Rahvapärased taimenimetused

Kesalill

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

EKS c, 71 (1a) < Torma khk. (1891)
[Vilaceae]
Viola tricolor
Kesalill. Kesalilled on üheksa haiguse rohi; kõigepäält jooksja ja rinnatõbe vastu. Vars õie ja lehtidega keedetakse veega ummukses ja seda vett joodakse.

ERA II 292, 261 (6) < Kose khk. (1941)
Väga hea abinõu olla, kui silmad punetavad ja paestetanud ja kipetavad, tuua kevadel, kui esemesed kesalilled (kohaliku nimega kanaperssed) on õitsema hakanud, korjata nende lillede õise, õhtupoole, kui vihma ega kastet ei ole. Lasta teisel pääval natuke varjulises kohas kuivada, siis sooja, aga mitte kohe lüpstud piimaga keeta, kuni see segu pruunroheliseks läheb. Siis lasta seda läbi riide (linase) imbuda, et roog ja muu kõnts jääb lina peale. Lasta seda jahtuda. Siis kui nii soe veel on nagu lüpstud lehmapiim, võib seda panna ööseks lapiga silmade peale ja paari pääva pärast paranevad silmad.

Vilbaste, TN 1, 906 < Karksi khk., Karksi-Nuia alev (1935)
Üksikud niidu kesalilled. Jalapaistetuse vastu.

Vilbaste, TN 7, 1209 (8) < Jõhvi khk., Kohtla-Järve (1929)
Kesalilledega arstiti silmahaigust. Ühe klaasi keeva vee kohta kaks teelusikat kuivi õisi, lasti jahtuda, kurnati läbi riide, valmistati leiged kompressid.

ERA II 6, 538 (2) < Rapla khk., Lõpemetsa k., Aetveski (e. Kuke) t. (Arro), 52 a (1928)
Armastuse proovimine. Võetakse valge kesalille (kanaperse, karikakar ?) õis ja hakatakse selle õislehti ükshaaval ära tõmbama. Seejuures peab mõtlema sellele, kes sind armastab. Loetakse (tõmmates igakord ühe õislehe) armastab, südamest, palavalt, vähe, ei ühti. Milline jääb kõige viimaseks see iseloomustab kallima armastust.