Rahvapärased taimenimetused

Kadakarasv

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Kopsupõletiku vastu on hea raud- ehk plekk-asi tuliseks teha, tõrva peale tilgutada, seda auru haigele nina alla panna sissehingamiseks on väga hea. Olen ise sellest abi saand, kui hingamine oli nii raske, et vaevalt veel kõõksuda sain.
Kadakarasva korjatakse, pannakse pudelisse, kork kõvaste kuusevaiguga pealt kinni, lähäb seistes rohekaks haljaks vedelikuks. Võetakse rinnahaiguse ja läkaköha vastu.

Seespidised vahendid - kalaõli ja ka kadakarasva õli aitab silmahaiguse vastu.

Kui loomad köhivad, siis antakse neile kadakarasva vett juua, see peab aitama. Ka inimestele peab see hea olema. Kadakarasv saab ühe pudeli sisse pandud ja pudeliga ühte sooja kohta, nii et see rasv ära sulab, siis joodakse seda vett.

Kõrva arstiti ka kadakarasvaga. Kevadel ilmub kadakate okstele kollane rasvataoline või sülditaoline ollus. See aeti lusika sees kuumaks, muidugi ikka nii, et ei põletanud, ja kasteti puhas linane tropp sinna sisse ja pandi kõrva, kui kõrvad haiged olid.

Pakatamisi (lõhenemisi) nahal on ravitud nii, et on ära lõigatud haava servadelt paks nahk ja pandud haavale nartsuga kadakarasvaplaaster; ka searasva ja männivaiku kasutatud pakatamishaavade ravimina.
Vahemärkus kogujalt.
Kadakarasv on kollane sültjas kadakavaik, mis kevadepoolsel suvel kadaka tüvest välja imbub, peamiselt vihmasajule järgnevatel soojadel päevadel.

Külmtõbi oli ennemuiste. Oli üks pikaldane haigus. Inime väriseb, kui tõbi tuleb. Pandi ikka üheksa villakotti peale ja otsiti kadagarasva. Üheksa aho leiba anti. Seapahna toodi alla. Mõnel käis päeva takka, oled oemane ja värised, nii et keha hüppab.

Kadakas. Kadakakoored tarvitatakse värvaineks. Kadakarasv parandab haavu ja hõõrund kohti.

See oligi kuresaabas jalgas, kui nahad pakatasid ära. Kadaka vaik on kollane. Kadakatest ajas välja mingi kollane ja seda määriti lastele peale, et parandab kuresaapad ära.