Rahvapärased taimenimetused

Tulelill

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Kui soolatüügas kasvab, siis võtta tulelill ja pigistada selle õiemahla soolatüüka peale ja see lillest järeljäend puru panna soolatüüka peale ja lapiga kinni siduda, siis kaduda soolatüügas ära.

Kui jalga või mõnda muud kohta vastu kivi ära põrutavad, siis pidada põrutud kohta tubliste hõõruma tulililli vartega. Selleks tuleb tule-lilli varsi korjata, ära kuivatada ja arstimise tarbeks alal hoida.

Tulikatega arstimine. See kõrge tulelill (kibetulikas), mis üle rohu õitseb. Selle õied korjataks, kuivatadaks ära, siis piirituse sisse ligunema panna ja selle piiritusega määritaks liikmekohti, kus jooskavalu käib.

Aloe, tulelill, tohter: V. K. Aлой, алоэ. L. K. Aloe.
See lill on arvatavaste igal maal kuulus oma tohterduse poolest, tema pikad kitsad ja paksud mahlased lehed on äärtest kaetud terava otsaga piigikestega, mis sisaldavad endis mürgiollust. Kui selle taime lehti ravimiseks tarvitatakse, siis lõigatakse lehe piigid hoolega maha. Kui see taim saab viie aastaseks, siis ajab ta külge veikesed valged õiekesed, milledel ei ole mingit ilu. Kui iga aasta hoolega ta võsud ära murrad, midagi võib pottidesse istutada, siis kasvab see taim kuni ühe meetri pikkuseks ja pöidlajämeduseks. Räägitakse, et see lill ei ole enne raviks kõlbulik, kui saab vanaks 5 aastat, mitte nooremalt. Põlend haava määrida selle lille lehe mahlaga, võtab valu kohe ära ja haav saab mõne päeva pärast terveks, ainult peab haava ilma sidemeta hoidma. Olen seda ise proovinud omal ihul, sellel arstimisel on ükskõik, kui vana see lill on.

Tulelill, kanakooljad, tedremaranad (juuri tarvitatakse arstirohuks).

Tulikas - tulelill. Purustatud taim haigele kohale mähise alla.

Tulelill /---/ Planunculus sabratus (Familie Planuneulaceä). Tema kihvtitud väljapressitud tilkasid pandavat haige hamba sisse (punakaskollased).

[jooksva] Ka tarvitatakse pealtmäärimiseks piiritust, kus üks võrs kibuvitsa juuri, tulelille ja ülast.

Tulikas - “tulõlilles”. Purustatud juured ja õied vistrikutele, haigele hambale peale.