Haiguste märksõnad

Maohaigus

Selle haiguse märksõnaga setotud rahvapäraste taimenimetuse loetelu:

Selle haiguse märksõnaga seotud tekstid:

Maohaavade puhul juuakse koirohu keeduvett. On väga mõru. Ka tiisikuse vastu on hää. On olnud juhuseid, kus on aidanud.

Ubaleht.
Seda väga mõrudat sootaime tarvitatakse maohaiguste korral teena keedetult juues.

Kasvavad vabalt põllul ja heinamaal naistepunad, kollaste õitega rohi. Kui neid kuivatada ja nendest teed teha ja seda teed juua, siis pidada maohaavad ära kaduma.

Maohaavade ja vähja vastu tehakse järgmist rohtu. Võetakse: kivisõnajala juuri 25% [kivi-imar - Polypodium vulgare], üheksaväerohtu e. vägiheina juurikaid 25% (ei tohi ära segada mürgise vägiheinaga, millel on mustjasrohelised kitsad lehed), palderjanijuurikaid 10%, mesilaste kitti 35% (see on ollus, millega mesilane lennuaugud kinni vaigutab, hall mass).
Juured ja kitt kuivatada ja panna likku piiritusse. Leotada 15 päeva teatud sooja temperatuuri juures. Iga päev loksutada.
Kui selline ekstrakt on valmis, siis võtta veel kasekitti 25%. Kasekitti leidub päris vanadel kaskedel, millel koor pragunenud. Nende pragude vahel on kollane meekoogitaoline mass. See ongi kasekitt. Kasekitt tuleb kuivatada ja teatud osast keeta teed. Siis lisada see tee piirituseleotisele. Segada. Sisse võtta väike supilusikatäis 2 korda päevas söögi alla.
Jutustaja ravis endal ise sellega maohaavad. Aastaid tagasi kellelgi vanemal naisel oli maovähk. Arstid tunnistanud ta lootusetuks. Siis hakanud see naine tarvitama seda rohtu ja mõne aja pärast hakanud vähk kuivama, järele jäänud vaid kimp veresooni. Naine paranes täiesti.

Mao- ja 12-sõrmiksoole haavandite puhul:
Linaseemnevesi. Keevasse vette panna tõmbama linaseemneid arvestusega, et vedelik saaks paksem veest - niisike linane. Juua pidevalt läbi päeva. Vett mitte tarvitada. Kui vedelik on otsas, võib samale segule kallata peale uut vett senikaua, kuni vedelik on veel paksem. Juua 2-3 kuud ja siis umbes kuu aega vahet pidada. Muidu pidi pianärvidele pahast mõjuma.

Maohaavad - varemerohutee.

Minu mees oli väga tugev ja terve, aga ükskord hakkas kaebama, tema magu on haige, see oli niisugune pikaline haigus. Ta tegi ikka tööd ja hakkas ennast rohitsema maarohtudega, meil õues kasvas arnikad. Üks veike kollane õis oli otsas, tarvitas neid, ei aidanud, proovis veel mõnda toimet, aga ikka magu valutas, oma soo kraavikaldal kasvasid palderjanid. Hakad nende juurikatega proovima, leutas ka viinaga, neist sai aru, et mõjusid, ja varsi oli päris terve mees.

Maohaavad. Linaseemneid keeta ja seda vett juua. Üks inimene sai terveks. Tundsin seda.

Oksendamine.
Oksendamine tekib maohaigusest ja kui ussid on kõhus. Ravi piparmündi tee.

Valud kõhus, gaas.
Maohaavad ja gatarr: kõige enne valude ajal võeti teelusikatäis söögisoodat veega, siis tedremarana juured leotatud viina sees, seda võeti 20 tilka.

Maohaiguse vastu keedeti koirohu teed. Joodi tooreid mune 1-2 muna päevas.

Naistepuna tee on ka maovalude ja venituse vastu.

Maohaiguste vastu juua metspiparmündi teed, teeb mao korda.

Kummeleid korjati ja kuivatati tee keetmiseks, mida joodi ja hoiti suus valutavate hammaste ja haige kõhu (mao) puhul;

Koirohu teed tarvitati maohaiguste ja kõllatõve vastu.

Ma joon seda koirohu teed, kui sisemine värk üles hakkab ütlema. [Maohaiguse puhul.]

Teelehe tee on maole hea.

Maohaiguse vastu on musta papli punga viin.

Linaseemne vedelikku tuleb juua maohaiguse korral.

Lepa- ja kasemähk pargib inimese maoseinasi. Seda söödi. Karjalapsed sõid seda.

200 g täiesti puhast, ilma kooreta ja kõigeta, kasepuu tuhka keeta emailnõus 6 l vees, lasta selgida ja valada õhukindlasse pudelisse. Hoida nädal või 10 päeva laagerdamas ja siis hakata võtma kolm kord päevas dessertlusikas poole klaasitäie mahlaga või kui pole, siis kefiiriga. Hästi läbi segada, siis võtab leelise mõju ära.
See on närvide vastu ja sisehaiguste vastu, mao ja maksa ja. Meie pool on see levinud, kaks inimest on saanud terveks. Kohe hästi saavad magada ja. Mina ühele tegin seda tuhka, siis kõik mees kraapis traatharjaga pliidialuse puhtaks. 4-5 ämbrit läks puid - heast puust tuleb vähe tuhka ja ta on ju kole kerge.

Metsmaasikad om maole hää, ku sisen haiget tege. Noil om maa pääl õrnad juured, na tuleva väga kergest vällä. Keedetas teed.

Kummelitee, eks see on ka külmetamise vasta ja kui maos viga on.

Raudrohu tee olevat maole hea, kes teda tarvitab.

köömnetee - mao jaoks;

Kammeliteega raviti kurgu- ja maovalu.

Arnika, raudriiarohuga arstiti mao- ja kõhuvalu.

Raudrohi oli väga tunnustatud köha, maohädade puhul, söögiisu puudumisel ja verd puhastava vahendina. Rahva seas väga tarvitatav taim. Olen ise seda teed tarvitanud.

Kanarbikuõie tee on aindanud mao ülihappesuse korral.

Mustikas.
Tammiste vallas (Tori khk) tarvitatakse veelgi mustikateeks tooreid varsi. Maitsev. Hiljem selgus, et mustika varre-, lehe- (Rootsis veel juure-) tee korrastab maonäärmete tegevust ja vähendab suhkrut veres.

Võilille juurikas.
Käesoleval ajal otsese söögina mao- ja soolekatarride raviks.

Küüslauk, kui on magu haige. Aga ärritab nii palju, et ei tohi palju tarvitada. Meega kokku tuleb teda tarvitada.

Minu retsept: 200 grammi aaloet, 200 grammi piiritust, 200 grammi mett.
Seisab viis päeva pimedas ja siis hakata võtma. Aga väga peeneks tuleb hakkida. See ravib maohaigust. Kolm kord päevas üks dessertlusikatäis enne sööki.

Saja grammi piirituse peale kolm küüslauguküünt - maohaigustele.

Mustrõikal koor pealt ära, mesi sisse [juurelõigule]. Sööb rõika seest ära ja kibe võtta. Parandab vähki ja maohaigust. Ma ühele töölisele tegin. Kosel elasin ja õde oli ka seal, seal tuldi küsima.

Mao happesuse puhul aitab köömnetee.

Kolm supilusikatäit rukkijahu (mitte püüli), kolmveerand klaasi kibuvitsa ja kadakamarja teed (võib olla ka kummelitee), üks kanamuna, üks supilusikatäis mett. See segu kloppida piimale, lisada üks klaas kefiiri.
Kasutada üks kord päevas igal hommikul üks tund enne sööki tühja kõhuga. (Aeg on väga tähtis.) Pärast segu joomist lamada enamasti vasemal küljel üks tund. Kui gaasid tekivad - kindlasti välja lasta. Seda segu kasutada pikemat aega. Suitsetamine maha jätta. Mao- ja soolehaiguste puhul.

Köömned olli maohaiguste vastu ja and söögiisu.

Tedremarana juurtest tee on hea maohaiguste ja põiehaiguste vastu.

Naistepuna oli hea rohi. Külmetusele ja maole ja sooltele.

Reinvarred tõsjatsilistikuga panna ühte ja besmertnik on maksa- ja maorohi. Tšainikust kiev vesi valada peale ja seista lasta.

Tieleht - ka mao vasta ja haavade piale ennemalt panivad. Pigistasivad seda sõki peale.

Kaseseenest tehakse teed maohaiguse vasta. See ei ole see, mis käsn. See on seen.

Tiilihti ja juuri, takjajuuri, kellel on želudok aige.

Arnikad - kollaseõieline lill, kasvab sageli talude ümbruses dekoratiivlillena. ~ 2 meetrit kõrge - nende juured on vihad. Kui on tööga venitanud ja magu ei tööta, siis see tee aitab.

Maasapp - tavaliselt öeldakse tõrvalill. Tal on kitsad, piened lehed, ruosad õied. Korjatakse õitsemise ajal, kuivatatakse. [Kasutati, kui] magu oli haige. Tema kiirendab siedimist ja tieb head söögiisu.

Raudrohi [rahvapärane nimetus puudub]. Mao- ja maksahaiguste vastu.

Piparmünt - tee maohaigustele.

Raudrohi [Achillea millefolium]. Teena - rinnahaigusele, köhale, tiisikusele, külmetusele; õied viina sees - seesthaigusele; lehed kuivatatult ummuksis teeks keeta - maohaigustele; lehed veele hõõruda - verejooksu kinnipanemiseks.

Raudrohi kasvab kuivadel maakohtadel ja on valgeõieline. Tema õisi ning ülemisi õrnu lehti korjatakse ja kuivatatakse samuti kui pärnaõisi. Raudrohu teed, mis hästi keedetud, pruugib rahvas mao- ja maksahädadele. Ta on tuntud ka veel vere üldise puhastuse vahendina.

Vesimünt on samuti rikas lendavaist õlidest. Münti tarvitatakse maohaiguste korral. Pääle arstirohu tarvitatakse teda veel maitseainete hulgas, näiteks kompvekkides, hambapulbris, likööris.

Rosmariini teed - südame- ja maohaiguste vastu.

Raudrohu teed ehk veriheina mao ja maksahaiguste vastu.

Raudrohu õisi tarvitati teena maohaiguste vastu, ka verejooksu korral tarvitati neid, ta pani verejooksu kinni.

Ka piparmündi teed tarvitatakse arstirohuna, kuid et ta meie taimestikus puudub, võib tema asemel tarvitada vesimünti. Tema on maitseandjana ja teena maohaiguste puhul.

Raudrohu teed mao- ja maksahaigustele.

Piparmündist saadi arstirohtu maohaiguste vastu.

Palderjanijuurte leotist piirituses tunti kui rahustamisvahendit närvihaiguse, krampide, kõhuusside ja maokatarri vastu.

Raudrohi - keedetakse ja tarvitatakse mao- ja maksahädade vastu.

Piparmünt - keedetakse teed ja tarvitatakse maohaiguste puhul.

Palderjan - külarahvas tarvitab närvihaiguste, krampide, kõhuusside ja maokatarride vastu.

Palderjan. Palderjani piirituseekstraktid on tarvitusel rahustamisvahenditena närvihaigetele, krampide, kõhuusside ja maokatarride vastu.

Kandrohu tee - Kandrohu teed, mis umbses keedunõus keedetud, tarvitab rahvas mao- ja maksahädade vastu, samuti hämarroidide ja kuupuhastuste korratuste puhul.

Ja võib kua kuusevaiku ja puhast tõrva sisse võta. Üks ehk kaks kõrda päevas hernetera suurune ivake korraga ja kohe sooja piima peale juua lüpsi juures üks tassitäis. Parandab mauhaigusi.

Piparmünt on tähtis arstirohi maohaiguste puhul.

Palderjani piirituseekstraktid on head rahustamisvahendid närvihaigetele, krampide ja maokatarride vastu.

Koerpuu. See on jämedapõõsaline puu, kasvatab kõvasti hapusi marju. Neid meie pool korjatakse okstega, seotakse oksad veikste kimpudesse ja riputakse ülesse puu peale, seal ta valmib, läheb punaseks. Talvekülm teeb ta pehmeks ja magusamaks. Inimesed keedavad neid, panevad suhkurt peale, joovad tema keedetud vett ja söövad tema marju maohaiguse vasta.

Kibuvitsad on pisikesenõelaline põõsaspuu. Tema marju inimesed korjavad. Kuivatavad ära ja joovad maohaiguse vasta.

Metsõunapuu. Õunad väga hapud. Maomahla asemele metsõuna mahla - siin tehakse.

Kasesütt peeneks pulbriks, üks lusikatäis kolm korda päevas üks tund enne sööki.
Mao jaoks, haavade vastu, happede ja nii edasi.
Mitte üle aasta. Ka kroonilise haiguse puhul üks aasta läbi.
Üks mees paranes täiesti nii.

Mulle endale on naistepuna tee kõige suurem rohi. Joon kohe janu eest - mul on krooniline maokatarr. Kanget teed ei või teha - siis läheb vererõhk kõrgeks.

Raudrohi - külmetuse, mao- ja maksahädade vastu.

Raudrohi külmetuse, mao- ja maksahädade vastu.

Raudrohtu [reierauarohi] tarvitati mao- ja maksahaiguste puhul.

Tedremadarad - maohaiguse vastu.

Raudrohi teena mao- ja maksahädade vastu.

Raudrohi - mao- ja maksahädade vastu, verepuhastusvahendina.

Palderjan - rahustusvahend närvihaigetele, krampide, kõhuusside ja maokatarride vastu.

Münt - maohaiguste vastu.

Koirohi - tarvitati maohaiguse vastu.

Ravimina tarvitatud taimi:
Koirohi. (Teed tarvitati maohaiguste puhul. Kuivatatud koirohtu hoiti villaste riiete vahel koide tõrjeks.)

Ravimina tarvitatud taimi:
Rovaraie tee. [(Raudrohi) Teed kasutati arstimina maohaiguste puhul.]

Luuvaluheina tee (hiirekõrv). 12 grammi liitri vee kohta, 1-2 klaasi päevas on veresülitamise, kopsuverejooksu, maost verejooksu, rohke kuupuhastuse, keha- ja kõhuvalude, põrnapõletiku, kollatõve ja põiekivihaiguste vastu.

Piparmünt (vehvervänts) - kevadel enne õitsemist - tee mõjub karastavalt kogu närvikavale, tervendab südant, vaigistab altkeha valusid, krampe, peavalu ja on rohuks maohaigust ja kõhurikete puhul.

Vana metsavaht Metskülast (Abel Seliohv) ütles. „Sa, mees, võtad soodat? Magu haige. See ei ole hea. Minul oli ka. Kas ma vähe haigemajade ja arstide vahet käisin. Ei midagi. Nõnna kui hakkasin kartulimahla pruukima, sain terveks. Kartulimahla näh. Kaks tundi enne sööki, kui on maohaavad. Kaabet kohe. Kõigega tükis. /---/”

Vana metsavaht Metskülast (Abel Seliohv) ütles. “/---/ [mao haigus] Ja teine rohi veel. Valgelepa pulkadest keedetud tee. Ninda üks ja pool vai kaks tundi enne sööki võtta linnumagusaga, kui on happeid palju ja ajab rüüstusi.“

[Ärakirjutatud] [Teed.]
Palderjan: kasvab niisketel heinsoodel, ta on punakasvalgete õitega. Kõigis hariliku palderjani osades, eriti juurtes, leidub lõhnavat lenduvat õli. Temas sisalduvat hapet tarvitatakse mitmete rohtude valmistamisel. Palderjanipiirituse ekstraktid on head rahustamisvahendid närvihaigetele, krampide, kõhuusside ja maokatarride vastu.

[Ärakirjutatud]
[Kõhu lahtivõtjad, kinnipanejad, isuäratajad ja kusele ärritajad.]
Raudrohi: kasvab kuivadel teeäärtel ja õitseb siin valgeis õites. Lehtede ehitus tunnistab, et raudrohi kuivale veevaesele kasvukohale kõigiti on kohastunud. Tema õisi ning ülemisi õrnu lehti korjatakse ning kuivatatakse samuti kui pärnaõisi. Raudrohu teed, mis umbses keedunõus keedetud, pruugib rahvas mao- ja maksahädade vastu, samuti hämoroidide (päraku verikomude) ja kuupuhastuse korratuste puhul. Ta on veel tuntud vere üldise puhastuse vahendina.

Maasapp: tee 15 grammi liitri vee pääle, kui valu kehas, mao katarri juures, kollatõbi.

Takjas. Arstimisel tarvitatakse päämiselt takja juuri. Takja tee ajab higistama, seepärast soovitav juua külmetuse puhul. Kiirendab neerude tegevust, on maopõletiku ja maopaisete, lihase- ja liikmejooksja ning päävalu vastu, kaotab pääpesemisel kõõma ja edendab juuksekasvu, niisked mähised parandavad paiseid ja mädanevaid haavu.

Teeleht. Teelehe tee on hää igasuguste limanemiste vastu, puhastab verd ja soodustab sisenõrestusi, seepärast kasulik tarvitada köha, kopsukatarri, palaviku, nõrga põie, kõhulahtisuse ja maolimastuste vastu ning suud loputades kaotab ka hambavalu.

Тысячилистник - pand verejooksu kinni naistel. Ja kui on maohaigus, kui on maohapet palju.

Teeleht - seda võib juua kohe soki (juua teelehe mahla), mao jaoks on hea. Ja neid olen ma kuivatanudki.

Mul on praegu selle jaoks kasepungaviin. Too on ka hambavalu vastu väga hea. Kui kevadel hakkab kask lehtima, siis kui tal on juba näha, et tal oksad hakkavad vähekese nagu rohekaks. Ja siis nopid ära küljest, kuivatad ära, paned viina sisse. Ja too on väga hea rohi. Kui maos on mingisugune katarr või sarnane, noh, nagu ei ole päris normaalne, ja hambaigemetele ja hambaigemepõletikule ja. Ja kui on nagu söögi peale röhetus või midagi sarnast, ajab üles, siis. Et kõhus teeb kõik korda. Ma iga õhtu võtan. Mul see reuma tugev ja. Väga hea on, kui ta igas peres on olemas.

Piimaseen on väga hea maorohi. Kalju Mandre käest küsiti, kas võib teeseent süüa. Need on mõlemad hääd, ütel arst.

Naistepuna teed võetakse maohädade vastu.

See elav puu ka maohaiguse vasta on, kõiki haavasid ta ravitseb. Nojah, imed seda sooki alla ja...

Mul on see tsaiseen. Mul oli kangesti magu haige, ei saanud midagi süüa, muudkui suharit ja tsaid. No ma joon nii palju, kui ma tahtsin juua, pool klaasi ja kudas.

Aloe on jazvast ja on želudka /maohaiguse/ vastu. Aloe ja mesi ja viin. Ta piab olema vinogradnõi viin, a mul vinogradnõi viina ei olnud.

Saialill (Calendula officinalis) - lill kasvab iluaedades, eestlastele hästi tuntud lõikelill ja ravimatim. Droogiks õied ja lehed. Kasutatakse keedist (õitest) higistamiseks. Juuakse kollatõve, näärmetõve, kõhuusside ja kuupuhastuse seiskumise puhul. Sidemete abil pannakse soolatüügastele, konnasilmadele ja näärmemuhkudele. Mahla võidmiseks kriimustustele ja tulehaavadele. Salve, keedetud õitest searasvaga, paisete puhul (ka loomadele). Tinktuuri, mis valmistatud õitest ja lehtedest võrdses koguses, võetakse sisse 10 tilka päevas maokrampide, hüsteeria ja nõrga kuupuhastuse korral, aga veega segatult igemepõletiku puhul. (Teave saadud emalt ja tädidelt Raplas 1930.-40. aastail. Hiljem täiendatud lugemise kaudu 1960.-70. a.-l.)

Kadakas - okstega suitsu tehä, teeb eä lõhna tuppa. Tõbede korral ävitab aiguse idusid, suetsetamine kadaga suetsuga. Kadaga marjad o eä rohi; vanaste tarvitusel mao, neeru ja maksa aiguste arstimisel. Kadaga tee pidi puhastama verd ja arstima veetõbe. Külgeakkavate aiguste eest pidi kaitsma kadaga marjad, kui neid igäpäe mõned näridä. Värvides kadaga marjega pidi saama ilusat kollast värvi.

Koirohi - keedis olnd kollatõbe, mao- ja maksaiguse vasta eä. Samuti viina siis leotadult o eä võtta seestvalu vasta, laeha koirohu tee olnd eä silmäaiguste parandaja.

Nõiarohi - vanaaegne rahvarohi, suure mõjuga. Nõiarohu teega arstitud vanal aeal maksa aigust. Pea ja mao haiguse vasta olnd üsna eä rohi, sedä vett juua. Rögä tõbe kopsust parandand ä. Kui lapsed magades alla kusnd arstitud sedä nõiarohu teegä; andes nendele sedä sisse.

Pärn - õie teed ruugitasse rohuks köha, rögä ja kõhu aiguste vasta. Pärnäpuu süüst tõugatud pulbert rõõsa piimäga võetavat sisse maoaiguse korral, seedimese kergemas tegemese abis. Mädänevate aavade ja paesete peäle olla see sööpulber eä.

Raudrohi - tee olla eä maksaaiguse, peäaiguse ja maoaiguse vasta. Kopsu rögatõbe vasta eä rinna tee, mis ästi parandada.

Ubaleht - tee olla eä mao aiguse rohi.

Taimede tarvitamine vanemal ajal. Arstirohud:
Vesimünt (teena); palderjan (teena) – maohaiguste vastu.

Niiskeil heinamaadel kasvab punakate õitega palderja[a]n. Kõigis hariliku palderjani osades, eriti juurtes, leidub lõhnavat lendlevat õli. Temas sisalduvat hapet tarvitatakse mitmete rohtude valmistamiseks. Palderjanipiiritus on hea rahustamisvahend erguhaigustele, krampide, kõhuusside ja maokatarride vastu.

Tammekoore tee mõjub südant tervendavalt ja tugevaks tegevalt ning verejooksu vaigistavalt, seepärast tarvitatakse soolte- ja maoverejooksu, vereköhimise ja -oksendamise, kõhulahtisuse ja soetõve puhul.

Tubaguhainad. Tehakse teed ja juuakse, kui on südamealune haige [arvatavalt maokatarr].

Ku pusku tsusas vai süäme alonõ all üles ajanu [arvatavalt maokatarr], sis panti kuuma tuha närtsu sisse ja panti haigõ kotusõ pääle. Kaaru aeti ka kuumast, vai ka savikivi aeti kuumast, jalki panti närtsu sisse ja haigõ kotusõ pääle.