Rahvapärased taimenimetused

Kollane karikakar

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Kollatõbisele keedetakse kollaste karikakrate vett juua.

Kollaste karikakrate keedis on ka kollatõbe vastu rohuks.

Kollatõbi.
Kollastest karikakraõitest keeta teed ja juua.

Kollatõbi: 9 täid pandi kas valmis köögi või saia sisse ja söödeti elusalt haigele. Kollaste karikarde teed juua.

Kollatõbi. Joodi orase- ja kollase karikakra teed.

Kollatõbi. Söödi kollaste jalgadega kana liha ja joodi kollaste karikakarde vett.

Kollatõbi. Joodi kollaste karikarde teed.

Kollatõbi. Peab sööma kollast munarebu, porgandit, kollaste jalgadega kana liha ja kollaste karikarde teed juua. Kõik, mis on kollane, seda peab sööma.

Oma haigustest mäletan, kui olin seitsmeaastane, haigestusin kollatõppe.
Minu ema Maria Treial arvas, et haigus oli tulnud külmetamisest, sest istusin talvel külmaga linaropsijate juures. Tuppa ei ole üksi jäänud, sest mind olid hirmutanud nende õudsad tondijutud. Ema keetis mulle nõiakolla teed, otsis küünist ja lakast ristikheina seest kollaseid karikakraid, tegi neist teed ja vanni.
Varsti oli paranemist märgata ja ma sain terveks.

Kollatõbi. Kollase karikakra teed juua. Minu isa rääkis, et on väga hea, ja korjas ka. Minu isa teadis palju arstirohte.

Kollatõbi. Olin ise haige. Jõin kollase karikakra teed ja oraseteed. Orasetee on väga paha. Kollaste jalgadega kana puljongit ka joodi.

Maksahaigus, kui valged nahalaigud on näo peal. Kollase karikakra teed juua.

Langetõbi. Kollaste karikakarde juured kuivatati ära ja siis keedeti ära. Seda vett joodi.

Kollane karikakar - kollatõbe vastu.

Ristikheina sees kasvavad kollased karikakrad. Nende tee on läkaköha vastu.

Kollane karikakar aitab köha vastu. Tehti teed.

Kollatõbest peatas minu ema minu ära täpselt niiviisi. Alla kümne aasta olin, silmavalged kollased. Teised vanainimesed õppasid, et korja kollast karikakart. Talvine aeg oli, kus ta siis korjas, heinte seest otsis õienuppusid ja ikka leidis. Ema tegi vanni ja jootis teed ja nii kaduski ära.

Kuutõbe korral kollane karikakar. Sellest tehti teed ja tinktuuri. Kui seda jõid, võttis kuutõbe ära. Noh, karikakar on ju kollane nagu Kuu.

Kollase karikakra teega raviti kollatõbe. /---/

Romaskad (kollane karikakar) ka, kui köha, ja rääkivad, et kui maks haige.

Kollatõve vastu tuleb korjata kollaseid karikakraid, kuivatada. Nendest tuleb keeta teed ja juua seda nii kaua, kui tõbi hakkab mööda minema.

Kollatõve ravimiseks kasutati ennem kollase karikakra teed.

Kollase karikakra tie, kui põis on haige.

Vaata, sie kollane karikakar on ka maksahaiguse ja kollatõbe vasta. Aitavad hästi maarohud. Seda pidi vist päris ummukses kietma, et aur välja ei tule, et siis kaob sie mõju ära.

Veel üks lugu end ise arstinud naisest. Ta elas Mustajõe jaama juures (Järvamaa, Ambla k/k.) See oli 1950. aasta lõpul, kui temal kasvas lõua külge väljapoole vähkkasvaja. Ta tervis oli siis päris halb. Tal oli halb süüa (lõuga liigutada), päikest ta ei talunud. Opereerida ta end ei lasknud. Ta ütles selle kohta, et sellest abi ei saa.
Teda kutsuti Mustjõe Liide. Korra kuulsin tema perekonna nime. Ei ole enam meeles. Ta oli üksik naine, siis 60 ligi. Ta hakkas end ise ravima taimedega.
Ta andis ka selle retsepti minule. Seal oli:
raudrohi, mõru kirburohi (roosade õitega), koirohi, põldosi, islandi käokõrv, paiseleht, kõrvenõges, kollane karikakar, aasristik, kalmusejuur, männikasvud, kukehari, lihtnaistepuna, ? (üks taim oli tal meelest läinud).
Põldosja, kirburohtu ja koirohtu võtta poole vähem teistest kogustest.
Neist kõigist koos valmistada tee. Seda teed võtta aasta või poolteist.
Siis sõi ta küüslauku. Ja jõi kasekäsna teed. Aaloe tükk oli tal selle kasvaja peal alati. Siis ütles ta veel, et ta ei söö liha. Liha pidi soodustama kasvaja arengut.
Ta hakkas paranema. Paistetus kadus kasvaja ümbert. Kasvaja ise hakkas väiksemaks jääma. Lõplikult see kasvaja ära ei kadunud. Sinna jäi nagu pöidla esimese liigese suurune tükk alles.
Ta elas veel peale selle üle 30 aasta.

Kollane karikakar - õietee kollatõve vastu.

Kollane karikakar - ütlevad, et kui on kollatõbi, siis teha kollase karikakra teed. Räägitakse ka, et kollatõbe rohuks on, kui kollaste jalgadega kana liha ilma soolata süüa.

Romaska - kollane karikakar, peetakse siin jalgaderohuks. Tehakse jalavannisid ja olevad terveks teinud ka neid, kes vaevu veel kõndida said. Ka olevat see rottide vastu. Pannakse kuivatatud romaskakimbu rotiaukudesse ja sahvri. See peletavad rotte majast eemale.

Sibulakoored [Allium cepa] ja kollased karikakrad [Anthemis tinctoria]. Teena - kollatõvele.

Villirohu ja kollaste kakrate teed joodi südamehaiguse arstimiseks.

Kollaseid kakraid tarvitati veel kollatõve vastu.

Kollased karikakrad. Kollatõbe vastu. Teeks teha ja sisse juua.

Kollane karikakar. Lehed ja õied keedetakse teeks ja juuakse. Tiisikuse vastu.

Kollane karikakar. Õitega värviti. Saadi oranži värvi. Kollatõve vastu joodi õieteed.

Kollased karikakrad. Kollatõve vastu joodi kollase karikakra teed.

Kollane karikakar - terviseks tee.

[Kollatõve korral] Kasulikuks joogiks peeti teed, mis oli valmistatud kollastest karikakraõitest.

Maksarohu [kollase karikakra] tee on kollatõve vastu.

Kollane karikakar. Chrysanthemum Leucanthemum L. [Anthemis tinctoria] Ekstrakti (vee sees keedetult) juuakse sisse kollatõbe vastu.

Metsavahi Liisu jäi keldasetõbe. Nägu oli ees kui pargidu nahk. Muud en old toist karva kui silmamunad ja suu. Küll tämä vainekene oli vahus. Mättä Mai oli korjand suvel kanavarbu ja keldasi karikakru. Keitas neist vedelikku ja andas Liisule juua. Küll oli tegu enne kui seda suhu vottas. Viimast ommetegi. Kui paari korra oli vottand ja hakkas nägu valgendama ja sörmed niisamate. Ninda vottas seda ninda kaua kui viimast ise värvi muutas. Liisu elab präigu veel ja ütli maiele aituma, et tervest tegi.