Rahvapärased taimenimetused

Naistepune

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

[Kuuriided ja millega arstitaks]
Kui aga kuuriided liig kinnised, ei jookse omal ajal, siis joodud naistepunede teed. Naistepuned kasvada lepistikus, arumaadel. Olla lilla-roosaka õitega ja vefermensi lõhnaga sarnadust.

Ja kui kuuriided liiga kinni on, mitte ei jookse omal ajal, siis juua naistepunede teed, miskaudu kuuriided jälle jooksma hakkavad. Naistepuned kasvavad lepistikus ja arumaadel. Lillaroosaka õitega, vehvermensi lõhnaga sarnadust.

Seestvalude vasta joodi ka naistepune teed. See on üks kollaste õitega ja sitke varrega lill, viieharaline õis pial. Korjati õitsmise aal ja kuivatati kõik see taimes koos ära. Kui seest valutas, leigati need puned peenemaks ja keeva vett piale ja joodi kohe soojalt.

Neitsepunest ehk naistepunest (Hypericum perforatum) keedetakse teed ja juuakse seda kuuverede puhul.

Inimeste rabanduse vastu naistepuned.

Kui kuuriided liiga kinni on, siis naistepunede teed juua, mis suvel lepistikus kasvavad, lilla lopsaka õitega.

Naistepuned aitavad ohatuse vastu. Kui naiste kuuhaiguse veri satub meeste ihule, ohatab see üles. Selle arstimiseks tuleb naistepuned ära keeta ja seda vett juua ja sellega pesta.

[Ravimtaimi]
Naistepune tarvitati mitmete naistehaiguste puhul.

Naistepuned on nierude vastu, pea uimasuse vastu.

Ma joongi neid teesid. Raudrohi ja viravoi ja. Poest ma enam ei ostagi. Öeldakse, see on arstirohuks mitme haiguse vastu. [Naistepuna]

Naiste pune (naistepuna); punerdaja; viinapuna; punejas [Hypericum perforatum].
On tarvitatav arstirohuna: tehakse teed - „puneja teed“, mida juuakse mitmesuguse haiguse vastu, nagu neeru-, jooksvahaiguse ja verekusemise vastu; parandavat ka mõned rasked sisemised haigused. Ka ehmatuserohuna tarvitatav. - Ka värvitakse sellega lõngu või riiet. Kui neid palju korjata ja padas keeta, siis saab kollakas-lilla värvi. - Pandakse ka viina hulka, siis võtab halva viinamaigu ära.

Naistepuned maast ohatand haigustele.

Naistepuned. Õisi ja lehti viina sees. Seest venimise vastu.

Hypericum perforatum: naistepune (naiste kuuhaiguse vastu ja nurgavoodis).