Rahvapärased taimenimetused

Hobuoblikas

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Sügelesi kautase sellega, ku enne jüripääva oiuma minnasse. Maa-aluste (naha haiguse) vasta hapendase hobuoblika juuri hapukoore sies ja määritase sis piale. Sügeleste vasta on ka tökat, mis palavas piale määritase.

Kärnad. Koolis olid kõik lapsed kärnas, nägu ja käed olid kõik paistes, ema keetis hobuoblika juuri hapukoorega ja see määre aitas.

Kõhuhaiguse vastu on hobuoblika tee. Kui on inimesel või loomal kõht lahti, siis see tee teeb terveks. Koleerat raviti vanasti selle teega.

Kärnhein, ’hobuoblikas (?). Kasvab põldudel madalamates kohtades, äärtes. Tema juuri tarvitatakse sügeliste ehk kärnade vastu.

Kodu[kärn]oblikas - hobuseoblikas, loomaoblikas.
Jaa, ema ennemast korjas ja kuivatas obuseoblikaid. Obuseoblika juurikaid. Purustasivad siis peenest ja segasivad püssirohu ja elavhõbedaga ja sellega siis määrisivad. Määrisivad, kui oli kellegil sügelik. Mai tia, kas suvel ka kuivatasivad vai muidu kraapsivad, aga obuseoblikad olivad küll mängus.

Hobuoblikas [Rumex ? crispus]. Teena - köhale; hapupiimaga hapendada - sügelistele; juured keeta rõõsakoorega plaastriks - ohatusele, sügelikkudele.

Hobuoblika juurte mahla - kärnade vastu.

Hobuoblika juurikate keedist tarvitatakse sügelikkude vastu.

Hobuhoplikas - hobuhoplika veega pestakse sügelisi.

Hobuoplikas. Selle teed tarvitatakse sügelikkude vastu.

Hobuhoplikaid tarvitati nahakoi vastu.