Rahvapärased taimenimetused

Saaretõrv

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Saarepuust aetud tökatit pidavat sisse võtma tiisikushaiged. Pidavat olema hea rohi selle haiguse vastu.

Tiisikusevastane toime arvatakse olevat ka saarepuust (koortest) aetud tökatil.
Tökatit aetavat ise nii, olgu majanduslikuks või arstlikuks otstarbeks, et pannakse pada kummuli, selle alla tohtu (või koort) tehakse tuli peale ja aetakse tökatit [selgitav joonis].

Saarepuu tõrvaga määrida kärnasi, kui nad kusagile ihu pääle ilmuvad. Paakspuukaabe, hapukoor ühte segades - nendega päält ihu määrida.

Saarepuutõrva võeti tiisikuse vasta sisse.

Kärnad.
Kui saarepuu tõrvaga kärne määritud, siis kadunuvad.

Kuiva sammaspooliku (kuni 5e kopikalise vaskraha suurused valged laigud kätel) ravi: joodi saaretõrva või kadakaõli.

Tiisikus. Võeti sisse saarepuu tõrva ja mett. Joodi kust. Esimene rohi oli soe piim lehmatissist. Ei tea, kas keegi terveks sai.

Saunas raviti jooksvahaigust. Haige oli saunalaval, võeti üks väike rümkatäis (klaasitäis) saarepuu tõrva sisse, viheldi hästi kuumas leilis.
Tõrva kuumutati saarepuust kodusel teel.

Hambavalu vasta um hää saarõpuu töüdäs (tökat), puumvilluga hamba pääle panda, sõs jääs valu vähämbälle.

Saarelehed [Fraxinus excelsior]. Lehtedest ja kasvudest tehakse tõrva - seestvalule, jooksvale.

Saar /---/ Fraxinus excelsior (Familie Oliceä). Saaretõrv olevat haige rindadelle hea.

Saarepuu tõrv - jooksva vastu.

Saarepuu tõrv - jooksva vastu.

Minu vanaisa Jüri Kallas põletas saareõli ja viis apteekidesse. Saareõli ankru võttis selga ja müüs ära. Saareõli oli must vedelik. Rahvasuus oli saaretõrv. Apteegis öeldi saareõli. Metsas oli auk, kus põletas. Toorest saarepuust põletas. Vanaisa oli olnud Iisaku mõisas viinameistriks. Kohapeal nimetati vanaisa Tõrva Jüriks. Kohalikud inimesed võtsid seda õli kõhuvalu vastu sisse.

Saaretõrv sammaspoole vastu.

Kui saar läheb lehte, ei tule enam öökülma. Saaretõrva võetakse sisse veresülgamise korral (kopsuhaiguse tagajärjel). Tilgutatakse üks-kaks tilka munavalgele ja võetakse sisse kolm korda päevas. Munavalgega sellepärast, et ei jääks halb maik ja lõhn suhu.

[sammaspoolik] Raviti saaretõrvaga.

[Reuma vastu] võeti sisse 1 supilusikatäis kodus aetud saarepuu tõrva segatud veega ehk musta kohviga.

Saaretõrv. Arvatavasti saadi seda saarepuudest tõrvaajamise tulemusena. Sellenimelist tõrva kasutati maal peamiselt kärbeste ja parmude tõrjumiseks. Kui suvel parmud rakkes olevaid hobuseid ründasid, siis tilgutati või määriti saaretõrva hobuse rangidele ja hobuse nahale ning parmud ei tulnud enam hobusele kallale.
Raviks kasutati saaretõrva kõhuvalude ja kõhu venituste vastu. See pidi aitama, kuigi selle lusikatäie sissevõtmine oli halva haisu ja maitse pärast väga vastumeelne. Saaretõrva ostis isa apteegist või rohukauplusest.

Kuulmist tagasi saada. Võta saarepuu mahl, pane kuuma pliidi raua peale, et soe on. Lase seda kõrvaauku, pese siis kõrv puhtaks, kasta vatitükk saarepuu mahla sisse ja hõeru kõrva äärt sellega.

Minu naabrid on pärit Viru-Maidla ja Mäetaguse vahelisest metsatalust (Varessaarest). Nende perenaine põeb vähki. Lasti mind metsast tuua musta pässikut. Seda seent ei tohtivat kase küljest eraldada tera -(metall)riistaga. Joodi tõve vastu musta pässiku teed.
Enne lume tulekut ajas nende peremees saare puutõrva. Kuuldavasti kasutati tõrvavett sissevõtmiseks. Pidada aitama ainult siis, kui utmiseks kasutada saare puitu.

Saarest aeti saaretõrva. Vankrirattakodarad, rehapulki, aga ka toole valmistati kodusel teel saarepuust. Istutati maja lähedusse teiste hulka ilupuuks.

Rottide hävitamisest, mis päris need suured rotid on, mina olen kuulnu nõnda. Pidava ühe roti elusalt kinni püidma, saaretõrvaga kokku määrima ja siis lahti lasema. Saaretõru haiseb kangesti ja tema kipitab ka naha pääl. Siis ku see üks on lahti lastu, tema läheb teiste juure minema, need kardavad ja joosevad eest ära, siis ta jooseb kõik augud läbi ja tõru hakkab senna auguäärede külgi. Nõnda see elukoht läheb neil kõik vastameelt ja nad lähevad sellest hoonest ära.

Nahakoi, salakoi. Emane sammaspoolik olli ta nime, läks nahaalust kauda edasi. Soolaga õeruti ja saaretõru (=tõrv) on nahaaiguse vasta, salakoi on või loomadel karu lahti, sinna aitab saaretõrv. [Kas kasutate veel praegugi rahvaravimeid? - Jah, tarvitadakse küllalt veel maajuuri ja -rohtusi, kellest need aptiikre rohud tehtakse. Saaretõru (=tõrv) saarelehtedest, mis pisiksed noored vaigused on.]

Sügelesed. b) Anti keedetud kadakavett juua, peale määriti vene tökatid, d) määriti verise liha soolveega, e) vaegu seebi-soobaga, g) saare-eliga.