleb ettevaatlikult verehurma lehega määrida.

Verehurmarohi oli õige vana aegu juba tuntud pealemääre, kui oli sügelis, ohatis, skeem. Suhu ei tohi lasta, on mürgine.

Konnasilmi võib hävitada koduselt, verehurmarohu mahlaga (vaiguga), samuti hävitab see soolatüükad (koeranaastud). Selles olen mina teadlik ja olen sellega arstinud.

Verihurmarohi. Surnuaias on neid; mahlaka varrega, kollane piim tuleb välja. Õied on kollakad. Sellega tuleb soolatüükaid määrida. Mina määrisin ka.

Arstirohuks.
Verehurmarohtu vere kinnipanemiseks. Samuti veriheina (raudrohtu).

Verehurmarohi (käsnade pääle pannakse mahla).

Verehurmarohi. Piimataoline vedelik kaotab soolatüükad ja konnasilmad.

Verehurmarohi - nime ei teata. Kuupuhastuse vastu teena.

Naharavi. Soolatüüka rohi, verehurmarohi, kasvab vanadel kalmistutel, kiviaedade ääres, prahihunnikutel ja nii edasi. Juure katkimurdmisel väljaimbuvat punakaskollast mahla pandi värskelt soolatüügastele peale, kaovad ära.

Verehurmarohi: hea vanniekstrakt, haigete jalgade juures jooksva vastu mõjub vaigistavalt.

Verehurma mahl pressida ja määrida mädanevale haavale õrnalt.

Verehurmarohi, vererohi, sügeliserohi. Mahlaga määriti sügelisi ja see tegi terveks.

Soolatüügast määrida verehurma piimamahlaga.

Sügelisi tuleb määrida verehurma mahlaga.

Täiesti kindel on see abi, kui soolatüükaid (ka konnasilmi) hõõruda 1-2 korda verehurmarohu mahlaga.

Need kollased lilled ma tõin maja juure surnuaiast. Pisikese juure tõin, nüüd on maja ümbrus kõik täis. Panen seda kollast piima soolatüüka peale, siis võtab väiksemaks. Üks kasvas otsaees, see on juba kadunud. [Verehurmarohi maja seinaääres]

Konnasilmadest saab lahti, kui neid suvel pritsida verehurmarohu mahlaga 3-4 korda järjest (hoida 3-4 päeva vahet. (See rohi on mürgine.)
Olen ise seda kogenud.

Kui on veiseröögatis.
Sageli juhtub, et jalgadele, reitele või kubemesse, ka kehale tuleb nahahaigus, on sellise ümmarguse kujuga (öeldakse „sõle ringe“, Rapla) punetav ja üleskohutanud ring, mis väga sügeleb ning kui saab vett, läheb vihale ning punetab, muutub leemendavaks ja seejärel suureneb edasi. Vahel võib katta kogu jala, reied, isegi kubemed jne. Apteegirohud sageli ei aita. Kui seda alles märkad, siis aitab see, kui määrida seda kohta värske verehurmarohu punetava mahlaga ja lausuda nii: „Mullu sa tulid veiselt, ära kao kiirelt, mine tuulde, kao metsa, vana mädand kännu alla.“ (Paistu, 1996)
Kui seda on palju, siis tee „teed“: keeda verehurmarohtu (õisi, lehti, juuri), kurna vesi ära ja tee kompresse. Aitab kohe üsna hästi. See vedelik ei pea olema soe. Uuemal ajal on kasutatud omatehtud saialillesalvi ja pärast briljantrohelist. Saab lahti samuti.

Soolatüügast saab kaotada selle vereurmarohuga. Mina olin noor tüdruk, käe peal oli soolatüügas. Ma hammustasin ära ja selle vereurmarohuga tegin kokku.

Uriin kinni, põiehaigused, paistes jalad.
Kui neerud ei tööta nagu tarvis, siis tuleb kasutada verehurmarohtu, väga mõistlikul hulgal, s.o panna lehti ja õisi vette, keeta tee (nõrk) ja juua õhtul seda 1 klaasitäis. Seda õpetas Linnamäe velsker.
[jutustaja] On ise kasutanud ja abi saanud. Praegu põiehaigusi pole.

Konnasilmale, mul tütrel käis üks sõbranna siin ja tal oli jala päka all ja siis see on sihuke kõllane lill, õitseb. Kakkad selle varre ja siis pigistad. Siis tuleb sihuke kõllane vedelik välja, sellega määrid. Vereurmarohi.