Haiguste märksõnad

Kollatõbi

Antud märksõna alla kuuluvad kõik kirjed, kus ravitavat haigust on nimetatud kollatõveks; samuti kirjed, milles kirjeldatud sümptomid selgelt viitavad kollatõvele.

Kollatõve puhul muutub haige nahavärvus, samuti ka silmavalged, pikkamööda helekollaseks ja hiljem kollakas-rohekaks. Säärane värvus vältab paar nädalat, seejärel väheneb kord-korralt kollane nahavärvus ja järgneb paranemine. Kollatõbi esineb sageli epideemiana, s.t. et kollatõppe haigestuvad samaaegselt tihedalt koos elavad inimesed, näiteks ühe perekonna liikmed, sõdurid ja teised (Sumberg 1939: 864).

Kollatõbe arvati tulevat külmetusest, ehmatusest, maksa kahjustustest, sapi haigustest.
Kollatõbi. Seda oli palju sõja ajal. Tekkis külmetusest ja kohkumisest. - - RKM II 111, 120/1 (408) < Muhu - E. Aer (1961)
Kollatõbi tuleb maksast. Sellest jälle võivad teised haigused tulla. - - RKM II 111, 93 (294) < Muhu - E. Aer (1961)
Kollatõbi. Kelle jo tuu tõbi külge löös, siss tuule olõi inämb sapp kõrrah, võt sapp aasege kollatõst. - - ERA II 252, 296 (41) < Setu - Enn Sõrmus (1939)
Ka võis tegu olla mingi tava rikkumisega või tekkis see haigus näiteks kollase kanaga seoses.
Kolla tebi tulle kui tuha peale kuste. KKI, WS < Muhu - J. Arike (1940)
Kui vanasti keegi jäi kollatõppe, siis arvati, et see haigus on tulnud järgmiselt: kollase jalgadega kana on hüpanud üle toidu, ja see inimene on seda nüüd söönud, mistõttu jäigi haigeks.
ERA II 131, 359 (104) < Kadrina - L. Böckler (1937)

Selle haiguse märksõnaga setotud rahvapäraste taimenimetuse loetelu:

Selle haiguse märksõnaga seotud tekstid:

Piimarohi, seaõied, või-roosid (Taraxacum officinale). Pruugitakse kõllatõbe vastu.

Vanad arstimised.
Kollatõbe vasta olla hea pihlakajuure vett juua. Pihlakapuu juured saada ummukses ära keedetud ja seda vett joodud.

[Kollatõbi]
Ka olla selle tõbe vasta järgmine rohi väga hea. Võta üks suur ja jäme porgand, lõika talt ülemine ots ära ja tee porgandi seest õõneks. Selle porgandi peab kollatõbine täis kusema, otsast ära lõigatud tüki tekli või kaane asemele tiku või orgiga kinni panema, et sisu välja ei jookse, ja ahju tuha sisse matma, kuhu ta nii kaua puutumata peab jäema, kuni iseenesest ära kõduneb.
Peab kollatõbine, elusat haugi kala käes hoides, nii kaua vahetpidamata kala silma vahtima, kuni kala ära sureb.

Kollatõve vastu võeti kuuse- ehk männapuu vaiku sisse.

Kui kollatõbi on, siis kollase jalgadega kana ära keeta ja süüa, ja alati hapusi kapsaid süüa supiks ja külmalt. Kahe toobi õlle sees 9 kollast kaselehte keeta, seda sisse võtta ja peale määrida. Hundisita seest raisa kondid võtta ja auguga kivi peal puruks taguda ning seda puru sisse võtta. Aga kõik rohud nõnda, et haige ei tea, mis rohud need on; siis aitavad, muidu mitte.

Kollasetõbe vastu tarvitatakse ka koirohtu. Koirohted tulevad panna piirituse sisse, segu tuleb hoida sooja kohas, nii et vedelik pruuniks läheb, seda tuleb sisse võtta. Pealt tuleb määrida puuõliga.

Kollatõberohi (Alchemilla vulgaris L)

Taraxacum officinale.
Võilill. Taime tarvitatakse kollatõbe vastu. Taimest pruugitakse juured. Juured kuivatakse ära, siis võetakse üks peotäis neist ja keedetakse toobi osa veega ummukses, niikaua kuni 1/2 toopi vett üle jääb, sellest siis iga tunni järele üks söögilusikatäis.

Abi kollatõbe vastu.
Keedetagu kevade korjatud enne jüripäeva, siis on reburaigad jõukanged, nendasammuti ummes, joodagu seda vett sisse ja pesetagu ihu üle. Siis kaovat haigus.

Kollatõberohi. Tammetõrudest ja koortest teed keeta joogiks ja kompress ümber kõhu.

Kolmekorralised rohud.
Korjatakse ühes õitega. Keedist (üks peotäis toobitäie vee pääle) pruugitakse 1 tassi kuni 1/2 toobi kaupa enne söömist hommikul (1 kord päevas). Rohi aitab kõllatõbe (peaasjalikult) ja igasuguse kõhuhaiguse vastu.

Kollatõbe vastu aitab ka see, kui teha karikakri õitest teed ja seda juua.

Kollatõbe vastu aitab ka see, kui tooreid ehk keedetud porgantid süüa.

Kollatõbe vasta paisulehed ja koirohi.

Kollatõbe peab ka see ära kautama, kui saab keedetud karikakrid, kameljateed ja linnumagus (mesi). Need segada kokku ja juua.

Kui lapsel on kollatõbi, siis keedetakse porgandilehti ja pestakse selle veega last.

Kollatõve vasta kollad, ehk kollase jalgega kana tapeti ära. Ja anti kollaste jalgade vett juua, muidugi keedeti ära.

Karikakra õied ja varred keeta kollatõbe vastu.

Koerputk - tehakse teed; arstitakse kollatõbe.

Kollatõbisele keedetakse kollaste karikakrate vett juua.

Võilillejuured - maksahaiguse vastu, korjata igal ajal. Kollatõbe vastu keedetakse teed.

Võilille (Taraxacum officinale) - juuri tarvitetakse teena sissevõtmiseks kollatõbe vastu. (Peedu, Lehtmetsa)

Kui Helmi Kiis jäi noore abielunaisena kollatõppe, siis arst andis talle rohuks ühe pulbri, mis pidi odavam olema ja ka ravima. Teised rohud pidid väga kallid olema, et lihtrahvas ei jõudvat neid osta. Kui haige hakkas arsti antud rohtu võtma, ajas see tema oksele ja rohust polnud kasu. Helmi Kiisa haigusest kuulis üks kaugemal elav tuttav, kes tuli teda vaatama, kuivatatud raudrohunuts kaenlas. Käskis raudrohu teed keeta ja seda koos meega sisse juua. Nii võttis kolm päeva haige seda teed ja söögiisu tekkis ja võis juba sööma hakata. Aga rasvase söömine keelati tükiks ajaks ära. Ka nüüd tarvitab Helmi Kiis pidevalt raudrohu teed.

Nõgeseteed tarvitud kollatõve ravimiseks. Sama vastu joodud ka aknauhaka teed.

Kollatõbe vastu on pihlakapuu kännu pihastanud juur. Keeda seda ja joo seda vett.
Keeta tuleb niikaua, kuni vesi vahutama hakkab.

Kõllatõbi. Kelle jo tuu tõbi külge lööse, sis tuul olõ-õi' inämb sapp kõrrah, vot sapp aasege kõllatsõst. Sis ei olõ' muudo, ko pühi' mõtsa või kohe niäle, koh vohopaadsa' (~ kitsõuibo', soemarä) kasusõ'. Tuu om väikene puhmu muudo puu, musta' marä' küleh. Tuul om päälpuul must kuur, ko tuu ar' koorit, tulõ alt kõllanõ kuur vällä. Vot tuud kõllast kuurt omge kõllatõbõ jaost vaja. Tuust kõllatsõst koorõst tetäs tsäi, ne ke juut, ne saasõ abi.

Kollatõbe vasta peab aitama, kui anda haigele süia tooreid porgandid.

Rõika imejõud.
Rõika lehti veega kupatada, see vesi on maksa ummistuse ja kollatõbe vastu hea rohi, sellepärast talitavad need õieti ja hästi, kes oma supid ja kasted rõika lehtedega maitsevaks teevad.

Väikestel lastel kollatõbe ära ajada: võta ainult kanepiseemneid ja keeda veega piimataoliseks ning anna lapsele sellest juua.

Kuuskjalga saab võetud ja kuevatadud ja teed keedetud kollatõve vasta.

Kollatõbi. Karikakravett juua.

/---/ Kasekäsna ja pihlakakäsna kollatõbe vastu. Ostad rohutaimi, küsi aga müüjaeide käest ja tema õpetab; ja see aitab tõesti. Prohvessor ei oska ka nii hästi õpetada, kui need eided. Kes ei usu, mingu ostku, ja tee tema õpetuse järgi ja leiad tõesti, et aitab.

Kollatõbe vastu rohuks on pihelgakoor väga hea, tuleb võtta pealmine hall koor ära, alumine kollakas koor tuleb keeta, seda vedelat haigele juua anda, aitab ruttu kollatõbest terveks saamiseks.

Kollaste karikakrate keedis on ka kollatõbe vastu rohuks.

Nõiakolladega arstimisest. - Nõiakollad on annekollad, nemad kasuvad püsti üles ja ladvas säpendab jusku kuld. Need korjataks ja kuivataks, siis keedetaks, kui tarvis. Annekollaga pestaks, ku kollatõbi olli, annekolla veega. Silmade ääre tõmmataks sulega ja tehti rätik niiskeks üle palede, ihu pääl - tehti linadest pintsel, tehti ihu üle niiskeks. Enne anti põrsastel sisse. Annekollad on suur rohi. Kuusekolladega põle midagi teha, need, mis maad kada edesi kasuvad.

Kollatõbest lahti saamiseks pidi haige alaliselt pohlavartest keedetud teed jooma ja külmetuse eest ennast väga hoidma.
Lisan juurde, et olin väiksena kollatõbes haige ja siis mind pohlavartest keedetud teega raviti. Et pohlavarred oma otstarvet täidaksid, siis tuli neid varjulises kohas kuivatada - aga mitte päikese käes.
Pohlavarte õige korjamise aeg olla siis, kui nad õitsevad.

Kollatõbi tuleb maksast. Sellest jälle võivad teised haigused tulla. Kollatõve vastu keedeti koirohu teed ja joodi seda.

Puul kuivanud sarapuulehed pannakse külma vette ligunema. Seda vett anti juua kollatõves haigele. Parandab.

Vana-Karistes kollatõve puhul otsiti nn aaslangi juurikaid ja tehti haigele teed, - tavaline aedvaak.

Kollatõbi.
Kollastest karikakraõitest keeta teed ja juua.

Kollatõbi. Joodi orase- ja kollase karikakra teed.

Kollatõbi. Söödi kollaste jalgadega kana liha ja joodi kollaste karikakarde vett.

Kollatõbi. Joodi kollaste karikarde teed.

Kollatõbi. Joodi rukkiorase teed meega ja sooja lüpstud piima.

Kollatõbi. Peab sööma kollast munarebu, porgandit, kollaste jalgadega kana liha ja kollaste karikarde teed juua. Kõik, mis on kollane, seda peab sööma.

Oma haigustest mäletan, kui olin seitsmeaastane, haigestusin kollatõppe.
Minu ema Maria Treial arvas, et haigus oli tulnud külmetamisest, sest istusin talvel külmaga linaropsijate juures. Tuppa ei ole üksi jäänud, sest mind olid hirmutanud nende õudsad tondijutud. Ema keetis mulle nõiakolla teed, otsis küünist ja lakast ristikheina seest kollaseid karikakraid, tegi neist teed ja vanni.
Varsti oli paranemist märgata ja ma sain terveks.

Kollatõbi. Kollase karikakra teed juua. Minu isa rääkis, et on väga hea, ja korjas ka. Minu isa teadis palju arstirohte.

Kollatõbi.
Kollatõve vastu keedeti rukkiõrase teed.
Kollatõbe tunti, kui nahk, nägu ja silmavalged õled kollased.

Kollatõbi. Olin ise haige. Jõin kollase karikakra teed ja oraseteed. Orasetee on väga paha. Kollaste jalgadega kana puljongit ka joodi.

Kollatõbi. Viinapuna õie teed tehti. Viinapunal on kollased õied ja ümarikud lehed, kasvab kõrgemas kohas aruheinamaal.

Koirohu teed tarvitati maohaiguste ja kõllatõve vastu.

Kollatõve vastane rohi olid kindlasti kaseurvad ja koirohi. Kaseurvad pandi üheksasse hunnikusse, igas hunnikus üheksa urbe. Urvad keedeti toobi õlle sees, anti enne sööki natuke rüübata. Või keedeti koirohu teed ja anti haigele 2-3 korda päevas poole klaasi kaupa.
Mäeuse küla Narva Jaan oli väga haige, silmavalged kollased, väljaheide valge, aga kaseurvad aitasid.

Kui kollatõbi on, siis pandi linapeo patta ja joodi seda keeduvett.

Võilill on maksahaiguse või kollatõve vastu. Palju ei tohi tarvitada, kange on. Ma ei ole ise tarvitanud, ma olen kuulnud.

Kollatõbi. Hiirekõrva tee ja koirohu tee aitab. Poeg sai terveks.

Kollane karikakar - kollatõbe vastu.

Kõllatõbõ arstiminõ.
Kitsõpuu maröl tulõ must kuur maahha võtta ja kõllanõ sisu umsih ar kiitä (auru tohi'i välla laskõ) ja juvva.

Kollatõbe vastu on karikakratee. Siin oli üks 7-8 aastane tüdruk haiglas. Ei annud ega annud tagasi. Ma soovitasin: „Vii talle pudeliga karikakrateed.“ Sellega sai terveks.

Kollatõbest peatas minu ema minu ära täpselt niiviisi. Alla kümne aasta olin, silmavalged kollased. Teised vanainimesed õppasid, et korja kollast karikakart. Talvine aeg oli, kus ta siis korjas, heinte seest otsis õienuppusid ja ikka leidis. Ema tegi vanni ja jootis teed ja nii kaduski ära.

Kollase karikakra teega raviti kollatõbe. /---/

Lillak.
Lillaku õied ja lehed on põie- ja neerurohi. Lillaku marjad on kollatõbe vastu.

Maksahaiguste, eriti kollatõve vastu aitavat hästi (Sauel elava pensionieeliku Elmo Rüütli sõnade kohaselt) pihlakakoore tee (1 supillusikas teeklaasi kohta).

Kollatõbe puhul on tulnud juua võilille juure teed ehk keedist. Paar korda nädalas käia soojas vannis ehk saunas.

Maksa-, sapi- või kollatõve korral tehti pihlakakoore teed. Üks supilusikatäis pihlakakoort klaasi vee kohta.

Rahva raviretseptide kogujale:
Pihlakakoore tee aitab maksahaiguste ja nakkusliku kollatõve puhul. Üks supilusikatäis pihlakakoort klaasi vee kohta.

Kollatõbi kaub, kui juua kollastest põllukarikakradest keedetud teed.

Kollatõbi.
Juua kadaka valmis musta marja teed.

Kollatõve vastu tuleb korjata kollaseid karikakraid, kuivatada. Nendest tuleb keeta teed ja juua seda nii kaua, kui tõbi hakkab mööda minema.

Reinvarss on ka. Mis on nuppudega reinvarss, on kollatõbe vasta.

Kollatõve ravimiseks kasutati ennem kollase karikakra teed.

Kollatõbe korral võilille juure tee, see on esimene rohi. Söögiisu ei ole ja. Kevadel kaevata ja kuivatada. Kieva vee sisse, lased keema, võtad ära ja.

Mõned joovad kolmeaastasi kasevihtu, siis ka kollatõbe vastu joovad.

Vaata, sie kollane karikakar on ka maksahaiguse ja kollatõbe vasta. Aitavad hästi maarohud. Seda pidi vist päris ummukses kietma, et aur välja ei tule, et siis kaob sie mõju ära.

Maasapp, harilik. On teena kollatõbe vastu, parandab ka nõrka seedimist.

Kollane karikakar - õietee kollatõve vastu.

Kollane karikakar - ütlevad, et kui on kollatõbi, siis teha kollase karikakra teed. Räägitakse ka, et kollatõbe rohuks on, kui kollaste jalgadega kana liha ilma soolata süüa.

Sibulakoored [Allium cepa] ja kollased karikakrad [Anthemis tinctoria]. Teena - kollatõvele.

Karikakrad [Anthemis tinctoria]. Teena - kollatõvele; ummuksis keeta - kollatõvele, rinnahaigusele.

Võilälle (lille?) [Taraxacum tarax] tee kollatõvele.

Võilill (Taraxacum taraxacum).Võilill. Juurte keedis ravimiseks kollatõve vastu.

Pohl (Vaccinium vitis idea). Pohl, poolamari. Õitest ja lehtedest keedetud tee vahendiks maksahaiguste, kollatõve vastu.

Sarapuu.
Vilus kuivatatud lehtedest tee kollatõve vastu (preester õpetanud). Urvatee - harilikuks joogiks. Nõuvitsu.

Kaaraõlgi keedetakse ummiselt kinnise kaane all ning seda leent tarvitatakse kollatõbe vastu.

Kollaseid kakraid tarvitati veel kollatõve vastu.

Kollatõve vastu tarvitati ka lepaurva teed.

Maaviharohud on ka head kollatõve ja paistetuse vastu.

Võilille juuri tarvitetakse sissevõtmiseks teena kollatõve vastu.

Võilille juured - maksahaiguse vastu, korjata igal ajal; kõllatõbe vastu keedetakse teed.

Ubaleht kasvab vesisel maal. Juurikatest keedeti vett. Maksa- ja kollatõbe vastu.

Kollalilled, mis varakevadel lume alt tõusevad, nende teed juuakse kollatõve puhul.

Kollatõbe vastu tarvitati karikakraid ja võilille juurikaid.

Karikakardest kollatõve vasta.

Anthemis tinctoria: karikakar (kollatõbe vastu).

Pihlaka alumist õrna koorekest tarvitatakse kuivatatult teeks kollatõbe vastu.

Haraklill - Haraklilli keedetakse ja juuakse kõllatõbehaiguse puhul.

Pihlapuu ja lodjapuu. Pihlapuu ja lodjapuu koortest tehakse teed ja juuakse köha ajal. On ka ühtlasi hea kollatõbe vastu.

Koirohi oli voolmete, kollatõve ja kõhutõve vastu. Rohi keedeti ehk ka leotati vees ja siis joodi.

Karikakar - kollatõve vasta.

Kõllatõbe arstita õrassetied juues, korjata õrast, kuivatasse ja tehasse sellest tied. Üht kollatõbist arstinud küll tohter oma rohtudega, ei ole aga haiged tervest tehend, keda aga üks külaeit õrasetiega tervest on tehend.

Kollatõbi. Joodi oraseteed.

Kollatõverohud. Neid keedetakse kollatõve vastu.

Jõepudelid kollatõbe vastu.

Taimenimede kogumine.
Vanal ajal tarvitasid inimesed taimi järgmisteks arstirohtudeks.
Võilille juured - kollatõbe vastu.

Hiirkõrv [Gustav Vilbaste märkus “Ei”]. Kõhuvalu, kollatõbe, nina verejooksu (külmad kange tee lapid).

Kadak [Gustav Vilbaste märkus “Ei”].
Kadakaõli päält määrides mõjub parandavalt halvatuse ja külmand liikmete pääle; kadakaõli 3-6 tilka suhkru ehk supilusikatäie veega võtta parandab kollatõbe, kõhu veetõbe, umistanud neerusid ja sapihaigusi.

Kollased karikakrad. Kollatõbe vastu. Teeks teha ja sisse juua.

Kollatõve korral arvati aitama võilille juur.

Võilille juurte tee. Kollatõve vastu.

Karikakrad. Karikakrad on kollatõve vastu. Keeta teed ja juua.

Võilille juured: tarvitakse kollatõve vastu. Teeks keeta.

Kollane karikakar. Õitega värviti. Saadi oranži värvi. Kollatõve vastu joodi õieteed.

Kollased karikakrad. Kollatõve vastu joodi kollase karikakra teed.

Raudrohu tee - palaviku ja kollatõve puhul.

Koirohu tee (4-5 grammi klaasi vee kohta), 1 supilusikatäis iga kahe tunni tagant - puhituse, kõhulahtisuse, isupuuduse, kõhuusside, krampliku oksendamise, maksatõve, kollatõve ja verevaesuse puhul.

Luuvaluheina tee (hiirekõrv). 12 grammi liitri vee kohta, 1-2 klaasi päevas on veresülitamise, kopsuverejooksu, maost verejooksu, rohke kuupuhastuse, keha- ja kõhuvalude, põrnapõletiku, kollatõve ja põiekivihaiguste vastu.

Põldhumal (maasapi tee). 15-20 grammi 1 liitri vee kohta, 1 klaasitäis soodustab kõhumahlade tegevust, annab söögiisu. Kõhukinnisuse, neeru- ja maksahaiguse puhul, palaviku, kollatõve ja altkeha valude vastu. Pesemine kange teega parandab nahahaigusi.

Kollatõve korral söödi lume alt kätte saadud noort orast.

[Kollatõve korral] Kasulikuks joogiks peeti teed, mis oli valmistatud kollastest karikakraõitest.

Maksarohu [kollase karikakra] tee on kollatõve vastu.

Koirohtu tarvitakse kollatõve vältimiseks.

Ka pihlakamarju kollatõbe vastu.

Koirohi. Kollatõbe, kõhuusside, vähjatõbe vastu.

Soolehe tee kollatõbe vastu

Kollane karikakar. Chrysanthemum Leucanthemum L. [Anthemis tinctoria] Ekstrakti (vee sees keedetult) juuakse sisse kollatõbe vastu.

Maasapp: tee 15 grammi liitri vee pääle, kui valu kehas, mao katarri juures, kollatõbi.

Kukspuu koore- ja marjakeedis neeruhaigus ja kollatõbe vastu.

Raudnõgestest väljapressitud sahvt kollatõve vastu. Kaks-kolm supilusikat korraga sisse võta.

Võililledest ja orasrohu juurtest tee kollatõve vastu.

Verehurmarohi - “veretõbõ rohe”. Keedis kollatõbe vastu. Lehmale, kui verd lüpsab ja kõht lahti.

Kollatõbi. Pesta linaleotusveega. Kui soolast sööma hakkas, sai terveks.

Kollatõbi vastu tehti teed kuivand lambasittadest. Lambasitad keedeti vees ära, kurnati siis vesi puhtaks ja joodi nagu teed. Ka tammekoore tee olla aidand.

Kui kollatõbi on inimesel, peab see ära kautama, kui põhja poolt vana majaseina küllest saab seda kollast korda, mis puupalgi peale on kasvanud nagu sammal, kraabitud ja piima sees keedetud ja selle haige kätte antud, siis peab ta terveks saama.

Hobusehapuoblikas. /---/ Hautan. Kollatõve vastu. Pika lehega taim.

Saialill (Calendula officinalis) - lill kasvab iluaedades, eestlastele hästi tuntud lõikelill ja ravimatim. Droogiks õied ja lehed. Kasutatakse keedist (õitest) higistamiseks. Juuakse kollatõve, näärmetõve, kõhuusside ja kuupuhastuse seiskumise puhul. Sidemete abil pannakse soolatüügastele, konnasilmadele ja näärmemuhkudele. Mahla võidmiseks kriimustustele ja tulehaavadele. Salve, keedetud õitest searasvaga, paisete puhul (ka loomadele). Tinktuuri, mis valmistatud õitest ja lehtedest võrdses koguses, võetakse sisse 10 tilka päevas maokrampide, hüsteeria ja nõrga kuupuhastuse korral, aga veega segatult igemepõletiku puhul. (Teave saadud emalt ja tädidelt Raplas 1930.-40. aastail. Hiljem täiendatud lugemise kaudu 1960.-70. a.-l.)

Võilill (Taraxacum officinale) - 15-30 cm kõrgune taim, õied kollased. Droogiks on korjatud juurt (õitseajal). Mahl (2-3 sl päevas) ja tee (1-2 kl päevas) sobib verepuhastuseks, isuäratuseks, seedimise korrashoiuks, hemorroidide ja põrnahaiguste raviks. Mahl ravib ka nahahaigusi. Tinktuur (10 t korraga 2-3 korda päevas) on leidnud kasutust kollatõve, maksa- ja neeruhaiguste puhul. Olla ettevaatlik: kõik ei kannata! Eestis läks moodi 1980. aastate lõpul kasutada lehti salatiks, õisi aga kunstmee valmistamiseks. (Teave meediast, kirjandusest ja rahva seast aastatel 1930 kuni 2000.)

Kui kollatõbi on peab se kohe abi andma kui üks vana hoone on ja põhjatse poolt äärest palgi pealt seda kollast vaegu korda kraabitakse ja piimaga keedetakse ja ära juuakse.

Koirohi - keedis olnd kollatõbe, mao- ja maksaiguse vasta eä. Samuti viina siis leotadult o eä võtta seestvalu vasta, laeha koirohu tee olnd eä silmäaiguste parandaja.

Kollatõbi: 9 täid pandi kas valmis köögi või saia sisse ja söödeti elusalt haigele. Kollaste karikarde teed juua.

Metsavahi Liisu jäi keldasetõbe. Nägu oli ees kui pargidu nahk. Muud en old toist karva kui silmamunad ja suu. Küll tämä vainekene oli vahus. Mättä Mai oli korjand suvel kanavarbu ja keldasi karikakru. Keitas neist vedelikku ja andas Liisule juua. Küll oli tegu enne kui seda suhu vottas. Viimast ommetegi. Kui paari korra oli vottand ja hakkas nägu valgendama ja sörmed niisamate. Ninda vottas seda ninda kaua kui viimast ise värvi muutas. Liisu elab präigu veel ja ütli maiele aituma, et tervest tegi.