Rahvapärased taimenimetused

Osi

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Ka kadakamarja, koirohu, osja- ja salveitee on hea samade haiguste [neeru- või maksakivide] korral. Kadakamarju võib ka kuivalt süüa: esmaspäev viis kadakamarja ära süüa, siis iga päev üks mari rohkem. Nõnda 14 päeva, siis iga päev üks mari vähem kuni viie peale tagasi.

Osjad - kuuskjalg, lehmanisad hüüavad - kuivatatud piast väga head, kui põis haige, kusemine valus. Selle auru pial istusid, kohe aitas. Suvel võis panna toorelt, talvel kuivatatult.

Elidingale - raudnõgesid ja osjasid piale.

Põldosjad, oravasabad, osi, kuused, kullerkuusk. V. K. Хвощ. L. K. Equisetum. Põldosja teed joodakse ja istutakse kuuma auru vanni, kui on ägedad valud põies ehk on põie- ehk neerukivid.

Mauhaavade vasta on hea teeäärsed lehed (teelehed), osjad, üks muskatpähkel ja kasepungasi, pane pudelisse, vala peale pool liitrit 40 kraadi kanget viina. Võta sisse kolm korda päevas enne sööki 30 tilka korraga.

Luutiisikust ravisime kuuskjala (kuuskjalg, oravasaba - väljakasvanud osi) kiedissega. Tegime paksu kiedisse ja paksult piale, nigu kompressi muodi sai tehtud. Kietasime vierand tundi kohe. Kuuskjalga kutsusivad ka oravasaba.

Minu emal läinud nägu ohatisse, vistrikusi täis. Tuli siis siia Vaita mamma juure (oli noor tüdruk, siit Ansuga sehvt sees), läks metsa kaudu, ei tuld Tõnuansu õue pealtki läbi. Mamma öeld: „See on tuuletõbi, võta need kuuskjalad (osjad)“ Käskinud neid keeta ja siis põse peale panna. Nädala pärast kadund ära. Mamma oli üldse hirmsasti korjand neid maarohtusi.

Osja on vist liigestehaiguse vastu. Ikka teed juua.

[Arstirohuks:]
Osjad.

Osi - konnaosi. Õsjad hautada, siis kui on juba kuuse moodi, kui on seljahaigused, ämbri sisse ja siis käterätikuga hõeruda. Ka sellest teed keeta ja juua. Este pool klaasi kolm korda päivas.

Osjade kevadistest võrsetest, „seatilgadest“, tehakse kompresse.

Taimedest nagu kummelitest, raudrohust, osjast valmistatakse teed köha vastu.

Osi. Equisetum hiemale L. (kasvab liivasel pinnal). Kui on “kidsi” käe sees, see on, kui vältavast tööst kaob käerandme liikmel liikmeõli, käe liigutamine on valuga seotud, käsi paistetab, - siis tambitakse Equiset hiemale L. pudruks ja pannakse valutava liikme pääle, päält köidetakse nartsuga koht kinni.

Osja tsäid tiid, ku kusemise man hätä om, kuse kinni võtt.