Rahvapärased taimenimetused

Võililled

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Käed valutavad ja kisuvad krampi, panen purgi sisse petruooli, võililled sisse. Üheksa päeva olen hoidand purgi sies, teinekord ka vähem aega. Sellega määrin, saavad tervest.

Võililled on head jooksvahaiguse vastu.

Võililled kõhutõbe rohuks.

Sõrmed vastavad, ega see ei ole muidu mõni kuskilt saadud haigus. Ta tuleb rohkem just töö tegemisest ja ka kelle nahk on liiga tundlik. Mul oli see häda tööde ajal kerge tulema. Kevadelt ja sügiselt tuulise ilmaga käed niisked, siis kui veel niisugust tööd tegid, nagu kevadel kartulipanek. Võtad kartulid korvist, siis nende kartulde küljes ja ka vastu korvi saab käsi alati kokku puutuda ja hõeruda. Siis rukivihke köites, niisama linakakmine ja sügise kartulivõtmisega, ka ikka mulla sees saavad käed hõõruda. Ta on ka peaaegu „kuresaapa“ haigus, saab niiskust, saab päikest, saab tuult ja ongi sõrmed vastavad.
Ega tema nii hõlpsasti ei taha paraneda. Siis pidi käed korralikult seebiga puhtas pesema, määriti hapukoorega ja panid õhtu villased kindad kätte, siis soe ja pehme tegi neid paremaks.
Ka võililled pigistati sodis ja sellega käsi määrida ja sisse hõõruda. Ta on ju ka niisugune, too nahk peab välja kasvama, ega need lõhenenud nahaääred enam kokku ei kasva.

Need kollased lilled on, võililled on, neid keedetakse ja juuakse, kui kusi on kinni.

Reuma. Võililled kerosiini sisse panna ja leotada. Sellega määrida, kui reuma on.