Rahvapärased taimenimetused

Kukepuu

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Abi hambavalu vastu: lase kukepuu suitsu peale; hoia piibu ehk paberossi suitsu suus.

Hambavalu saab ära kautada, kui kukepuud ühe vana kirvesilma peal ära põletatakse ja järeljäenud tuhaga haige hamba igemed hõerutakse.

Kukepuu: v. k. Барбарис. L. K. Berberis vulgaris. Marjapuud.
See puu armastab kasvada kas jõe ehk mere ligidal liivases maas, jämedamat kui 20 sentimeetrit alt läbimõõt mina ei ole näinud ja pikkus 5 meetrit. Tema lehed on hallid alumine külg, pealt rohelised, veikesed kitsukesed lehed. Tema varred ja oksad on tihedalt kaetud paari sentimeetri pikkuste hallide hästi teravate okastega. Õitseb mais, veikesed kollakad õied, marjad valmivad oktoobris, veikesed kollased piklikud, sugu pikemad ja jämedamad kui kaeraterad. Neist marjadest keedetakse peaasjalikult haput söögi maitseaineks, segatakse keedetud marjasodile hulka tõugatud küüslauku, kaliandra lehti, toorelt purustatult tõugatud punast kibedat türgi pipart, keedetud tomatipüreed ja maitse järgi soola. Muidugi ei tohi teised maitseained haput ületada. /---/
Kukepuu juurikad korjatakse ära, purustatakse peeneks, pannakse neid viina sisse pudelisse, tarvitatakse kui rohtu jooksvahaiguse vastu, määritakse pealt ja võetakse ka sisse ainult lusikaga, pidada väga hästi ravima.
Selle puu juurikad on kollast värvi.

Kukerpuu - kukepuu. „Viiulid“. Hammast torkida - võtab valu ära.

Kukepuu [? Lonicera xylosteum] kasvab mägisel paesel maal. Väiksed rohelised lehed, hall koor. Tarvitati marju, taoti puruks ja pandi p[?õ]rund või nikastand luu ümbere.

Kukepuu - kahe meetri kõrgune põõsas, väikesed pikad lehed, roosad õied (tarvitatakse köha puhul).