Rahvapärased taimenimetused

Kassirattad

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Maaliste ravitsemiseks: 1) võeti kassirataste (maajalg - Glechoma hederacea L.) lehti ja hõeruti nendega maalisi; 2) kaabiti vanahõbedat sellele kohale maa piale, kust arvati haigus oleva saadud. Maalised tekkivad sellel kohal maa pial istudes, kus kohal maa hingab.

Maastsaanuid (maalised) määritasse pialt kassiratta (kassiratas, kassirattad, kassiratta) salviga. Kassirattad hõerutasse peovahel katki ja määritasse sellega iga õhta (õhtul) pialt ära.

Ohatuse vastu on: Keedeti kassirattaid (taim) ja selle veega pesti ohatatud kohta. Pesti ka maavitsa veega.

Tädi õpetas, et kassirattad - vääntaim, pruunid varred, veiklased ümmargused lehed - on läkaköha vastu. Ema keetis piimaga, soojalt tuli juua. Läkaköhale see aitas küll. Tädi oli Palamuse köstri kasvandik.

Oli palju ravimtaimesid.
Maavitsad või kassirattad, sellised sinised õiekesed ja ümarikud lehed. Minu ema keetis neid. Kui lapsed said maast vistrikud, kui mängisid, siis määriti.

Siis on üks roomav rohi, kasvab aedade ääres, pruuni varrega; väiksed ümarad lehed ja väiksed sinised õied. Rahvapärane nimetus on kassirattad. Aga kuda ta õige nimi on, ei tea.
Seda kassiratta vett keedeti ja määriti ihu peale, kui neskesed vistrikud aas ihu peale, mis sügelesid. Lastele tehti vanni, kui nesksed vistrikud aas. Ega need ei olnud mitte sügelised (vai lilled), vaid vistrikud.

Kassirattad. Kui ihu hirmsasti sügeleb, kui ei ole kärnasid, aga ikka sügeleb, siis võta aja jäärest kassirattaid ja nendega hõeru ja pese saunas. See võtab sügelemise ära.

Maast hinganud. Aitavad maavitsad ja kassirattad. Kasvavad, pikad varred on ja seal külles ümmargused lehed ja sinised väikesed õied külles. Neid hõigatakse kassirattad. Siis nendega hõerutakse.
Maavitsad keedetakse ja selle veega pestakse.
Haavad nagu villid. Nad suured villid ei ole. Nagu kärnad, nagu punane plaat, ise sügelevad hirmsasti.
Vahest ütlevad: maast-võtnud.

Kassirattad ja tikutajanokad - maastsaanurohi.