Rahvapärased taimenimetused

Näsaniinepuu

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

Hambavalu vastu tarvitati näsa-niinepuu (heinamaade peal kasvavad veikesed, punaste marjadega ja viha koorega - niin koore asemel - põesakesed) koort, niint. Seda pandi valutava hamba peale, siis jäi valu ära.

Näsaniine koorega arstiti hambavalu.

Kahepoolseid arstiti näsaniine ja sibulaga. Näsaniinega tehti päält haudumist ja suus hoiti toorest sibula.

Hambavalu. Näsaniinepuu juur kuivatati ära ja üks väike raas pandi hambaauku. See suretab närvi ära ja siis enam ei valuta. Mureneb, aga ei valuta. See oli vanainimeste hambaravi.

Näsaniinepuu [Daphne mezereum].
Toorest koort (niint) tarvitatakse hambavalu vastu seda närides haige hambaga (vedelikku mitte alla neelata), ehk jälle kui hammas õõn, siis tükikene koort hambaauku panna - vaigistab valu. Minu kodutalus kasvas ennem heinamaal põõsas, mälestan - olin poisikene veel - vana koolipapa käis ikka hambavalu korral näsaniinepuu koort viimas. - Kui seda koorekillukest ihusse, naha alla panna, paistetavat sealt kohalt ihu kangesti ära. Seda teinud enne - Vene valitsuse ajal - noored negrutid enesele viga kujutades, et teenistusest vabaneda, sest tõbedel ei olevat põhjust tuntud.
/---/

Arstirohuks tarvitati järgmisi taimi. Jooksva vastu: humurate teed, sookaelade vannid, sassaparillad ja majakavitsad viinaga sisse võtta ja näsiniinepuu õite teed.