Rahvapärased taimenimetused

Kadakarasv

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

ERA II 285, 58/61 (3u) < Rapla khk., Kabala v., Hiiepõlma t. (1940)
Kopsupõletiku vastu on hea raud- ehk plekk-asi tuliseks teha, tõrva peale tilgutada, seda auru haigele nina alla panna sissehingamiseks on väga hea. Olen ise sellest abi saand, kui hingamine oli nii raske, et vaevalt veel kõõksuda sain.
Kadakarasva korjatakse, pannakse pudelisse, kork kõvaste kuusevaiguga pealt kinni, lähäb seistes rohekaks haljaks vedelikuks. Võetakse rinnahaiguse ja läkaköha vastu.

ERA II 288, 200 (27) < Tallinn l. (1940)
Seespidised vahendid - kalaõli ja ka kadakarasva õli aitab silmahaiguse vastu.

H II 37, 776 (1) < Märjamaa khk., Valgu k. (1892)
Kui loomad köhivad, siis antakse neile kadakarasva vett juua, see peab aitama. Ka inimestele peab see hea olema. Kadakarasv saab ühe pudeli sisse pandud ja pudeliga ühte sooja kohta, nii et see rasv ära sulab, siis joodakse seda vett.

ERA II 288, 184 (6) < Tallinn l. (1940)
Kõrva arstiti ka kadakarasvaga. Kevadel ilmub kadakate okstele kollane rasvataoline või sülditaoline ollus. See aeti lusika sees kuumaks, muidugi ikka nii, et ei põletanud, ja kasteti puhas linane tropp sinna sisse ja pandi kõrva, kui kõrvad haiged olid.

RKM II 111, 532/33 < Pöide khk., Saareküla k. (1961)
Pakatamisi (lõhenemisi) nahal on ravitud nii, et on ära lõigatud haava servadelt paks nahk ja pandud haavale nartsuga kadakarasvaplaaster; ka searasva ja männivaiku kasutatud pakatamishaavade ravimina.
Vahemärkus kogujalt.
Kadakarasv on kollane sültjas kadakavaik, mis kevadepoolsel suvel kadaka tüvest välja imbub, peamiselt vihmasajule järgnevatel soojadel päevadel.

ERA II 27, 211 (20) < Nissi khk., Riisipere v., Aude k., Toomanni t. < Nissi khk., Riisipere v., Viisu k. (1930)
Külmtõbi oli ennemuiste. Oli üks pikaldane haigus. Inime väriseb, kui tõbi tuleb. Pandi ikka üheksa villakotti peale ja otsiti kadagarasva. Üheksa aho leiba anti. Seapahna toodi alla. Mõnel käis päeva takka, oled oemane ja värised, nii et keha hüppab.

Vilbaste, TN 7, 518 (29a) < Kihelkonna khk., Tagamõisa k. (1930)
Kadakas. Kadakakoored tarvitatakse värvaineks. Kadakarasv parandab haavu ja hõõrund kohti.

EFA II 3, 358 (16) < Valjala khk., Jõõri k., Uuelu t. (s. Saar), s. 1921 (1995)
See oligi kuresaabas jalgas, kui nahad pakatasid ära. Kadaka vaik on kollane. Kadakatest ajas välja mingi kollane ja seda määriti lastele peale, et parandab kuresaapad ära.