Rahvapärased taimenimetused

Mündid

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

[Labiatae]
Mentha arvensis
Mündid. Taime pruugitakse, ärakuivatatud, lahtise kõhuhaiguse vastu tee viisil. Võetakse umb. peotäis taimi ja valatakse ½ toopi keeva vett pääle, lastakse pool tundi seista ja juuakse seda, kui magama heidetakse, kõik ära.

Roos. Sinisele suhkrupeapaberile tehti musta pliiatsiga ristid peale ja pandi roosi peale. Pärast, kui suhkupaberit ei olnud, võeti sinine vihikukaas. Mündid (umbrohi) hõõruti peeneks ja pandi peale.

Hambavalu.
Hambavalu puhul hoiti küll suus mitmesugust ravitaimede teed. Kummelitest, krookslehtedest, müntidest ja teelehtedest. Sibulat pandi toorelt tükike hambaauku või mäerõika juuretükk. Aga hambaauku pisteti ka tõrvasse kastetud topike. Ja mõni hoidis petrooli ka suus. Eks kummeliteed hoiti suus ja pandi soojalt põsele peale. Siis on veel leida põllu ääres hambavalu lill. Sellel lillel on väikesed valged õied ja lehed harulised nagu pihlakal. Seda lille pannakse kohe valutavale hambale peale. Hambavalu puhul joodi ja hoiti suus ka pärnaõie teed. Mõnikord aitas piparmündi tee ka. /---/

Mündid olivad, ennevanal ajal oli selle nimest punend. Sai hia tee. See oli rohust, kui kõht haige.

[Arstirohtudeks tarvitatavaid taimi.]
Mündid.

Mündid ja kalmused toodi voodisse, nende lõhn ajas kirbud ja lutikad voodist minema.

Mündid on kurguhaiguse vasta.

[Taimede tarvitamine kirjutatud „Maa-rahva Kodu-Arstist“ sõna-sõnalt]
Mündid kasvavad vägeva maa sees, neid on mitu seltsi, näiteks metsa-piparmünt ning konnamünt, kuid kõige parem siiski on piparmünt. Tal on kallis lõhn, kui teda suus hoida, teeb suu külmaks. Kui kõht lahti ja valutab, võtta pool lusikatäit piparmünti, vala keeva vett pääle umbes tassitäis ning õhtul enne magamaminemist ära juua. See on väga tarvilik rohi, teda tarvitatakse veel teisteks abinõudeks.

Mündid - maitseained ja tee.

Mündid (Mentha). Teed - lehtedest ja õitest.

Mündid on seestvalu vastu.

Mündid.
Mündid on kõhuvalu vastu head. Tehakse teed ja juuakse. Mündid on ka koleera vastu, tarvitatakse niisama kui kõhuvalu juureski.

Mündid - teeks.

Mündid - teed.

Mündid on jooksvahaigusele.

Mündid - paistetamise vastu.

Muuks otstarbeks:
- mündid teeks,

Mündid on peavalu vastu.

Mündid pannakse vorstide ja tee hulka.

Mündid: sisemiste haiguste vastu teena.

Kui kõht valutab, võta pool lusikatäit piparmündi rohtu ning pool mündirohtu, vala kuuma vett (korteri jao) peale, lase ummukses seista ning joo seda vett, kuni valu ära kaob. Mündi õied maarja-jäega keedetud värvivad villad kollaseks. Juured, mis kevadisel ehk sügisesel ajal korjata, kui neid õllega keedetakse, värvivad kollaseid villu punaseks.