Rahvapärased taimenimetused

Kaituserohi

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Kaitusrohi (Thumianus serpyllum Omendelthym) - saab teena köha vastu tarvitatud.

Kaitusrohud.
Kasvavad kuiva, liivase kohtade peal, paari tolli pitkused, on veikesed õiled, sini-lilla karva, need korjata, panda kuivama, pärast keeta vee sees, leent tarvitada. Kui piim raisus on, siis anneta lehmadelle sisse, kui vasik raisus on, anneta vasikille ja kui omalgi rinnahaigus on, võib juua.

Kui laps vällä on sõnatust, siis on tarvis ninda ohutada. Korja (otsi) 12 sugu rohtusi: punaeinu, lehmäsõrarohtusi, kaituserohtusi, jaanilillesi, reinvarresi, sookaisläid, kõrvekollast, raudrohtusi, koirohtusi, valgeid metsarnikaid, kollaseid metsarnikaid ja ubalehti. Igaüht võta kolme näpuga ja keida ummuses vällä, ninda kaua, kui kaks jägu vällä saab keinust ja üks järele jääb, ja pane pudelisse. Saab ta jahtunust, pane viinaklaasi vie ehk piima hulka 6-9-12 tilka, kui suur laps on, ja anna sisse. Muist rohtusi, midä keitmata jäi, kuivata vällä, pühi tuapühkeid hulka ja pane ukse all põlema. Siis võta laps alasti, kisu luud laiäli ja lase lapsele läbi luua suitsu, kuni laps läkästab. Millal ninda teed, igä kord avitab. (Lüganuse kihelkonnast saadud.)

Kaituserohud - närvide vastu.

Taimede tarvitamine vanemal ajal.
Kaituserohud. Kasvavad nõmmel. Madalad, lillade õitega. Neist tehti teed kõhuvalu vastu. Kui arvati, et kanad on ära nõiutud, siis suitsetati neid kaituserohtudega, et nad nahkmune ei muneks.

Kaituserohi on teed teha ja pesta külgehakkavaid haiguseid.

Taimede tarvitamine vanemal ajal.
Kaitusrohutee sisehaiguste ja külmetuse vastu.

Teeks tarvitati kanavarba õie teed, pihlakaõie teed, kaituserohu teed, kõik tehti nagu harilik teegi. Punaheina õied pandi vorsti sisse siis saadi hea maitse.

Kaitusrohi (Thumianus serpyllum Omendelthym) - laste juures, kui neid ajutud arvatakse olema, seestpoolt ja väljapoolt.