Rahvapärased taimenimetused

Kesalill

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

[Vilaceae]
Viola tricolor
Kesalill. Kesalilled on üheksa haiguse rohi; kõigepäält jooksja ja rinnatõbe vastu. Vars õie ja lehtidega keedetakse veega ummukses ja seda vett joodakse.

Väga hea abinõu olla, kui silmad punetavad ja paestetanud ja kipetavad, tuua kevadel, kui esemesed kesalilled (kohaliku nimega kanaperssed) on õitsema hakanud, korjata nende lillede õise, õhtupoole, kui vihma ega kastet ei ole. Lasta teisel pääval natuke varjulises kohas kuivada, siis sooja, aga mitte kohe lüpstud piimaga keeta, kuni see segu pruunroheliseks läheb. Siis lasta seda läbi riide (linase) imbuda, et roog ja muu kõnts jääb lina peale. Lasta seda jahtuda. Siis kui nii soe veel on nagu lüpstud lehmapiim, võib seda panna ööseks lapiga silmade peale ja paari pääva pärast paranevad silmad.

Üksikud niidu kesalilled. Jalapaistetuse vastu.

Kesalilledega arstiti silmahaigust. Ühe klaasi keeva vee kohta kaks teelusikat kuivi õisi, lasti jahtuda, kurnati läbi riide, valmistati leiged kompressid.

Armastuse proovimine. Võetakse valge kesalille (kanaperse, karikakar ?) õis ja hakatakse selle õislehti ükshaaval ära tõmbama. Seejuures peab mõtlema sellele, kes sind armastab. Loetakse (tõmmates igakord ühe õislehe) armastab, südamest, palavalt, vähe, ei ühti. Milline jääb kõige viimaseks see iseloomustab kallima armastust.