Rahvapärased taimenimetused

Saalomoni sõrmus

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

RKM II 90, 360 (44) < Häädemeeste khk., Kägiste k. (1958)
See on südamenärvide rohi, verekasvataja rohi, aitab und tuua, rahustada ja on verejoosu vasta, nägu verd jooseb pailu, siis tema pulbert haavade pääl, veega pestaks nägu, kui nina verd jooseb. Mina tal nime ei tää, aga tema om üks kallis rohi. (See kuivatatud taim oli harilik kuutõverohi - P. polygonatum Voss, mõned nimetavad teda Saalomoni sõrmuseks.)

RKM II 101, 403/4 (2)a < Häädemeeste khk., Häädemeeste v., Kägiste k. (s. Vaher), s.1873 (1960)
Saalomonisõrmus jälle, juurikad kuivatati ära ku sigurid, siis tambiti puruks. Kus enne neid tambiti: seuke lai kivi olli, labindaga hõeruti hästi libedaks, riie pandi ümmeringi, et kõik kätte saab, siis pulbert keedeti ummuses, kurnati läbi riide, jahutati ära, panti pudelis ummuses kinni vaiguga päält, siis võeti, ku tarvis olli. See on südamenärvide rohe, verekasvataja rohe. [(Märkus: Taim on Polygonatum officinale All.)]

RKM II 101, 403/4 (2)b < Häädemeeste khk., Häädemeeste v., Kägiste k. (s. Vaher), s.1873 (1960)
Maa-arstid ollid targad, mõni abi saanu olli, ütles teisel: sääl on jälle üks maa-arst. Inimene olli naksisi (= vistrikke) täis, tark määris oma rohuga kanasulega ehk riidetropiga, mässis linase lapiga kinni selle koha, öö ja päev, 24 tundi seisis, siis lahti võeti, juba ollid ääred kuivama löönu, määris teist korda veel 24 tunniks - nõnda terve ku võis olla. Ikki selle saalomonisõrmuse juurika veega. (Märkus: Taim on Polygonatum officinale All.)