Rahvapärased taimenimetused

Sõnajalaõis

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud haiguse märksõnade loetelu:

Antud rahvapärase taimenimetusega seotud taimed:

Selle rahvapärase taimenimetusega seotud tekstid:

E, StK 43, 269/70 (5) < Jämaja khk, Kaavi k (1927)
Rohi või asi, millega kõike saab korda saata, on sõnajala õielehed, langend sõnajalaõied. Et neid saada, selleks tuleb jaanipäeva laupäeva õhtul või õigemini öösel metsa valvama minna, mil sõnajalaõis puhkeb ja ruttu põlle pudeneb. Langevate õitele tuleb valge riie murule alla panna ja sinna pääle lasta langeda need hõbekarva pärlilised õied. Kui nõnda need õied on kätte saadud, siis võib nendega kõike imet teha, nendel on kõigi asjade kohta mõju.

Vilbaste, TN 7, 984 a < Vastseliina khk., Misso v., Ritsiko k. (1937)
Jaaniööl läksid tüdrukud sõnajalaõit otsima. Kes leidis, see sai sel´ aastal mehele.

E 8462/8463 (33) < Tarvastu khk. (?)
Jaanipäeva öösel võetud piibliraamat ja valge lina, mintud metsa, otsitud maarjasõnajalg üles, laotatud lina peale ja loetud nii kaua piibliraamatud kuni sõnajalg ära õitseb. Siis võetud õis ja viitud kodu, aga kodu minnes ei tohitud tagasi vaadata. Selle õiega pidada kõik kätte saama, mis aga soovid. Ütle aga soov ja liiguta sõnajalaõit, siis saab kõik sündima.

Vilbaste, TN 7, 984 < Vastseliina khk., Misso v., Ritsiko k. (1937)
Jaaniõhtul korjati üheksat sorti lilli, mindi kolmekesi risttee pääle ja punuti pärg. Pärast mindi koju ja pandi pärg pähe ning mindi magama. See kõik sündis sõnalausumata. Kes unes selle pärja peast võttis, see sai tüdruku meheks.
Jaaniöösel läksid tüdrukud sõnajalaõit otsima. Kes leidis, see sai sel´ aastal mehele.