Rahvapärased taimenimetused

Salvei

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Kahepoolsed (kurgumandlid). Haiged kurgumandlid on tumepunast värvi, sagedasti kaetud valgete plekkidega: naerid, salvid.

Külmarohi.
Salevi tee, palderjaani tee, luuvalu tee (?) om väga hää rohi, kui külma vett ehk pajast oled joonu, kui sinul lämi om olnu.

Köha vastu.
Abi köha, sulu ja kaelahaiguse vastu on kange salbeitee, kuhu mett ja natuke äädikad sisse pannakse. Kui nina kinni, juuakse seda vett 6 kunni 12 korda hää sõõmaluusika täis soojalt päävas; kui köha on, niisama palju; kui kael haige, siis päävas 20 kuni 30 korda.

Ka kadakamarja, koirohu, osja- ja salveitee on hea samade haiguste [neeru- või maksakivide] korral. Kadakamarju võib ka kuivalt süüa: esmaspäev viis kadakamarja ära süüa, siis iga päev üks mari rohkem. Nõnda 14 päeva, siis iga päev üks mari vähem kuni viie peale tagasi.

Põrnahaiguse vastu on head lambakeeled, salvei ja kõrvenõges.
Kõik eraldi ära kuivatada, mitte päikese paistel, pulbriks hõõruda iga rohi eraldi. Võtta igat rohtu üks teelusikatäis, sega hästi heaste ära. Võtta sisse üks nuaotsatäis korraga kolm korda päevas enne sööki, juua sooja veega. Kui rohi saab otsa, võib veel korrata.

Kui suunurgad lõhenevad, saab abi salveileotisest.

Külmetushaiguste puhul on veel rahvale tuntud raudrohi, salvei, kadakas, nurmenukk, piparmünt, sibul ja küüslauk.

Neeru- ja sapikivide raviks pidi jooma teelehtede, kadakamarjade, osjade või salveide teed. Kadakamarju võis ka kuivalt süüa.
Aliide Jürgenson sündis 28. aug. 1892. a. Sindis, elas seal Pärnu mnt 44-4 ja suri 1968. a.

Salvia õied ja lehed olid, et kurku kuristada, kui kurk haige oli. Siis oli ta kohe möödas.

[Üheksavägine ehk üheksamehevägi.] Üheksavägise tee segatud salvõieteega on soojatõve haiguse korral soovitav juua.

Salveitee (kuristamiseks) on kurgu limasnaha paistetuse, kurgumandlite vastu. Kange tee + mesi - venivaks, äädikat hulka, hapukas segu, iga tunni tagant kuristada.

Kuidas meesterahvad äraraisatud jõu tagasi võivad saada.
Võta üks kortel Hispaani marjaviina, pane üks veerand loodi soola ja salveit sinna juurde, korgi see hästi kinni ja mata 14 päevaks või 3 nädalaks liiva sisse ja võta siis hommikul ja õhtul natuke aega enne magamaheitmist sellest endale pisut joogiks.

Hambapulber.
Võta keskmise suurusega sidrun, pista tema sisse 10 kuni 12 nelgiiva, lase see leivaahjus nii kuivaks, kui võimalik ära kuivada, hõõru see pulbriks, võta niisama palju praetud musta leiba, tee pulbriks, sega kõik segamini, pane kaalu järele 1/8 osa mahlakannikese juure pulbrit ja 1/8 osa salvei pulbrit, sega neid ja hoia tarvitamiseks.

Aedesalvei - sellest tehtud teega olen lapsena kuristanud kurku ja sellega olen nooruses ravinud kahepoolseid. Olen kuulnud selle tee puhastavast toimest maksa- ja neeruhaiguste korral. Tean, et noored naised on seda keedist kasutanud kerge emakaverejooksu vastu. (Teave kuuldud Raplast 1930.-40. aastail.)