Rahvapärased taimenimetused
Üheksamalehed
Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:
Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:
Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:
H II 8, 272/3 (1) < Jõhvi khk. (1889)
Kui jalad haudusid vesisel ajal, kuida arstiti.
Kui jalad veel haudunud ei õld, aga ühtepuhku vaise jalavarjudega vee sees õli tarvis käia, siis määrisid vanad inimesed neid tõrvaga, et jalade nahka vee vastu kõvemaks karasta. Aga kui jo haudund olid, siis hõõruti üheksamalehti pihude vahel pehmeks, ninda et nagu veevirtsa neist nähtavalle tuli, siis pandi nad haudune kohtade pääle.
Mõnned panid jälle õled öösest jalgade ümber ja varvaste vahele, see kuivatab hästi jalgu ja sügeldab, et ei taha jõuda sügeldamist kannatada. Ka on hea haudune jalgadega kuiva põllumulla sees ehk maanteetolmu sees kõndida, ööseks seda jalgade peale panna, riidega ümber kinni panna. Hommiku jalgade kinnipanemise ajal jäätakse ka muld jalgade ümber, kui paula paslidega jalavarjud on. Mullaga arstimine aitab kõige ennemb. Kes ei usu proovigu.
ERA II 13, 95 (18) < Simuna khk., Mõisamaa vanadekodu < Tartu mk. (1929)
Varvaste haudumine: määrida tõrvaga või värnitsaga, panna "üheksama lehti" vahele.
ERA II 13, 300 (12) < Simuna khk., Kissa k. (1929)
Haudumine. Kui varbad suvel ära hauduvad, pannakse vahele üheksama lehti (taim, mis olevat 99 haiguse vastu; "kaunis kõrge, purikas läheb ülesse, all lehed").
ERA II 125, 216 (33) < Jõhvi khk., Illuka v., Edivere k., Otsa t. < Iisaku khk. (1936)
Haudumise hoiab ära üheksmalehed, kui neid varbavahele panna.
ERA II 266, 140 (314) < Simuna khk., Salla v., Tammiku as. (1939)
Varvaste haudumise korral määriti varbaid männitõrvaga, siis veel üheksama lehed hõõruti puruks ja pandi varbavahele, ka paiselehed.
Vilbaste, TN 2, 480 (1) < Järva-Madise khk., Albu k. (1929)
„Taimede tarvitamine vanemal ajal.“
Taimeid tarvitati vanemal ajal õige palju. Praegugi valmistatakse taimedest palju arstirohtusid. Tarvitatavad taimed olid näiteks teeleht, mida haige haava peale pandi, ka üheksamalehed.