Rahvapärased taimenimetused

Ubalehed

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Ubalehed, kolmleht (Menyanthes trifoliata). Nende lehtede teed juuakse kõhuhaiguse, palaviku ja rinna- ja kopsutõbede vastu (Otepää kihelk).

Ubalehed.
On head tiisikuse vastu, kasvavad ojade äärede peal, tümas maas, mõnedel on marjad otsas, nagu kadakamarjad. Neid rohtusid võetakse ühes juurtega välja, kuivatada, keedeta, ja kui inimene tiiskuses on, siis võeta leent tuliselt sisse, aga mitte palju, vaid veike klaasike korraga, sukruga ühes, nagu teevett, päeva sees kaks ehk kolm korda.

Ubalehed. Ubalehed kasvavad mäda heinamaade peal ja on laiad ühelised ja madala kasvuga lehed, neid korjatakse, kujutakse ja siis keedetakse hästi ummusin ja juuakse siis seda leent mitu kõrda päevas, kel koeranaelad külges on. See jook on väga mõru ja kujutada liisnad verd ära.

Korjaku ubalehti, kuivatagu, keetku seda ummuksis, joogu seda. See on ka tiisikuse vastu hea rohi.

Niisama heaks arstirohuks on tiisikuse vasta ubalehed. Neid korjatakse, pannakse patta, vett peale, keedetakse hästi läbi. Pärast keetmist juuakse seda vett. Ubalehtede keetmist ja joomist tuleb pikemat aega jätkata.

Tiisikuse arstimiseks juuakse põdrasamblateed, ka soona teed ehk ubalehtede teed.

Ubalehtedest tehakse teed venimise haiguse vasta.

Ubalehed on köha vasta.

Ubalehed - tiisikuse vastu, keedetakse ummukses.

Ubalehti korjati, kuivatati ja siis hõõruti peeneks pulbriks. Seda anti sisse, kui oli kõhutõbi. Tarvitati ka juuri. Kui niideti, siis loriseti, et sa liiguta lipsu ja ma uhun ubalehte. See lause oli tehtud just vastupidi. Lipsu oli raske niita, täis mutimullahunnikuid. Ubalehte oli kangesti kerge niita, läks maha nii et kohises.

Ualehed. Madalad kõhad kus on, sääl kasvab niisikene hein, nagu ualehed. Ualehed ja ualehe juured. Seda korjeti ja seda tied. Nied on tiiskuse vasta.

Ubalehti. Kasvavad madalas ojas. Kolmeharalised lehed ja mitu roosakat õit püstja varre küljes. Neid ta kuivatas ja põletas väikese paja sees ja hingas seda suitsu sisse, kui hing kinni oli.

Ubalehed - tiisikuse vastu, keedetakse ummukses.

Ubalehed.
Keedetakse ja selle vee sees leotakse või pestakse haiget kohta. Jooksvahaiguse vastu.

Arstirohtude valmistamiseks tarvitatakse ka ubalehti, tedremarana juuri, köömneid, piparmünte, kadakamarju, tungalteri, kalmusejuuri, linaseemneid, tille, kuslapuu lehte, tammekoori, õune, raudrohtu, türgi pipra kaune, venheni terasid, koirohtu, rabarberijuuri, kanepiseemneid, karukolla eosed ja nii edasi.

Ubalehed on tiisikuse vastu.

Taimed, mida vanasti tarvitati arstirohuks.
Reinvarred, ubalehed, maakõrvad ja haavakoored. Tiiskusehaiguse vastu teeks tehes ja sisse juues.

Ubalehed jões ning soos - kõhukinnisuse korral kuivatatult pulbriks.