Rahvapärased taimenimetused

Hapu(d)kapsad

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Nimetan veel mõned väga tuttavad haiguste ravitsemise juures kodus pruugitavad abinõud:
Savi, muld; niiskeks tehtult hoitakse paistetanud kohtade peal. Hoitakse ka päevi kaupa haigeid käsa ja jalgu maa sees, sest maa "kiskuda viha välja."
Hiire ja mutta nahad on paisete peale väga pruugitav.
Kapsa- ja kaalilehed, hapukoor, hapud kapsad tarvitatakse värsketele ja vanadele haavadele.

[Päävalu vastu] pannakse ka soola ehk hapuid kapsaid rätikuga pää ümber.

Hapukapsaste kompress päävalu vastu.

[Peavalu]
Külme hapud kapsaid pea peale.

Peavalu. Hapukapsad pandi rätiku sisse ja pandi pea peale. Lapp kasteti äädikavette ja pandi pea peale. Suured sibulad lõigati ratasteks ja pandi pea peale.

[Peavalu] Toorest hapukapsast pandi peale.

Hapukapsa vedelik on nõrkuse vastu. Üks naine peale sünnitust jäi nõrgaks. Ta hakkas jooma hapukapsa vedelikku ja sai terveks.

Peavalu puhul mindi voodisse, kui võimalik oli, joodi kuuma higistavat teed närvide rahustamiseks, palderjaniteed, õitest ja vartest tehtud. Pandi kummelivees kastetud rätik kompressiks otsmikule, kui tuliseks läks, jahutati külmaks ja pandi uuesti. Ka pandi marli vahele tooreid hapuid kapsaid ja tambitud kuuse peeneid oksi, et palaviku välja kisuks. Hiljem võeti peavalu pulbrit ja asperiini. Peavalu on teise haiguse kaasnähe.

Hapukapstas. Tarvitatakse päävalu vastu, pannakse lapiga pähe.

Hapukapsas. Mõnikord, kui pea valutab, siis pantakse lapiga haput kapsast pea peale. Pantakse, et kuumust välja tõmbaks.

Hapud kapsad. Süüa soetõve puhul, ka pää pääle panna.

Üks läti naine oli. Ma olin ise nii haige, palavik oli nii kõrge ja tuli meile, tõi hapukapsast. Ma ütlesin, oi Almakene, ma ei taha midagi. Ta ütles: „Võta ometi.“ Võtsin näpuga natuke. Ta ütles: „Võta veel.“ Kolm korda. Rohkem ta mind ei sundind, aga jättis need kapsad minule. Õhtuks olin ma terve pia. Targem naine ta oli. Ta saadeti Lätti, ta oli lätlane. Oli vist iseenese üles poond seal. Mees küüditati ära.

Solkmed. Ussirohtu võeti sisse. Reinvarre teed ja hapukapsa vett joodi.

Haiguseid oli ainult paarkümmend. Neist tähtsamad olid külmetamise põhjusel tekkinud haigused. Peavalu, sellele pandi pääle külmad hapud kapsad ehk kuuseoksad.

Pandi ka pähe hapukapsa lohk (kapsa pea poolest lõigata ja tükk hapnema). Lätte Neti hoidis ikka peavalu korral kapsalohku peas, oli rätikuga kinni seotud, ise ketras, nii et lohk peas värises kohe. Sihuke lohk pidi hästi aitama.