Haiguste märksõnad

Verekusemine

Antud märksõna alla kuuluvad kõik kirjed, kus sümptomina toodud verekusemine.

Verekusemiseks nimetati sümptomit, kus uriin oli punast värvi või veresegune.

Vere esinemist uriinis peeti halvaks nähtuseks. See viitas neerude haigusele. Neerud olid kas põrutamisel, venitamisel või mõnel muul viisil viga saanud.
Verine kusi . - Sie on neerud aiged, kas on kukkunu maha, neerud ära põrutanu või venitanu. See tuleb põrutamise asjast. - - RKM II 101, 423 (54) < Häädemeeste - M. Mäesalu (1960)

Selle haiguse märksõnaga setotud rahvapäraste taimenimetuse loetelu:

Selle haiguse märksõnaga seotud tekstid:

Vabarnamarja juured (Rubus idaeus) tee viisi mõjuv roht verekusemise vastu (Otepää kihelk. Haige ise, kes enam kellegist abi ei saanud, sai sellest terveks, nagu ta mulle rääkis.).

Vererohud, takjajuured ja kahruohtja juured keedetud kokku ja antud juua, need aidanud verekusemise vastu.

Vererohud, takjajuured ja kahruohtja juured keedetud kokku ja antud juua, olnud head verekusemisele.

Verekusemise vasta punarohtu keeta ja seda vett juua.

Verekusemine. Vägiheinatee.

Meestele keedeti petersellilehti ja nendega siis seda vett jõid. Siis said terveks. Enam soojas peeti. Kui verd tuli, siis vöttis verejooksu ära. Köht sai kinni seotud, et sooled ei vaibu nii pääle. See tuli raskest tõstmisest.

Verine kusi. - Siis on neerud haiged, kas on kukkunu maha, neerud ära põrutanu või venitanu, see tuleb põrutamise asjast.
Selle vasta muud ma ei tää, hõeruti kangest, sooja kumeliteed joodi, sooja hautist selpääl; kel kaeru olli, panti kaeru, kel kaeru põlnu, panti tuhka - hautist, ikki hautist!

Veriurma [vereurmarohi - Chelidonium majus] tee (ei tea, kas kogu taim või ainult maapealne osa) on punase kuse vastu.

Vere kusemise korral juua nõgesevett.

Tammekoort on verekusemise vastu tarvitatud; tammekoore vesi on kõhuhädade vastu.

Naistepuna ehk viinalill. Tee on verekusemise vastu ja õli kaotab tulehaavad.

Naistepuna ehk viinalill, harilik. Tee on neeruhaiguse, päävalu ja verekusemise vastu. Õli kaotab jooksjahaiguse järele tekkinud paistetuse ja tulehaavad.

Naiste pune (naistepuna); punerdaja; viinapuna; punejas [Hypericum perforatum].
On tarvitatav arstirohuna: tehakse teed - „puneja teed“, mida juuakse mitmesuguse haiguse vastu, nagu neeru-, jooksvahaiguse ja verekusemise vastu; parandavat ka mõned rasked sisemised haigused. Ka ehmatuserohuna tarvitatav. - Ka värvitakse sellega lõngu või riiet. Kui neid palju korjata ja padas keeta, siis saab kollakas-lilla värvi. - Pandakse ka viina hulka, siis võtab halva viinamaigu ära.

Naistepunad - punast kusemise vastu

Jooksvarohu tee, 5-10 grammi klaasi vee kohta hommikul ja õhtul on hea hingeldustõve, kopsupõletiku, kopsukatarri, hääle kähisemine, köha ja verekusemise vastu.

Kráusgraun (Vaccinum vitis idaea). Pohlavarre teed juuakse reumatismi vastu, peale selle keedetakse seda nendele, kes on saanud verd uriini.

Verekusemine. Toodi metsast poolgavarsi, tehti teed ja joodi ära.

Lipstok (roosirohi, verekusemiserohi).

Verekusemise, maksahaiguse ja allakusemise korral on soovitatud tarvitada naistepuna. Kasutatakse tee joomist 1-2 klaasi päevas (tee vahekord: 30 g taimeosi, 1 l vett). Ka loomade ravimiseks (kusevad punast) on see taim vajalik. Korjata juulist septembrini.

Ja vat petersell on hea asi jälle, kui peterselli päälseid kuivatada. Kui punaverelibled lagunevad inimesel või loomal, uriin on pruun, siis peterselli juurikast või lehtedest teed teha päevas kolm klaasi.