Haiguste märksõnad

Radikuliit

Selle haiguse märksõnaga setotud rahvapäraste taimenimetuse loetelu:

Selle haiguse märksõnaga seotud tekstid:

RKM II 381, 422/3 (1c) < Järva-Madise khk. (1985)
Maarjasõnajalaga (Dryopteris filix-mas) olen alati ristluudes radikuliidivalud ära saanud, millele enam ambulatoorne ravi ei tahtnud aidata.

RKM II 384, 173/4 (30) < Tallinn < Saaremaa (1985)
Radikuliit (jooksva).
Jooksvat arstiti ka mitmet viisi. Võilille värskeid õisi leotati petrooliumis 24 tundi ja selle vedelikuga määriti haiget kohta. Samaks otstarbeks kasutati ka kastanimune, neid samuti petrooleumis 24 tundi leotades, haiget kohta määrides. Määriti kuke või hane sulega paljast petrooliumi ja paisteti palavas.

RKM II 405, 521 (8b) < Tallinn (s. Laul), s. 1909 (1985)
Üks peotäis mustasõstra koori, kolm liitrit vett. Keeta, kuni järele jääb üks liiter teed. Päeva jooksul juua lonksuti ja janu kustutamiseks nii palju, kui on vastuvõetav. Radikuliidi puhul.

RKM II 435, 205 (68) < Harju-Madise khk., Tänavaotsa k., Kruusimäe t. < Kullamaa khk. (1990)
Kaelaradikuliidi ravi. Nõgesed panna krae vahele. Saunas vihelda nõgestega ja juua nõgeseteed. Väga hea on, aitab.

RKM II 446, 216 (39) < Torma khk., Lohusuu v., Raadna k., Tõnura t. (1991)
Sookaeltega ja sassaparilladega raviti jooksvat. Vanasti oli jooksva, nüüd on radikuliit. Need teevad uimaseks. Ikka tehti leotist mingisugust.

RKM II 446, 320 (20) < Torma khk., Lohusuu v., Lagedi k. (1991)
Sookaeltest sai ka abi radikuliidi või reumavalu puhul. Ka joodi sisse. Arst pole rohkem lubanud, kui pool klaasi päevas.

RKM II 466, 265 (14) < Tomski obl., Vambola k. < Tomski obl., Lillenkofi k. (1994)
Kui radikuliit on, pihtakuusk, neid oksasid, teha vanni. Pehmed oksad on.

KKI 68, 89 (11) < Jämaja khk., Mõisa k. (1977)
Radikuliiti ravitakse äädikas leotatud maarjasõnajalgadega.

RKM I 18, 118 < Tallinn (1984)
Sofori nastoika ravib nahahaigusi, kopsutuberkuloosi, I, II ja III astme kergeid ja keskmisi põletushaavu, muljumisi, äralöömise muhke, furunkleid, karbunkleid, nahatuberkuloosi, rinnapõletikku (mastiiti - rinnanäärmepõletikku), tromflemiiti (veenipõletik ning veeni ummistumine trombidega), maksahaigusi, 12-sõrmiksoole haigusi, odraiva, hambavalu, igemehaigusi, ekseemi, seenhaigusi (diateesi soodumus mõningate haiguste puhul), neeruhaigusi.
Valmistamine - viljad lõigata seemne keskkohalt katki, panna klaas- või portselannõusse 10 grammi vilja ja valada üle 100-150 grammi 50-kraadise viinaga, asetada kümneks päevaks seisma, kusjuures segada 2-3 korda päevas, siis pigistada ja filtreerida läbi vati või filterpaberi. Valada tumedavärvilisse pudelisse.
Tarvitada - sisehaiguste korral 20-30 tilka 3 korda päevas, neljas kord vastu ööd. Seda teha kolme nädala kestel. Vajaduse korral uuesti kümne päeva möödumisel.
Juuste väljalangemise korral määrida pead 5-10-protsendilise lahusega, samuti määrida radikuliidihaigeid kohti; sisse võtta kõrgvererõhu korral. (Kasutatakse ka lahusest võetud marju radikuliidihaigete kohtade määrimiseks ning kõrgvererõhu korral.)
Nastoika ei tekita valuaistinguid, tõkestab mädanemist ja kiirendab haavade parandamist.

RKM I 18, 119 (2) < Tallinn (1984)
Maikuu mesi 625 grammi, aaloe 375 grammi, vein 875 grammi. Aaloe peenestada hakkmasinaga (aaloe peab olema 3-5 aastane ja 5 päeva enne aaloe lõikamist taime mitte kasta). Segu asetada 5 päevaks pimedasse kohta. Võtta esimesed 5 päeva 1 supilusikatäis 3 korda päevas 1 tund enne sööki. Ravimise aeg 2-3 nädalat kuni 1,5 kuud. Seda segu sellises doseeringus soovitatakse kopsutuberkuloosi, maohaavandite ja teiste haavandite raviks. Sel viisil ravitakse grippi, angiini. Ühe kuu jooksul võib terveks ravida kroonilised haigused, radikuliidid, kroonilised verehaigused, hüpertoonia, reuma, maksa-, mao-, südame- ja neeruhaigused, psüühilised häired, onkoloogilised haigused, naistehaigused.

RKM I 19, 261 (310) < Võru l. (1984)
Radikuliidi raviks panna voodilinade alla sõnajala lehti.

RKM I 23, 203 (20) < Tartu l. (1990)
Sireliõied viinaga on radikuliidi vastu.

RKM I 23, 203 (27) < Tarvastu khk., Suislepa k. (1990)
Radikuliit - maarjasõnajala lehed sitskotti ja seda haige koha peal hoida.

RKM I 30, 313 (2) < Kanepi khk., Ihamaru k. (1993)
Kastanitõrudega saab ka ravida radikuliiti. Krootuse kooli õpetajanna Silvia Voover ütles minule, et kanna kastanitõrusid taskus pidevalt ja pane ka viina sisse ja määri sellega. Nii ma ka teen ja elada saan.

EFA II 17, 171 (34) < Martna khk., Kuluse k. < Jüri khk., Vaida al. (1996)
Kaselehetee on reuma vastu ja peavalu vastu ja liigesepõletiku vastu. See on arstiraamatus ja seda käsib Kaljo Mandre. Mu tütrel on radikuliit kaela sees, temal on istuv töö, ta lubas ka hakata seda jooma. Mandre ütles, et jaanipäevani korjata, siis lähevad vanaks, siis ei ole enam seda mõju.

EFA I 9, 250/1 (3) < Urvaste khk., Antsla v., Lusti k. (1995)
„Estoniaga“ midagi oli, kui Taivo oli „Estonia“ peal, siis nägin unel, koledat unenägu nägin. Unega oli mul palju seoses. Enam-vähem ma oskan ära seletada ka, mis see on, mis asi on tulemas. Inimesega kohtumine unel tähendas, et ma saan temaga kokku. Ise ma ei mõtle sellele, vaid ta tuleb lihtsalt mulle sedaviisi ette.
Näites nüüd ma hulga aega ei näe Ustavit ja siis nägin, et tal selg oli haige. Ja siis eile saime kokku ja ta ütles, et tal selg valutas. Ma soovitasin veel neid sõnajalgu võtta ja nendega kompressi teha. See aitab kohe alati hästi valude puhul. Seljaradikuliidile näiteks.

EFA I 17, 205 < Omski obl., Mihhailovka k. (1996)
Rahvameditsiinist: üks mees, kes teadis, et tal on vähk, oli kuulnud, et kärbseseen avitab. Läks metsa. Kohe sõi seene metsas. Läks edasi ja sõi teise veel. Kolmanda pani taskusse. Siis heitis magama. Kui ärkas, oli juba õhtu. Mees läks koju ja tundis, et tal on tugev söögiisu. Ta sõi palju ja naine arvas, et mees nüüd sureb - enne surma pidi olema suur isu. Aga ta jäi ellu ja sai terveks.
Aksinjal oli endal kunagi rind katki ja valutas. Ise arvas, et on vähk. Ta pani endale terve kärbseseene peale, teisel päeval veel teise. Saigi vähist terveks. Aksinja korjab pangede viisi kärbseseeni koju.
Sada grammi purustatud ja kuivatatud kärbseseeni pannakse poole liitri kõva samagonni peale. Kui teha toorestest kärbseseentest, siis pannakse pool pudelit seeni täis. Toored seened on paremadki, neil on kõik jõud sees. Piirituse sisse oleks muidugi parem teha, aga seda pole saada. Viin ei kõlba, viina peale tehtud lahus läheb hapuks. Ka lahja kärbseseenega lahus läheb hapuks.
Lahust võetakse kolm korda päevas üks supilusikatäis, seda juhul, kui ollakse õige haige.
Hallid täppidega seened on eriti tugevatoimelised, punased nii tugevad ei ole. Noored kärbseseened on eriti head
Kärbseseent määritakse peale valu puhul, radikuliidi puhul.