Rahvapärased taimenimetused

Tulilill

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

/---/ Kui ihu küljes on kärna või sügeliku taolised, siis korjaku tulililli ehk hobuse hapuobliku juuri, nende juured ära pesta ja kuivatada, siis katki tampida ja hapukoorega segi segada. Lasta üks öö ja päev seista, sellega pealt määrida. On üks päev ära, siis teine päev puhtaks ära pesta ja jälle määrida.

Katkihõõrutud tulilille õied ja juured kaotavad soolatüikad ära.

Villi ülesvõtmine.
Kui mingisugune liikme ehk muu koht valu sünnitas ehk üles paistetas, pandi selle koha peale tulilill ehk kiivitsa niits (koor). Seda nimetati siis villivõtmiseks. Mainitud taime osad on kihvtised ja toovad tingimata villid üles. Pärastpoole läksid need villid katki ja arstitatav paranes.
Noored nekrutid tarvitasid niisugust metoodi isegi kuritahtliselt.

Sügelisi määriti tökatiga. Tuline saunaleil mõjus hästi. Samuti määriti sügelisi hapendatud tulilillede ja hapukoore seguga.

Kui veresuoned olivad laienend, pani tädi tulililli (tulilill - tulikas) piale ja mähkis lapiga ümbert kinni. Tulililled on kanged, naha piale tulevad villid kohe.
Ega sel tulilillel (tulilill - tulikas) ole miski eri liikisi, kui mõned on natuke teistmuodi, siis eks sie ole maast, kus nad kasvavad, mina arvan.

Kirpa, lutikit ja kirgestet [prussakate] vasta keedetäs suukanarikka ja tulilille ja leemega tsiugutas sinnä, koh kirbu ja lutise ehk kirgese omma. Täie vasta tetäs rohto elavast hõbehest ja magehest võiust, mis kokko seätäs. Määntäs hius kokko. Tingu lõpese lipega är.

Tulililled kõhuvalu vastu.

Tulililli (köha vastu) [Gustav Vilbaste märkus “Vaata Liisy Lutsberg”].

Katkihõõrutuid tulililli valusa koha pääle panemiseks. Kisub välja vett ihust. Üliõpilasi - samaks otstarbeks kui eelminegi.

Arstirohuks tulililli (mürgi valmistamiseks).

Arstirohuks tulililli (mürgi valmistamiseks).