Rahvapärased taimenimetused

Ingver

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Kummelitee veega tuleb silmi peseda, kui silmad vett jooksevad; kui karvad silma seespool ette tulevad, nopitakse nad ära, ja peeneks hõerutud suhkurt, mille juure üks väike osa ingverituhka juure lisatakse, puhatakse sisse.

[Valerianaceae] Valeriana officinalis
Jungver. Juured pulbriks hõõruda, pulbert veega sisse võtta, on külmatõbe (hallitõbe), luuvalu ja päävalu vastu, niisama ka külmetamise vastu.

[Valerianaceae] Valeriana officinalis
[Jungver] Pulber heinputke juurtega segatud ja siis sisse võetud, paneb lahtise kõhu kinni.

Ingverijuurikad on siis head, kui söögiisu on kadund.

Kui kõht lahti on, siis selle vastu on ingveri-eli.

Ingver kasvab madala maa peal, tarvitakse seest-venituse haiguse vastu.

On kaks ingveri: esimene - pole mürgine, tarvitati vürtsina, on hambavalu vastu. [Teine - mürgine.]

[On kaks ingveri: esimene - pole mürgine.] Teine - mürgine, tarvitati sügeliste ja nahahaiguste vastu.

Ingver. Neid on kahte seltsi. Esimene ei ole mürgine. Vanasti tarvitati hambavalu vastu.

Teine on mürgine [Ingver]. Vanasti tarvitati sügeliste ja teiste nahahaiguste vastu.

Taimede tarvitamine vanal ajal.
Vanal ajal tarvitati väga palju taimi arstirohuks ja värvimiseks. Inimesed olid väga rumalad, ei tunnud muid rohtusi kui taimeid. Üks tegi proovi, et sellest taimest saab selle haiguse vastu väga hääd rohtu. Ja nii hakkasid kõik järele tegema. Arstirohuks tarvitati väga mitmesuguseid taimi. Nende nimed oleks järgmised. Palderjaanijuured, ingverijuured, arnikaõied, reinvarred, kummeliõied, üheksamaõied, raudrohu õied, kalkarid, maarjasõnajalg. Neist valmistati väga palju arstirohte.

Ingverijuuri viina sisse arstirohuks, maitseaineks.

Ingver - viina sisse, arstirohuks.

Ingveri - arstirohuks.

Ingverijuured. Südamehaiguse vastu. Juured puhastakse, lõigatakse tükkideks ning pannakse viina sisse. Kindel kork peab sellel pudelil olema, kus see nad on.

Venituserohud on: arnikatee, palderjani juured. Keeta teeks ehk leotada viina sees. Ingverijuured viina sees leotada, mädarõika juured süüa.

Ingver kasvab põllumaades kivihunnikute juures, kust ei saa künda. Köömne moodi taim. Valged õied ja lehed suuremad kui köömnel. Juuri pandi viina sisse ja joodi kõhuhaiguse vastu. Meil kodus joodi. Seda taime on vähe leida.

Lgp. sm G. Vilbaste. Vabandage, et tülitan Teid oma kirjaga. Nimelt huvitab mind selline küsimus, kas Teie teate meie kodumaise päritoluga taime, mida meil, eriti Põhja-Eestis rahvas nimetab ingveriks. Taim kuulub sugukonda Umbelliferae ja kasvavat niisketes ja märgades kohtades ning rahvas kasutavat teda kõhurohuna. Minu poole pöördus sellise küsimusega üks kohalik arst ja palus, et ma püüaksin seda selgitada. Tartus aga ei leidnud ma inimest, kes oleks seda teadnud. Sm K. Eichwald soovitas mul pöörduda Teie poole, kuna Teie olete tegelenud selliste küsimustega. Kui Teil on võimalik vastata, siis palun see saata aadressil: TRÜ Taimesüstem. ja geobot. kat. Mitšurini 40 H.. Kuulpak
[soo-piimputk Peucedanum palustre]

Ravimtaimed - arnika - tehti teed, kui kõhuvalu või vanainimene seest venind; ingverijuured - viina sisse pandi, kole kange.

Ingverivarse tarvitakse venimisehaigusele.