Rahvapärased taimenimetused

Kassiratas

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Kassiratta lehed.
Need kasvavad õuemaade pääl ika keige rammusama maa pääl. Need on ümmarguse lehtedega, nagu varsakabja lehed, aga väiksed, 1-1½ tolli laiad lehed ja nagu voltlised lehed, neid lehti peksetakse keige nende vartega katki ja siis pannakse söötrei haige pääle, mis kui kuiv kärn inimese ihu pääl on ja kiheleb.

Maaleste (maalesed - nahahaigus) vastu keedetakse maaleseheinu (kassiratas) ummuses ja pestakse selle keedisega. Kuivatatud maaliseheinu tarvitatakse ka suitsetamiseks, kui ihunahal on vistrikke. Haiguse nimetus on muutlik, enamasti maalesed, aga ka maalsed ja maalised.

Ohatuse arstimine.
Ohatuse arstimiseks tarvitati maavitsa ja kassiratta vett. Pealt määrimiseks.

Vistrikute ja vinnide vastu.
Vistrikute ja vinnide vastu tarvitati enda kust. Siis maavitsa ja kassiratta veega pesemine.

Vistrikuid ja vinnisid pesti kassiratta ja maavitsa veega.

Maast saadud haigusi raviti maajalaga ehk kassirattaga. Meil õues kasvab. Maajalg hõõruti pihuga veele ja hõõruti haiget kohta. Sain ise terveks.

Maaviharohi - vaseliiniga või oliivõliga teha. Sellepärast ongi „maaviha“, et tuleb maast saadud niisugune nahahaigus, tuleb lööve. Ilusad ümmargused väiksed lehed nagu kannikeselehed. Ilusad lillakad õied on - tumedamad, mitte heledamad, kaunis pikad. Õitsemise ajal teda korjatakse. Mul on kodus ka, ega ma neid ära ei hävita - arstirohtu peab ka olema. [Näitab taime lauda nurga ääres - maajalga e. kassiratast.]

Kassirattaga käskis hõeruda, kui maalised külge on tulnud, aga minul läksid hullemaks, ei aidand midagi.

Kassiratas [Glechoma hederacea] - maalisterohi.

[Solanaceae]
Solanum dulcamara
Maavits. Maavits ja kassiratas (Glechoma hederacea) keedetakse veega ummukses ära ja pestakse selle sooja veega ihu, kui see kärnas ja ülespaistetanud on.

[maalised] Siis ka kassiratastega, mida limale tambitavat ja pääle pandavat.Kassirattad kasvada põldude pääl kraavides jne.