Rahvapärased taimenimetused

Veriurm

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Käsnade kaotamiseks on paberisuitsust sünnitatud eli kõige paremaks rohuks. See eli saab niiviisi valmistatud, et paberist toru klaasikese pääle pistetakse, siis päälmine ots põlema süitatakse ja suits siis niimoodu klaasi sisse jookseb, kus ta ennast pruunikaks, püdelaks eliks muudab. Seda eli tuleb niiviisi käsnade pääle panna, et käsnad enne saavad terava nuaga ära lõigatud.
Ka tarvitakse käsnade rohuks veel võilillivarre piima ja nõndasama ka veriurme punakast varrepiima. (Täh.: Veriurme saab ka veiste punatõbe vastu tarvitatud.)

Maalajaid arstis Lalli külast Tooma Juula. Ta uuris alati ühte suurte kiradega raamatut ja tundis väga paljusid maarohta. Inimesed käisid kaugelt tema juures. Oma saladusi ta aga ei rääkinud kellelegi. Aga nähtud oli, et ta tõi mereadrut, mis kasvab kivide küljes, villidega, veriurma rohtu, nõgeseid ja koerakuserohtu. Neid ta keetis ja selle veega pesi maaljaid – kärnu ja vistrikke ning ville.

Veriurma [vereurmarohi - Chelidonium majus] tee (ei tea, kas kogu taim või ainult maapealne osa) on punase kuse vastu.

Salakoi, vähjahaiguse ja struuma puhul on verihurma tee joomine väga hea. Praegu kasutatakse teda hää eduga, isegi arstid soovitavad. Verihurma korjatakse kogu juurtega ja kuivatatakse. Keedetakse teed nagu hiina teed, värvis peab olema õrn kollane. Juuakse 3 korda päevas 3/4 teeklaasi korraga.

Konnasilmad ja soolatüükad.
Määritakse konnasilmadele ja soolatüüle verihurma lehtedest saadud joodisarnase vedelikuga.

Verihurm oli naistehaiguste vastu.

Konnasilm. Sinisekirju seebi tükk pandi kaussi ja palavat vett valati peale. Kui võis jala juba sisse panna, hoiti, leotati, konnasilma tugevasti oma pool tundi palavat vett juurde lisades. Veriurma lehtedest oli tehtud puditaoline mass, mida peale pandi ja tehti nagu kompressi, pärgamentpaberi ja marliga kinni sidudes. Sellist teguviisi korrati mitu korda, kuni viimati pea välja ajas. Seda oli tehtud ka küpsetatud sibulaga ja samuti tagajärgi annud. Sõnu selleks ei loetud.

Uuemal ajal pandi soolatüüka peale veriurma mahla. On selliste suurte kollaste lehtedega taim.

Veriurma mahla pandi konnasilmade peale. Olgal omal oli varba all, võtab kohe ära.

[Soolatüügas]
Muidu veriurmerohuga, veriurme mahla pannakse peale.

Soolatüügastele ja konnasilmadele pandi peale verihurmast saadud joodisarnast vedelikku.

Mul öde tegi, vastu seasulgu hööruda soolatüükaid. Tal kadus ära. Üks rohi on veriurmad, neid soolatüügastele hõõruda. Öeldakse, et loomadele sööta pole hea. On vist loomadele verekusemise vastu. Veriurmad kasvavad kivise koha peal, pikad kollased õied, madala juurtega. [A.R.] Köige vartega keedetakse loomadele.

Kui soolatüügas on, siis üks piimjas asi tuleb peale panna - verihurm. Kui sellega määrida, kas iga hommiku või. Aga mul on konnasilm varba peal, see ei kao.