Rahvapärased taimenimetused

Maajalg

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Maaliste ravitsemiseks: 1) võeti kassirataste (maajalg - Glechoma hederacea L.) lehti ja hõeruti nendega maalisi; 2) kaabiti vanahõbedat sellele kohale maa piale, kust arvati haigus oleva saadud. Maalised tekkivad sellel kohal maa pial istudes, kus kohal maa hingab.

Kärnad raviti maajalaga.

Korjati maaleherohtu (maajalg - Glechoma hederacea L.) ning kuivatati. Sellest keedetud teega pesti maalisi.

Mailaserohuga arstitakse mailasekärnu. Rohi kolgitakse kahe raudkivi vahel limaks ja pannakse kärnale. See taim on maajalg. Mailase kärnade tekitajaks olla mailane uss, see elab maas rohu sihes, enamasti vesistel kohtadel. Kui see inimest puudutab, hakkavad inimesel mailase kärnad.

Maast saadu haigus.
Vara kevade, kui viel vihma ei õle sadand, istud maa pääl, siis saadakse haigus, sie lüöb kas naha pääle vai sisse. Naha päält saab arstida akkanerohoga (akkaneroho - maajalg (taim)).

Maast saadud haigusi raviti maajalaga ehk kassirattaga. Meil õues kasvab. Maajalg hõõruti pihuga veele ja hõõruti haiget kohta. Sain ise terveks.

Maaviharohi - vaseliiniga või oliivõliga teha. Sellepärast ongi „maaviha“, et tuleb maast saadud niisugune nahahaigus, tuleb lööve. Ilusad ümmargused väiksed lehed nagu kannikeselehed. Ilusad lillakad õied on - tumedamad, mitte heledamad, kaunis pikad. Õitsemise ajal teda korjatakse. Mul on kodus ka, ega ma neid ära ei hävita - arstirohtu peab ka olema. [Näitab taime lauda nurga ääres - maajalga e. kassiratast.]

Maalised - maast saadud haigused (ka hoidumine, tunnused) lööbed, käsnad, soolatüükad, koeranaelad, konnasilmad ja nii edasi.
Maaliste kohta võin soovitada maajala keedetud vett, seda olen ise kasutanud, kui lapsed väikselt olid maalisi täis, ja andis väga head tulemust. /---/

Maajala lehti pandi roosi peale.