Rahvapärased taimenimetused

Must lepp

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Haavale hää panna musta (?) lepa lehti.

Varvaste haudumise vasta on mitu rohe: tõrv, kartulikaabe, raudria rohe ja musta lepa lehed.

Musta lepa lehed kosutavad ära katkise haava.

Sõrm hakkas alt valvama - ork läks sõrme ja pärast veel kalarasv pääses haava sisse. Õpetati peale panna musta lepa lehti, ühtelugu vahetada. Varsti paraneb.

Haudumise vastu olid musta lepa lehed, pandi varvaste vahele.

Ka musta lepa lehed peo vahel hõõru ja ninasse panna, paneb verejooksu kinni.

Haudunud on, siis musta, krobelise koorega lepa lehti pannakse vahele.

Varbavahed haudusid, siis noore musta lepa lehti pandi varbavahele. Eks tal ole parkainet sees. Siinsamas talus, kui laps olin, siis karjas käies panin.

Sanglepp, emalepp, lodulepp, mustlepp [Alnus glutinosa] (viimast nime väga harva kuulda); siis veel olen kuulnud - ainult ühest perest - pasklepp.
/---/ Arstimisevahendiks tarvitatakse sanglepa lehti, mis tõrvased. Kui kellelgi varvaste vahed ära hauduvad (suvel soojaga, eriti vees käies, sadustel aegul), siis mässitagu hautud kohad sanglepa tooreste lehtedega õhtutel enne magamaminekut kinni (pangu need lehed haigete varvaste vahele ööseks), siis on hommikul varbad terved. Kui aga liialt haudunud, siis küll enam ei aita.

Lepp - valge- ja mustlepp. Musta lepa koor + kivisammal + aiasammal + taar + vesi keeta villadega. Märjad villad ahjus aurutada - saab ilusa kullakarva „värmi“. Musta lepa leht paisele.

[Musta lepa] Leht sokisse jala alla - teeb väsinud jalad kergeks. Seda teeb ka sõnajalg.

Varbavahede haudumise vastu pandi kartulitärklist. Musta lepa lehti pandi ka varbavahele – pargib ära. Sai veel näpu vahel peeneks hõõruda – see parandab.